Obudowy

Montaż i testy

przeczytasz w 2 min.

W obudowie Corsair Obsidian 500D zainstalowaliśmy płytę główną ASUS ROG B250F oraz kartę graficzną ASUS STRIX RX 480 OC. Na płycie wylądował procesor Intel Core i7 7700K chłodzony za pomocą Corsair H150i PRO RGB (z podświetlanym blokiem).

Obudowa idealnie nadaje się do stosowania podświetlenia LED, więc wykorzystaliśmy również trzy dodatkowe wentylatory LL120 RGB tego producenta. Naturalnie posłużyły nam jako zamienniki dla trzech standardowych wentylatorów na chłodnicy 360 mm.

Przeniesienie miejsca na nośniki na drugą stronę tacki sprawia, że montaż jest naprawdę prosty i przyjemny. Zdejmujemy drzwi z zawiasów, co by nam nie przeszkadzały i spokojnie zajmujemy się "kabelkologią".

Chłodnicę 360 mm umieściliśmy z przodu, chociaż (jak wspomnieliśmy wcześniej) istnieje możliwość zamiany mocowań i umieszczenie jej na górze. "Minusem" tego rozwiązania jest słabsza widoczność chłodnicy, więc jeśli zależy nam na wyeksponowaniu świecących wentylatorów (jak w naszym przypadku), lepiej umieścić ją z przodu.

Liczne przepusty i tunele umożliwiają łatwą aranżację okablowania - naprawdę, nie ma tu się do czego przyczepić.

Oczywiście podświetlenie wentylatorów jest zaawansowane i możemy nim sterować. Robi się to za pomocą oprogramowania Corsair Link. To rozbudowane narzędzie da nam dostęp nie tylko do zaawansowanych funkcji podświetlenia (zarówno chłodzenia wodnego, jak i wentylatorów), ale i monitorowania systemu oraz wentylatorów.

W naszej platformie wykorzystaliśmy również płytę główną i kartę graficzną firmy ASUS z podświetleniem AURA. Do regulacji podświetlenia grafiki i płyty należy więc wykorzystać oprogramowanie ASUS AURA.

Efekt końcowy jest naprawdę interesujący prawda? Zabrakło nam chyba jedynie modułów RAM wyposażonych w diody LED.

Temperatura podzespołów
[°C] mniej = lepiej

Płyta główna 43
33
Procesor 69
35
Karta graficzna 82
51
  obciążenie
 stan spoczynku

Dzięki swojej budowie, jest to jedna z najlepiej wentylowanych obudów z jaką się spotkaliśmy. W środku nie ma wielu elementów, które przeszkadzałyby w cyrkulacji powietrza.

Oczywiście są pewne kwestie na które wpływu nie mamy - "glut" w procesorze sprawia, że będzie się on grzał nawet z założonym chłodzeniem wodnym i w "przewiewnej budzie".