Gry

Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki

Scholar of the First Sin – najlepsza i najbardziej rozbudowana wersja Dark Souls 2

Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 1

Dark Souls 2: Scholar of the First Sin to teoretycznie nic nowego, a po prostu ulepszona i pełna wersja Dark Souls 2. Z jednej strony to prostu reedycja nie tak starej gry, ale nie jest tylko wersja uzupełniona o DLC, ale produkcja, w którą From Software włożyło sporo wysiłku. Oczywiście doceniamy to, jednak czy to wystarczy by spojrzeć łaskawym okiem na kolejny skok na nasze portfele?

Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 2

Producent chwali się, że między innymi ulepszył grafikę, zmienił ustawienie i dodał przeciwników jak i sojuszników oraz oczywiście dołączył do gry wszystkie do tej pory wydane DLC, czyli ‎Crown of the Ivory King, ‎Crown of the Old Iron King oraz ‎Crown of the Sunken King. To nie całość ulepszeń – omawiamy je na kolejnych stronach.

Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 3

Ulepszona grafika? Dark Souls 2 nie dysponuje silnikiem graficznym, który powodowałby u nas wytrzeszcz oczu i... tak pozostanie, pomimo włączenia do akcji DirectX 11. Ulepszenia graficzne w pecetowej wersji Scholar of the First Sin są mało widoczne. Poprawiono kontrast, oświetlenie, ostrość tekstur oraz efekty specjalne, a porównując screenshoty z obu wersji nie dopatrzymy się większych zmian. Konsolowcy? Przypomnijmy, że DS2 wylądował jedynie na konsolach poprzedniej generacji. SotFS dostępny jest również na PS4 i XO, gdzie łatwiej dostrzeżemy ulepszoną grafikę oraz większą ilość klatek na sekundę.

Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 4

Ulepszona grafika, pomimo poprawy wydajności oznacza nowe wymagania sprzętowe. Dla wersji DX 9 zalecanym sprzętem był procesor Intel Core i3 2100 / AMD A8 3870K, 4 GB pamięci RAM i karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 750 / AMD Radeon HD 6870, tymczasem dla wersji DX 11 jest to procesor Intel Core i7 2600 / AMD FX 8150, 8 GB pamięci RAM oraz karta NVIDIA GeForce GTX 750 / AMD Radeon HD 7850.

Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 5

Znacznie większą zmianą jest nowe ustawienie przeciwników. Starzy wyjadacze doskonale znający umiejscowienie przeciwników będą nieźle się bawić odkrywając, że wielu przeciwników znajduje się w innych miejscach, dołożono nowych i zmieniono umiejscowienie niektórych przedmiotów. Jeśli zerkniecie na zrzut ekranowy obok, zobaczycie tam potwora, którego w tym miejscu nie było w podstawowej wersji Dark Souls 2.

Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 6

Oprócz tego w Dark Souls 2: Scholar of the First Sin znajdziemy również poprawiony balans rozgrywki, nowe skróty pomiędzy lokacjami, nowe bronie i zbroje i nowych NPC. Zmiany nie ominęły również rozgrywki on-line – dotychczas mogło w niej brać udział do 4 graczy, a teraz tę liczbę zwiększono do 6.

Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 7

Starych wyjadaczy zaskoczy nie tylko roszada przeciwników, ale i przerobione miejscówki. Niektóre drogi są zablokowane, ale za to pojawiły się całkowicie nowe. Jako, że Dark Souls 2 to w dużej mierze „pamięciówka”, w której po prostu musimy pamiętać, że za rogiem czai się dwóch przeciwników, trzeci jest ukryty za rogiem, a czwarty szyje do nas strzałami z balkonu, więc w Scholar of the First Sin nie możemy już czuć się bezpiecznie nawet w miejscach, w których do tej pory mogliśmy odsapnąć. Przeciwników jest też więcej, co oczywiście oznacza jeszcze wyższy poziom trudności. Z drugiej strony mamy więcej postaci niezależnych do przyzwania i pomocy w walce.

Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 8

Jeśli do tej pory nie miałeś okazji zagrać w Dark Souls 2, to Shadow of the First Sin po prostu będzie wersją uzupełnioną o wszystkie DLC i z nieco poprawioną grafiką. Nie docenisz pracy jaką włożył producent w nowe umiejscowienie przeciwników i często kosmetyczne, ale dość istotne zmiany. Te zmiany są przeznaczone dla starych wyjadaczy. Czy będą jednak oni skłonni jeszcze raz wyłożyć kasę na grę?

Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 9

Uwielbiam serię Dark Souls, chociaż nie jestem wymiataczem, który spędził w grze setki godzin. Przyznam się, że odkrywanie nowego umiejscowienia przeciwników w grze dało mi naprawdę sporo radochy. Tym niemniej Shadow of the First Sin zainspirował mnie... do powrotu do podstawowej wersji Dark Souls 2, której nie spenetrowałem pewnie nawet w 50%. Wolałem powrócić do mojej wypieszczonej postaci, niż zaczynać wszystko od początku. Jeśli jednak DS2 nie ma już dla Ciebie tajemnic, chcesz zacząć grę od początku nową postacią to z pewnością będziesz się dobrze bawił.

Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 10

Cena? Cyfrową wersję na PC można kupić za około 140 zł. Jeśli posiadasz już Dark Souls 2 możesz... kupić Shadow of the First Sin za niższą cenę (15 euro na Steam). Nasze uczucia dotyczące tego wydania na PC są nieco mieszane. Fakt, że producent włożył w nie sporo pracy, ale ogólnie nie jest tego tyle, by drugi raz kupować tą samą grę. Co innego nowi gracze, którzy do tej pory nie wsiąkli w świat Dark Souls 2 ci ze spokojem mogą sięgnąć po tę wersję. Nie zapominajmy o posiadaczach PS4 i XO – to pierwsze wydanie DS2 na ich maszynki.

Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 1Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 2Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 3Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 4Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 5Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 6Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 7Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 8Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 9Dark Souls 2: Scholar of the First Sin – powtórka z rozrywki | zdjecie 10

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sieniu
  2
  Na 8 slajdzie wkradł się błąd "Shadow of the First Sin" - powinno być Scholar
  • avatar
   Kieresz
   0
   i oczywiscie na starcie mamy "60fps durability bug" ktorego od czasu pierwotnej wersji pc nie poprawili.....dopiero jak konsolowcy zaczeli plakac to stwierdzili ze wydadza patcha.....
   • avatar
    Konto usunięte
    -2
    Wciąż graficznie i fabularnie nie dorównuje Lords of the Fallen.
    Powinno być logiczne, że twórca, który ma dobry pomysł i dostaje na realizację piniądze powinien swój projekt ulepszyć.
    Potwory praktycznie te same. No skok na kasę.
    Powinni wypuścić Bloodborne na PC.
    • avatar
     Saviny
     0
     Obiecywali że każde DLC do DS2 będzie za darmo... a tu proszę.... Mamy różne DLC ... oczywiście płatne.... zgodzę się ,że gra świetna (nie obchodzi mnie tak strasznie grafika , dopoki gra ma tak fantastyczny klimat, fabułę i rozgrywkę jak DS2)... ale szczerze zawiodłem się z powodu tych DLC... myślałem że: " O wreszcie ktoś kogo nie będą obchodzić DLC, tylko faktycznie postarają się o utrzymanie dobrego imienia." ( Wiedźmin 3 -> dobry przykład) ... Zgodzę się z tanto że Bloodborn powinien wyjść na PC...