• benchmark.pl
  • artykuły
  • D-Link DAP-1522 - dwuzakresowy bezprzewodowy punkt dostępowy w standardzie 802.11n
Serwery plików NAS

D-Link DAP-1522 - dwuzakresowy bezprzewodowy punkt dostępowy w standardzie 802.11n

przeczytasz w 3 min.

Najnowszy D-Link DAP-1522 to urządzenie wyjątkowe pod wieloma względami. Dwuzakresowy Access Point łączy w sobie użyteczność typową dla firmy D-Link z nowoczesnym designem. Czy brak zewnętrznych antenek wpłynie na jego wydajność? Zaraz to sprawdzimy.

Specyfikacja

  • Pełna wydajność standardu Wireless N w dwóch selektywnych pasmach 2.4 GHz i/lub 5 GHz
  • 4 porty gigabitowe do podłączenia wszelkich urządzeń sieciowych w Twojej LAN
  • Obsługuje wiele strumieni video HD
  • Automatyczna priorytetyzacja (QoS) i zarządzanie ruchem
  • Certyfikowany pod specyfikację Wi-Fi Protected Setup™ (WPS)
     
  • kompatybilny ze standardami 802.11a/b/g/n
  • technologia DualBand z prędkością do 300Mbps w obu pasmach
  • 4 porty LAN 10/100/1000Mbps
  • wbudowane, nieodłączalne 2 anteny PIFE
  • zewnętrzny guzik do resetu urządzenia
  • zewnętrzny 3 pozycyjny przełącznik trybu pracy: AP, Bridge, Auto
  • zabezpieczenia Wi-Fi Protected Access (WPA/WPA2)
  • zewnętrzny guzik dla zabezpieczeń WPS (Wi-Fi Protected Setup)
  • filtracja użytkowników po adresach MAC
  • obsługa technologii D-Link Green
  • zarządzanie i konfiguracja poprzez WWW

Pierwsze wrażenia

Po otarciu pudełka, prócz obecnych w każdym zestawie bibelotów (kabel Ethernet, płytka instalacyjna, skrócona instrukcja w 18 językach, w tym polskim) oczom naszym ukazuje się niewielki i elegancki DAP-1522.

Pierwsze, na co zwracamy uwagę to malowanie w modnym teraz kolorze – białym, gloss. Połyskujący jest z każdej strony – od frontu, boku, nawet pod spodem. Dołączony czarny stojaczek – też gloss.

Podświetlenie diod w kolorze niebieskim dopełnia estetyczną całość, jedynie lampka odpowiadająca za tryb BRIDGE wyróżnia się pomarańczową barwą.

Z tyłu znajdują się 4 porty Ethernet wyróżnione niebieskim, typowym dla D-Linków malowaniem.

Z boku przycisk do szybkiego WPS.


 Oprogramowanie

Odpalam płytkę – oprogramowanie „Click’n Connect” prowadzi mnie za rękę w ojczystym języku. Całość zamyka się w czterech krokach. Super.

Więcej ustawień znajdziemy pod adresem   192.168.0.50. Do podstawowej i najważniejszej konfiguracji należy zakładka BASIC LAN, w której znajdziemy przełączniki do wszystkich trybów i zabezpieczeń, od WEP, WPA, WPA2, po WPS.

W innej ciekawej zakładce znajdziemy ustawienia dotyczące QoS, który będzie usprawniał sposób przepływu danych w naszym Access Poincie. W rzeczywistości sprowadza się to do ustalenia, który z portów będzie bardziej lub mniej ważny.  Jeśli chcemy możemy priorytetować wg. protokołów.

Jeżeli to nam nie wystarczyło do upłynnienia ruchu w naszej sieci, możemy skorzystać z funkcji zarządzania ruchem (Traffic Manager). Tutaj, dla całego ruchu w kierunku Ethernet –> WiFi i na odwrót, lub tylko dla ustalonego adresu IP/MAC, możemy obciąć dostępne łącze. Funkcja niezwykle przydatna, jeżeli mamy do czynienia z wieloma osobami podłączonymi jednocześnie do Access Pointa.

Większość pozostałych zakładek jest całkowicie standardowa i znana każdemu, nie będę zanudzać.

Testy prędkościowe

Wszystkie testy przeprowadzono na karcie sieciowej (Pentagram Hornet 802.11n USB)

Przesyłany plik 700MB (734 105 038 bytes).
Warunki w jakich odbywały się testy:

bezpośrednia

Access Point znajdował się w tym samym pokoju co urządzenie pomiarowe.

ściana działowa

Access Point znajdował się w odległości ok. 3metrów od urządzenia pomiarowego, między nimi znajdowała się ścianka działowa.

ściana działowa + nośna

Access Point znajdował się w odległości ok. 5metrów od urządzenia pomiarowego – sygnał przechodził przez ściankę działową i ścianę nośną (25cm grubości)

Testy pokazały smutną prawdę nt wbudowanej anteny DAP-1522. Prędkość w warunkach, kiedy oba urządzenia się ‘widzą’ w jednym pomieszczeniu są zadowalające i dochodzą do 7MB/s, czyli prędkości maksymalnej naszego małego Horneta. Jednak odległość rzędu 5metrów, poprzez ścianę nośną, są dużo słabsze. Przesyłanie 700MB pliku średnio sięga około 10minut (0,8 – 1,2 MB/s). Spadek prędkości w zależności od zastosowanych zabezpieczeń jest znaczący dla tej sytuacji.
Polecić można WPA, jako rozsądny sposób zabezpieczenia naszej domowej sieci, zasięg jest niewiele mniejszy.

Podsumowanie

Zdaje się, że producent wiedział, na co się szykuje, nie dołączając anteny do tego urządzenia. Już na początku instrukcji obsługi (ponad 90stron) można znaleźć wskazówki jak należy zaplanować sieć, aby zasięg był wystarczający. Dostajemy nawet lekcję jak kąt padania fal radiowych na ścianę wpływa na zasięg urządzenia. (Kąt 2-stopni na 0.5 metrową ścianę jest adekwatny przechodzeniu przez 14metrową ścianę pod kątem prostym).

D-Link DAP-1522 to urządzenie bardzo dobre, nie mam do tego żadnych wątpliwości. Zgodność ze standardem IEEE 802.11N, praca z częstotliwościami 2,4GHz5GHz mówią same za siebie. Zastosowane materiały stawiają go wysoko w rankingu. Podczas testów nie zdarzyły się przykre „zwisy” sprzętu, zdarzyły się za to rozłączenia z powodu braku zasięgu – w większej odległości. Jest to na pewno spowodowane brakiem zewnętrznej anteny, ale jeżeli szukasz wielozadaniowego Access Pointa do swojej sieci domowej, gdzie odległości są niewielkie – można go śmiało polecić. Ma 4 porty Ethernet, więc podłączenie do konsoli, czy po prostu komputera brata masz zapewnione. Firmware daje Ci pełną kontrolę nad ruchem, DMZ, QoS, TrafficManager działają efektywnie.

Podsumowanie: D-Link DAP-1522
 Plusy:
Elegancki design
4 porty Ethernet
Solidny firmware
 Minusy:
Cena
Zasięg (brak zew. anteny)
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 530zł

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Hej, to moja pierwsza mini-recenzja. Proszę o wyrozumiałość :-) Pozdrawiam Was!
    • avatar
      mICh@eL
      0
      Trochę krótko, nie dopracowane na ostatni guziki i nie do końca estetycznie wykonane, ode mnie 4.

      PS Chyba gdzieś Ci zjadło spis treści :P
      • avatar
        manioor
        0
        nie wiem jak wedlug ciebie wyglada estetyczne wykonanie, moim zdaniem to stoi na wysokim poziomie, zrobione sa testy oraz pokazane wszystkie podstawowe opcje. ladnie opisane. 5 i oby wiecej takich mini recenzji.
        • avatar
          mICh@eL
          0
          I jeszcze jedno: dałem 4 za brak linków do dużych rozmiarów i brak miniaturek (choć to drugie można przeboleć). Jak już wstawiasz duże fotki to zrób do nich hiperłącza, a miniaturki też, żeby się strona szybciej wczytywała ;)
          • avatar
            R.I.P
            0
            Jak na pierwszy raz bardzo ładna praca i według mnie wcale nie jest nie estetyczna. Brak hiperłączy do dużych obrazków można przeboleć, ponieważ to Twoja pierwsza recka i zapewne w następnych tekstach już o tym nie za pomniesz :p

            Za całość daje 5 ;]
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Bardzo fajna recka, trochę krótka, ale zawiera wszystkie najważniejsze informacje ;). Ode mnie zasłużona piąteczka ;).