Chłodzenie

Kompletujemy chłodzenie wodne

przeczytasz w 3 min.

Na rynku istnieje wiele gotowych rozwiązań, których kupno stanowczo odradzam. Takie systemy oferują najczęściej dużo gorszą wydajność za dużo większe pieniądze. Nie należy poddać się również fałszywemu stwierdzeniu, że firmowe rozwiązania chłodzenia cieczą są bezpieczniejsze. Wyciek czy awaria pompki może się zdarzyć w każdym układzie, niezależnie od producenta.

 Pompa

To serce układu. Pompuje płyn i zapewnia jego ciągłe krążenie. Wybór tego elementu jest bardzo ważny, gdyż zainstalowanie słabej, mało wydajnej pompki w rozbudowanym układzie może spowodować trudności lub całkowite uniemożliwienie wprawienia cieczy w ruch. Pompki podzielić można na zatapialne i niezatapialne. Z racji małej popularności i ergonomii tych pierwszych, w artykule skoncentrowałem się tylko na pompkach niezatapialnych.

Zatapialne – to pompki, które mogą pracować wyłącznie wtedy, kiedy są zalane cieczą. Najczęściej umieszczane są w zbiornikach wypełnionych  medium chłodzącym, z których pobierają i pompują ciecz.
Niezatapialne – to pompki, które zostały zaprojektowane tak, aby ciecz dostarczana była bezpośrednio do wnętrza urządzenia, bez potrzeby umieszczania pompy w zbiorniku z cieczą. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej ergonomiczne i bezpieczne, jeśli chodzi o systemy chłodzenia cieczą w komputerach.

Dobrym wyborem jest pompa amerykańskiego producenta Swiftech o oznaczeniu MCP350, która bez problemu poradzi sobie nawet z bardzo rozbudowanych układem, zachowując przy tym cichą pracę i przystępną cenę.


pompka Swiftech MCP 350

Pod pojęciem „pompka na wyrost” mam na myśli produkty typu Swiftech MCP655 czy MCP355 – znany również jako Laing DDC 1T +. Do tego grona wliczają się również pompki niekoniecznie zaprojektowane do wykorzystania w LC, jak choćby Eheim 1250 – znajdująca w szczególności zastosowanie w domowych instalacjach centralnego ogrzewania. Oczywiście wszystko jednak zależy od tego, jak rozbudowany jest nasz układ. Jak łatwo się więc domyślić, takie urządzenie może pracować w środowisku bardzo gorącej cieczy, co jest niemożliwe w przypadku wymienionej pompki Swiftech MCP350 – jej odporność termiczna określona jest na 60 C. Warto zaznaczyć, że osiągnięcie takiej temperatury cieczy w normalnym układzie LC jest praktycznie niemożliwe.


pompka Eheim 1250

Jeżeli jednak w niedalekiej przyszłości, zamierzamy rozbudowywać nasz układ, nic nie stoi na przeszkodzie, aby od razu zaopatrzyć się bardziej wydajną pompkę. Topowa konstrukcja Swiftecha – model MCP655, to klasa sama w sobie. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość regulacji prędkości obrotowej wirnika, tym samym szybkości przepływającej cieczy. Pompka ma 5 biegów, a więc każdy użytkownik znajdzie dla siebie odpowiednie ustawienie. Nawet jeśli wykorzystamy ją w mało rozbudowanym układzie, to przez ustawienie odpowiedniego biegu jej moc nie będzie marnowana. Model MCP655 zyskuje coraz większą popularność na arenie LC. Do urządzenia bez problemu kupimy opcjonalny top, który pozwoli na montaż innych złączek.

Można zauważyć, że polecam tylko pompy Swiftecha. Czy są one aż tak dobre, czy po prostu nie mają żadnej konkurencji? Odpowiedź na oba pytania jest jednoznaczna i brzmi "tak". Pozycja pomp tej firmy jest obecnie niezagrożona. Mimo że inni producenci wprowadzają na rynek nowe produkty, to jednak właśnie pompki zza oceanu mają najlepsze opinie i cieczą się ogromną popularnością. Osobiście uważam, że na takim elemencie LC, jakim jest pompka, nie należy oszczędzać.


zdjęcie z galerii użytkownika Malik

Wspomniana wcześniej pompka Swiftech MCP350 została zaprojektowana specjalnie do zastosowań chłodzenia cieczą w komputerach. Wszystkie elementy składowe urządzenia są odporne na korozję, natomiast podłączenie zasilania odbywa się poprzez popularną wtyczkę molex – stosowaną np. do zasilania dysków twardych. Konstrukcja pompki, jak również jakość materiałów z jakich została wykonana, pozwala uzyskać często żywotność na poziomie ponad 50 000 godzin. Swiftech MCP350 może pracować z napięciem zasilania z przedziału od 8 do 12 V – to bardzo ważna zaleta, ponieważ w płynny sposób (np. poprzez kontroler obrotów wentylatora instalowany w zatoce 5.25” ) możemy kontrolować z jaką szybkością ma pracować wirnik pompki, tym samym z jaką szybkością ma krążyć ciecz w układzie. 


Pompka Swiftech MCP 350
Cena: 330 zł

Warto zaznaczyć, że do tej pompki istnieje możliwość kupna wielu akcesoriów, takich jak topy czy uchwyty montażowe. Sam rozmiar urządzenia jest na tyle ergonomiczny, że pozwala na jego instalacje w  praktycznie każdym miejscu obudowy.

Jedynym minusem omawianego urządzenia są na stałe wlutowane króćce NK10, które przystosowane są do węża o średnicy wewnętrznej 8 mm. Wąż o takiej średnicy znacznie zmniejsza przepływ cieszy w układzie. Jednak jest rozwiązanie tego problemu – kupno topu.

 Bloki

To element układu, który jest odpowiedzialny za odebranie ciepła wytworzonego przez chłodzony element. Podstawa bloku jak i jego wnętrze wykonane są najczęściej z miedzi, ponieważ materiał ten wykazuje dobre właściwości przewodnictwa ciepła. Konstrukcja wewnętrzna bloku to najważniejszy element cechujący jego wydajność. Większość dostępnych a rynku konstrukcji zawiera w swoim wnętrzu mnóstwo ułożonych obok siebie pinów, wykonanych najczęściej z tego samego materiału co podstawa. Ciepło odebrane przez płaską podstawę bloku transportowane jest do omawianych wcześniej pinów. Medium chłodzące, przepływające przez wnętrze bloku, opływa setki pinów odbierając znacznie większą ilość ciepła niż w przypadku jednolitej konstrukcji wewnętrznej bloku.


zdjęcie z galerii użytkownika seba84_2005

Każdy blok ma odpowiednio umieszczone otwory na  złączki, do których podłączony jest wąż. Wielkość takiego otworu jest uzależniona od producenta, jednak w większość bloków będzie to rozmiar ¼". Blok ma co najmniej dwa otwory na złączki – jeden odpowiedzialny za wprowadzenie cieczy do wnętrza, a drugi wykorzystany do jej wyprowadzenia.


zdjęcie z galerii użytkownika Malik