Serwery plików NAS

Cyfrowy Dom: multimedialny serwer D-Link DSM-510

  | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor:
3 komentarze Dyskutuj z nami

DSM-510 należy do urządzeń z serii Media Lounge, która została stworzona z myślą o bezprzewodowej integracji komputerów ze stacjonarnym sprzętem Hi-Fi. To bezprzewodowy (54Mb/s) odtwarzacz plików mult

Idąc za ciosem, będąc jednocześnie pod wrażeniem ostatnio przetestowanego urządzenia multimedialnego firmy Netgear - EVA 8000, postanowiłem rozejrzeć się za ofertą konkurencji. Trafił do mnie nieduży kombajn multimedialny - który jak podaje D-Link -  ma zbliżone możliwości do EVY 8000. 

DSM-510 należy do urządzeń z serii Media Lounge, która została stworzona z myślą o bezprzewodowej integracji komputerów ze stacjonarnym sprzętem Hi-Fi. To bezprzewodowy (54Mb/s) odtwarzacz plików multimedialnych z obsługą formatu High-Definition (HD). Obsługuje sygnał wysokiej rozdzielczości 720p/1080i przez złącze HDMI. Jest zgodny z technologią Intel Viiv i kompatybilny ze standardem DivX Home Theatre. 
Umożliwia strumieniową transmisję muzyki, zdjęć i filmów o wysokiej rozdzielczości z komputerów użytkowników przez sieć bezprzewodową lub kablową do domowego centrum rozrywki.

Specyfikacja urządzenia

  informacje na stronie producenta
wejścia port USB 2.0
złącze sieciowe RJ-45
wyjścia composite i SCART -  analogowe audio-wideo 
HDMI - cyfrowe audio-video
optyczne audio (5.1) 
antena Wi-Fi
obsługiwane formaty wideo MPEG-1 (480p), 
MPEG-2 (1080i), 
MPEG-4 (ASP), 
AVI (MPEG4 layer, 1080i), 
XviD (z MP3 i PCM), 
WMV9 (720p), 
DVR-MS
obsługiwane formaty audio MP3 (do 320kbps), 
WMA, WAV, AIFF (PCM), 
MPEG 1, MPEG 2, 
OGG Vorbis
obsługiwane formaty zdjęć BMP (bez kompresji), JPEG, GIF (statyczne), PNG, TIFF
obsługiwane protokoły sieciowe przewodowy LAN 10/100, 
bezprzewodowy Wi-Fi 802.11b/g
Funkcja Windows Connect Now
sterowanie
i zarządzanie
bezprzewodowy pilot
graficzny interfejs użytkownika


Wygląd i pierwsze wrażenia

Z jednej strony jest to zgrabna, wykonana z lakierowanego na biało metalu skrzyneczka, którą w połowie „przecina” czarny, matowy pasek, z kontrolką oraz wejściem USB. Niby eleganckie, nowoczesne wzornictwo, jednak do samego końca, mimo iż nie jestem w tych sprawach wybredny. 
Doceniłem za to małe wymiary D-link'a, gdyż już po paru dniach przestał „rzucać się w oczy” i stanowił dodatek, który jest, a nie zwraca się na niego uwagi, dopóki nie ma potrzeby.

Wyposażenie

W zestawie, oprócz kabelków, płyty ze sterownikami i głównego urządzenia, znajduje się pilot zdalnego sterowania. Wykonany z dobrej jakości plastiku, odpowiednio wyprofilowany i podobnie jak w przypadku EVY, za jego pomocą odbywa się w zasadzie pełna obsługa. Ergonomiczne rozmieszczenie przycisków, o różnych kształtach oraz kolorach. Mimo tych cech nie wyróżnia od innych produktów tej klasy. Po prostu porządnie wykonany, dobrze leżący w dłoni pilot.

Wśród dołączonego okablowania znajduje się dość specyficzny, analogowy kabel audio-wideo z wtyczką typu „jack” z jednej strony (gniazdo w DSM-510), a 3 chich'ami z drugiej. Oprócz braku uniwersalności, w oczy rzuca się jeszcze jedna wada: końcówki z chinch'ami rozchodzą się na około 10 cm przed końcem przewodu, co w przypadku próby podłączenia sygnału audio do niezależnego zestawu zmusza nas do zastosowania przedłużacza lub „delikatnego” rozcięcia oryginalnego kabla.