Laptopy

Obraz i dźwięk, oprogramowanie, bateria

przeczytasz w 2 min.

 

 
 
 

Zastosowanie podświetlanego diodami LED ekranu z błyszczącą powłoką sprawia, że użytkowanie notebooka ma sens głównie w pomieszczeniach zamkniętych. Cóż, biznesmeni wszak nie rozprawiają o interesach w parku, ale na pokrytych skórą fotelach w klimatyzowanych biurach.

Notebook wyposażono także we wbudowany mikrofon oraz kamerę internetową. W sam raz do krótkiej wideorozmowy przez Skype, oczywiście w sprawach czysto biznesowych.

Oddzielny akapit należałoby poświęcić głośnikom zamontowanym w Lenovo ThinkPad Edge. Otóż głośniki... są. Jeśli uruchomimy odtwarzacz muzyczny, usłyszymy wydobywające się z nich dźwięki. To właściwie wszystko, co można na ich temat powiedzieć. Nadają się tylko do odtwarzania dźwięków systemowych.

Lenovo Edge pracuje cicho. Można wręcz powiedzieć, że jest praktycznie bezgłośny. Jako że temperatury panujące w jego wnętrzu nie należą do wysokich, nie należy się obawiać, że szum wentylatorów będzie przeszkadzał nawet podczas najbardziej wytężonej pracy.

 

Oprogramowanie i temperatura

Na uwagę zasługuje oprogramowanie firmy Lenovo. Znajdziemy tu m.in. program diagnostyczny Lenovo ThinkVantage Toolbox czy aplikację PC-Doctor, za pomocą której można diagnozować system bez potrzeby uruchamiania systemu operacyjnego.

Reszta oprogramowania nie przedstawia sobą nic interesującego. Standardowo znajdziemy tu oprogramowanie antywirusowe (Norton Internet Security) w wersji próbnej oraz Microsoft Office 2007 - niestety również w darmowej wersji o "czasie spożycia" do 60 dni. ;-)

 

Nawet w stanie spoczynku procesor osiąga około 50 stopni C. O wiele ciekawsze wyniki uzyskamy zlecając CPU nieco pracy.

Niskonapięciowy procesor zastosowany w Lenovo ThinkPad Edge imponuje niskimi temperaturami nawet w stanie maksymalnego obciążenia.

 

Bateria i pobór prądu

 

Producent wspomina o 8-godzinnym czasie pracy na baterii. Nasze testy wykazały, że przy dużym obciążeniu komputera okres ten może się skurczyć do półtorej godziny, co nie jest wysokim wynikiem. Warto jednak zauważyć, że podczas typowej pracy można liczyć nieco dłuższy czas pracy - używany przez nas program do testów (Battery Eater Pro) jest zdecydowanie bardziej wymagający niż edytor tekstu czy klient e-mail. Dodatkowo zawsze testujemy notebooki z ekranem rozjaśnionym do maksimum - dłuższy czas pracy można uzyskać po obniżeniu jasności.

 

Pobór prąduLenovo ThinkPad Edge
Podłączony zasilacz i  laptop wyłączony 4 W
Laptop pracuje w systemie Windows 7
plan Oszczędzanie energii
jasność ekranu 70%
19 W
Laptop pracuje w systemie Windows 7
plan Wysoka wydajność
jasność ekranu 100%
31 W
Gry 3D
plan Wysoka wydajność
jasność ekranu 100%
 44 W

ThinkPad Edge nie zużywa dużo energii. Pobór prądu na poziomie 31 W w czasie pracy jest jak najbardziej do zaakceptowania i taki wynik można uznać za bardzo dobry.