Tunery TV

Compro U90 - kompaktowy tuner TV pod USB

przeczytasz w 4 min.

Compro U90 - kompaktowy tuner TV pod USB

U90 to cyfrowy tuner DVB-T, który posiada darmowe oprogramowanie do odtwarzania, nagrywania programów telewizyjnych, posiada również harmonogram nagrań oraz możliwość zrobienia zdjęć. W recenzji przedstawię, jak urządzenie sprawuje się w pracy w dużym mieście, czy jest wygodny w użytkowaniu oraz jakie funkcje posiada.

W skład tunera wchodzi samo urządzenie, antena, przedłużacz USB i pilot. Do tego dochodzi instrukcja obsługi oraz płytka z oprogramowaniem i sterownikami. Ogólne funkcje urządzenia:

 • Oglądaj cyfrową telewizję na ekranie swojego komputera
 • Oprogramowanie ComproDTC oraz gadżet Windows
 • Obsługa SDTV, H.264 oraz 1080i HDTV
 • Zasilanie przez USB, nie ma potrzeby zewnętrznego zasilania
 • Wybudzenie komputera ze stanu uśpienia/czuwania
 • Aktywne cofanie programu
 • VideoDesktop – ustawienie programu tv jako tapety
 • Ustalanie kolejności kanałów według własnych potrzeb
 • Obsługiwane tryby nagrywania/odtwarzania H.264 (MPEG-4 Part-10), MPEG-2 oraz TS

U90 to tuner, który poza standardowym odtwarzaniem telewizji cyfrowej pozwala na odsłuchiwanie radia czy nagrywanie kanałów bezpośrednio na dysk komputera. Oprogramowanie Compro DTV umożliwia stworzenie harmonogramów nagrań, wybudzenie komputera oraz na nagrywanie audycji. Kompresja odbywa się za pomocą kodeków H.264 oraz MPEG-4 – współczynnik kompresji jest bardzo wysoki, umożliwia bardzo duże oszczędności miejsca. Producent dodał do swojego urządzenia również pilot, który działa przyzwoicie. Dzięki niemu możemy sterować tunerem i czuć, jakbyśmy oglądali obraz na ekranie telewizora, a nie poprzez komputer. 

Tuner posiada dodatkowo pilot, dzięki któremu możemy sterować wszystkimi funkcjami urządzenia. Osobiście powiem że podczas testów przydał mi się tylko kilka razy, jednakże dla osób które chcą zrobić z komputera prawdziwe centrum multimedialne jest on niezbędny. U90 testowane było w dużym mieście, nie dziwi więc fakt, że praktycznie nie było miejsca, gdzie nie łapałby sygnału. Momentalnie liczba znalezionych kanałów wzrosła z 0 do ponad kilkudziesięciu. W teście chyba nie ma sensu ukazywać samego procesu instalacji urządzenia, napiszę tylko że standardowy wizard przeprowadza nas przez instalację (która jest notabene bardzo krótka). Po zaledwie kilku minutach mogłem cieszyć się obrazem na ekranie własnego komputera, i co najważniejsze – za około 100PLN mam pełen dostęp do każdej stacji z możliwością nagrywania. Poniżej zamieszczam kilka screenów procesu konfiguracji tunera oraz dwa przykładowe screeny z odbioru samej telewizji (udało mi się uchwycić ładne artefakty, w typ wypadku akurat miałem szczęście bo pokazały się tylko raz).

  

 

Teraz garść zrzutów z dostępnymi opcjami.

I na koniec zrzuty samego obrazu dostarczanego przez tuner.

Podsumowująć, Compro U90 to solidny sprzęt, który w dużym mieście nie powinien sprawić problemów - dostarczany orbaz był bardzo dobrej jakości, choć raz ( i tylko raz) udało mi się zaobserwować artefakty, które są widoczne na screenach wyżej. Producent postarał się i stworzył tuner godny polecenia. Jedyne do czego mogę się doczepić, to brak języka polskiego w oprogramowaniu (albo ja spędziłem zbyt mało godzin studiująć aplikację i nie sprawdziłem dokładnie każdej możliwej zakładki...). No niestety, ale moim skromnym zdaniem, producenci wchodząc na rynek polski powinni dostarczać urządzenia, z których skorzysta każdy przeciętny Kowalski. Niestety, ale biorąc pod uwagę fakt, że w tunerze można się dosłownie zgubić w gąszczu ustawień (co akurat jest plusem), osoba znająca angielski na bardzo niskim poziomie nie poradzi sobie chociażby z dostosowaniem aplikacji do swoich potrzeb (co akurat jest minusem). Dlatego też U90 w mojej opinii dostaje jedynie 4/5 gwiazdek, gdyby aplikacje były w języku polskim, tuner uzyskałby maksymalną ocenę. 

 

Ocena: 
Budowa:super
Jakość odbieranego sygnałui:
super
Oprogramowanie:
 b, słabe (język!)
Funkcje:
super
Parametry:
dobre
Obsługa:
 średnia (język!)
Wyposażenie:
dobre
Ogólna ocena:
Cena (sugerowana przez producenta) : ~100 zł

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Zbliża się koniec telewizji naziemnej a na benchmarku dalej brak testów tunerów DVB-T pod PC :D