Serwery plików NAS

Cyfrowy Dom: multimedialny serwer D-Link DSM-510

przeczytasz w 1 min.

DSM-510 należy do urządzeń z serii Media Lounge, która została stworzona z myślą o bezprzewodowej integracji komputerów ze stacjonarnym sprzętem Hi-Fi. To bezprzewodowy (54Mb/s) odtwarzacz plików mult

Idąc za ciosem, będąc jednocześnie pod wrażeniem ostatnio przetestowanego urządzenia multimedialnego firmy Netgear - EVA 8000, postanowiłem rozejrzeć się za ofertą konkurencji. Trafił do mnie nieduży kombajn multimedialny - który jak podaje D-Link -  ma zbliżone możliwości do EVY 8000. 

DSM-510 należy do urządzeń z serii Media Lounge, która została stworzona z myślą o bezprzewodowej integracji komputerów ze stacjonarnym sprzętem Hi-Fi. To bezprzewodowy (54Mb/s) odtwarzacz plików multimedialnych z obsługą formatu High-Definition (HD). Obsługuje sygnał wysokiej rozdzielczości 720p/1080i przez złącze HDMI. Jest zgodny z technologią Intel Viiv i kompatybilny ze standardem DivX Home Theatre. 
Umożliwia strumieniową transmisję muzyki, zdjęć i filmów o wysokiej rozdzielczości z komputerów użytkowników przez sieć bezprzewodową lub kablową do domowego centrum rozrywki.

Specyfikacja urządzenia

 informacje na stronie producenta
wejściaport USB 2.0
złącze sieciowe RJ-45
wyjściacomposite i SCART -  analogowe audio-wideo 
HDMI - cyfrowe audio-video
optyczne audio (5.1) 
antena Wi-Fi
obsługiwane formaty wideoMPEG-1 (480p), 
MPEG-2 (1080i), 
MPEG-4 (ASP), 
AVI (MPEG4 layer, 1080i), 
XviD (z MP3 i PCM), 
WMV9 (720p), 
DVR-MS
obsługiwane formaty audioMP3 (do 320kbps), 
WMA, WAV, AIFF (PCM), 
MPEG 1, MPEG 2, 
OGG Vorbis
obsługiwane formaty zdjęćBMP (bez kompresji), JPEG, GIF (statyczne), PNG, TIFF
obsługiwane protokoły siecioweprzewodowy LAN 10/100, 
bezprzewodowy Wi-Fi 802.11b/g
Funkcja Windows Connect Now
sterowanie
i zarządzanie
bezprzewodowy pilot
graficzny interfejs użytkownika


Wygląd i pierwsze wrażenia

Z jednej strony jest to zgrabna, wykonana z lakierowanego na biało metalu skrzyneczka, którą w połowie „przecina” czarny, matowy pasek, z kontrolką oraz wejściem USB. Niby eleganckie, nowoczesne wzornictwo, jednak do samego końca, mimo iż nie jestem w tych sprawach wybredny. 
Doceniłem za to małe wymiary D-link'a, gdyż już po paru dniach przestał „rzucać się w oczy” i stanowił dodatek, który jest, a nie zwraca się na niego uwagi, dopóki nie ma potrzeby.

Wyposażenie

W zestawie, oprócz kabelków, płyty ze sterownikami i głównego urządzenia, znajduje się pilot zdalnego sterowania. Wykonany z dobrej jakości plastiku, odpowiednio wyprofilowany i podobnie jak w przypadku EVY, za jego pomocą odbywa się w zasadzie pełna obsługa. Ergonomiczne rozmieszczenie przycisków, o różnych kształtach oraz kolorach. Mimo tych cech nie wyróżnia od innych produktów tej klasy. Po prostu porządnie wykonany, dobrze leżący w dłoni pilot.

Wśród dołączonego okablowania znajduje się dość specyficzny, analogowy kabel audio-wideo z wtyczką typu „jack” z jednej strony (gniazdo w DSM-510), a 3 chich'ami z drugiej. Oprócz braku uniwersalności, w oczy rzuca się jeszcze jedna wada: końcówki z chinch'ami rozchodzą się na około 10 cm przed końcem przewodu, co w przypadku próby podłączenia sygnału audio do niezależnego zestawu zmusza nas do zastosowania przedłużacza lub „delikatnego” rozcięcia oryginalnego kabla.