Drukarki i skanery

Kopiowanie, skanowanie i drukowanie

przeczytasz w 6 min.

Poznaliśmy już ustawienia i oprogramowanie jakim dysponuje Epson L3151. Teraz pora na ocenę jego walorów roboczych czyli kultury pracy, jakości wydruków i szybkości z jaką one powstają lub są skanowane.

Należy pamiętać, że czas od wydania komendy drukowania (skanowania), a rozpoczęciem (zakończeniem) tegoż, zależy nie tylko od szybkości samej drukarki (skanera), ale też wydajności łącza. W przypadku połączenia Wi-Fi w otoczeniu, gdzie jest ono mocno zatłoczone, a drukowany (skanowany) plik duży, czas oczekiwania na wydruk (skan) może się wydłużyć w stosunku do podanych poniżej wartości.

Kultura pracy - drukarka/kopiarka/skaner

Epson L3151 biorąc pod uwagę druk nie wyróżnia się cichą pracą, ale też nie ma powodów do narzekania. W dzień głośność pracy ginie wśród innych odgłosów o ile drukarka nie zechce wykonać okresowego czyszczenia. Za to gdy zdecydujemy się drukować z jej pomocą w nocy lub w cichym pomieszczeniu, da ona o sobie znać - najbardziej słyszalny jest jak można się spodziewać mechanizm pobierający i przesuwający papier.

Epson L3151

Skaner wyróżnia się na plus pod względem kultury pracy w porównaniu z drukarką. Słychać go przede wszystkim podczas przebiegu przy generowaniu podglądu i jest to hałas co najwyżej niewielki. Samo skanowanie odbywa się już całkiem cicho, tak że możemy zapomnieć o pracy urządzenia.

Jakość druku

Epson L3151 jak każda drukarka atramentowa jest wrażliwy na jakość zastosowanego papieru. Wcale jednak nie oznacza to, że wymaga zawsze papieru wysokiej klasy. W przypadku wydruków monochromatycznych najlepiej wypróbować kilka próbek i dokonać subiektywnego wyboru. Może okazać się, że papier rzekomo doskonały, kompletnie nie odpowiada drukarce, albo jest sam z siebie przereklamowanym produktem (osobiście bardzo cenię sobie papiery marki Kodak, ale kupić je nie jest łatwo, choć kosztują niewiele).

Tekst i detale

W przypadku druku tekstu porównania dokonaliśmy na standardowym papierze marki Xerox o gramaturze 80 g/m2. Dla czterech ustawień jakości wydruku (w każdym przypadku włączone były funkcje minimalizujące czas wydruku, czyli ustawienia domyślne).

Tekst niska jakość druku
Niska jakość wydruku

Tekst normalna jakość druku
Normalna jakość wydruku

Tekst wysoka jakość druku
Wysoka jakość wydruku

Tekst najwyzsza jakość druku
Najwyższa jakość wydruku

Epson L3151 sprawdzony został też przy wydruku tablicy testowej ISO 12233. Najpierw na zwykłym papierze - tryb roboczy, standardowy, wysoka jakość (część środkowa wzorca).

Wzorzec ISO jakość niska
Jakość najniższa

Wzorzec ISO jakość normalna
Jakość normalna

Wzorzec ISO jakość wysoka
Jakość wysoka

 

Potem na matowym papierze wysokiej jakości - tutaj tylko dla wysokiej jakości wydruku. Gdy zależy nam na jakości nie ma co się oszczędzać.

Wzorzec ISO bardzo dobry papier

A poniżej przykład degradacji jakości druku na papierze, który nie „dogaduje się” z drukarką mimo tego, że opisano go jako papier dobrej jakości (gramatura 120 g/m2).

Wzorzec ISO zły papier

Obrazy na zwykłym papierze

Nawet w przypadku takiej drukarki jak Epson L3151 korci by obrazy drukować na papierze fotograficznym, ale oczywistym jest, że tekst plus grafika będą równie często drukowane na zwykłym nosniku. Dlatego porównajmy wydruk kolorowy w trybie roboczym, standardowym, wysokiej jakości i jakości maksymalnej.


Drukowany obraz (pomniejszony oryginał)

Tryb roboczy zgodnie z nazwą nadaje się co najwyżej do podglądu. Z kolei tryby lepsze niż standardowy sprawdzą się wtedy gdy zależy nam na jak najlepszej kolorystyce.

Grafika niska
Wydruk w niskiej jakości

Grafika normalna
Wydruk w jakości standardowej

Grafika wysoka
Wydruk w jakości wysokiej

Grafika najwyższa
Wydruk w jakości maksymalnej

Obrazy fotograficzne i kolorystyka

Zdjęcia wydrukowane za pomocą Epson L3151 na papierze foto wyróżniają się mocną kolorystyką, nasyconymi i kontrastowymi barwami oraz ostrym szczegółowym obrazem (również przy drukowaniu bez obramowania). To może się podobać, choć faktem jest, że nie stoi przed nami drukarka fotograficzna. Najważniejsze problemy możemy skorygować w oprogramowaniu graficznym. 


Drukowane zdjęcie (pomniejszony oryginał)

Standardowo (czyli bez dokładniejszych regulacji w sterowniku druku) dostaniemy wydruki o ciemniejszych i dużo ostrzejszych barwach niż spodziewane. Efekt powyższego manifestuje się najlepiej na zdjęciach - poniżej porównanie wydruków w trybie podstawowym, standardowym i wysokiej jakości (wycinek zdjęcia z łepkiem mordaszki). 

Zdjęcie jakość druku niska
Jakość niska

Zdjęcie jakość druku normalna
Jakość standardowa

Zdjęcie jakość druku wysoka
Jakość wysoka

I na dodatek przykład wydruku na papierze foto, ale z ustawieniami dla papieru zwykłego - widoczna ewidentna strata i papieru i tuszu.

Zdjęcie jakość druku złe ustawienie
Jakość na skanie wydaje się lepsza niż w rzeczywistości

Precyzja oddania kolorów nie jest wysoka, choć barw z pewnością nie brakuje na wydrukach (wyjątek stanowią bardzo ciemne fragmenty obrazu) i subiektywne odczucia będą najczęściej bardzo pozytywne. Dopiero wydruk pełnej gamy barw pokaże dlaczego Epsona L3151 nie traktujemy jako drukarki foto.

Kolory podstawowe Kolory dopełniające
Takie wzorce były drukowane (dokładność wyświetlania zależy od waszego monitora)

Kolory podstawowe wydruk Kolory podstawowe wydruk 
Skan wydruku (w praktyce kolory są bardziej mdłe)

Czas wydruku - tekst

Pod tym względem Epson nie zaskakuje, ale też nie rozczarowuje. Osiąga on standardowe dla tej klasy prędkości wydruku, które powinny usatysfakcjonować użytkowników. Czas druku tekstu przy wysokiej jakości na formacie A4 jest już dość długi, ale ustawienie standardowej jakości wystarczy w większości przypadków (gdy rozmiar czcionki nie jest zbyt mały).

Pierwszy wydruk w trybie roboczym gotowy jest po około 5-10 sekundach, a wiele zależy od aktualnego statusu drukarki i poprawnego ułożenia papieru na tacy podawczej. Ten dłuższy czas bierze się z faktu, że drukarka poprawia sobie ułożenie papieru.

Osiągane czasy w przypadku tekstu (wyłączony tryb cichy, włączony tryb szybki druku) to:

 • jakość robocza: 4,2 s
 • jakość standardowa: 7,5 s
 • jakość wysoka: 40 s
 • jakość najwyższa: 75 s

Włączenie trybu cichego sprawia, że drukarka stara się wykonywać oddzielnie przesuw papieru i ruch głowicą. Różnica jest zauważalna w standardowej jakości wydruku (czas druku wzrasta o około 40%). Przy druku w wysokiej jakości wydłużenie czasu nie będzie zauważalne.

Gdy dodatkowo wyłączymy tryb szybkiego drukowania, co pozwala schnąć tuszowi i sprawdzi się przy gorszej jakości nośniku, czas wydruku standardowego rośnie prawie dwukrotnie. Z kolei praca w trybie szybkim, ale bez trybu cichego, daje czas ponownie o około 40% dłuższy niż przy standardowych ustawieniach.

Czas wydruku - grafika

Elementy graficzne drukowane są wolniej niż tekst. Nie ma za to różnic pomiędzy trybem drukowania monochromatycznego i w kolorze. Osiągane czasy (wyłączony tryb cichy, włączony tryb szybki druku) to:

 • jakość robocza: 14 s
 • jakość standardowa: 23 s
 • jakość wysoka: 75 s
 • jakość najwyższa: 148 s

Jak widać Epson L3151 drukuje całkiem szybko (szczególnie przy niższej jakości), ale nie wyróżnia się na tle innych sprzętów (domowy użytkownik nie będzie tak wymagający jak firma, więc osiągana wydajność jest akceptowalna). Już w trybie standardowym uzyskuje niezłą jakość obrazu. Choć zasada im lepszy papier tym lepszy wydruk ma tu zastosowanie, Epson nie jest wybredny i zadowoli się nawet najzwyklejszym papierem.

Czas wydruku zdjęcia

W tym przypadku najczęściej będziemy korzystać z wysokiej jakości wydruku, ewentualnie standardowej. Tryb niskiej jakości nie wchodzi w rachubę, bo osiągamy efekt podobny do druku na lepszej jakości, ale zwykłym papierze.

Osiągany czas dla wydruku zdjęć w formacie A4 dla papieru foto (w trybie szybkiego drukowania) to:

 • jakość standardowa: 168 s
 • jakość wysoka: 310 s

Jak widać, drukowanie zdjęć w formacie A4 to coś dla cierpliwych. Włączenie trybu wolnego drukowania teoretycznie powinno poprawić jakość, ale my odczujemy przede wszystkim dalsze wydłużenie i tak długiego oczekiwania.

Skanowanie

W przypadku Epsona L3151 jak już napisałem najlepiej skanować pojedyncze kartki papieru, ewentualnie niezbyt grube ich pliki. Nie mamy tu podajnika automatycznego. Realna rozdzielczość skanera wynosi 1200 x 2400 dpi, a zatem ustawienia w sterowniku powyżej 2400 dpi nie mają większego sensu.

Jakość skanów utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i nie mam tutaj żadnych powodów do narzekania. Uzyskiwane przez skaner pliki zapiszemy z poziomu aplikacji EASY Photo Scan.


Skanowane zdjęcie

W przypadku formatu zapisu JPG (jakość 100%, progresywnie) i skanowanego dokumentu w formacie A4, przykładowy rozmiar plików/czas skanowania wyniesie (połączenie przez Wi-Fi):

 • dla 150 dpi: 0,9 MB / 11 s
 • dla 300 dpi: 3,6 MB / 22 s
 • dla 600 dpi: 15 MB / 95 s
 • dla 1200 dpi: 55 MB / 158 s
 • dla 2400 dpi: 222 MB / 311 s

Kopiowanie

Do kopiowania w Epson L3151 służą dwa przyciski na panelu kontrolnym drukarki. Lewy pozwala wykonać kopię dokumentu monochromatycznego, a prawy dokumentu z elementami kolorowej grafiki lub kolorowym tekstem. Gdy skorzystamy dodatkowo z przycisku zatrzymywania pracy drukarki uzyskamy kopie w trybie roboczym.

Choć panel drukarki oferuje ubogie możliwości regulacji to na szczęście mamy do dyspozycji aplikację mobilną Epson iPrint, w której znajdziemy dużo więcej opcji, w tym wybór typu papieru i jego rozmiaru.

Samo kopiowanie odbywa się sprawnie i bez zakłóceń, choć nie jest to szybka operacja. Czas kopiowania dla formatu A4 w przypadku pierwszej kopii wynosi:

 • monochromatycznie: 13 s
 • w kolorze: 36 s

Koszt druku

Jak każda drukarka wyposażona w system ciągłego/stałego zasilania w tusz, Epson L3151 oferuje niskie koszty eksploatacji. Zadowoli każdego użytkownika, który chce rzadziej inwestować w tusze. Nie ma tu powodu do stosowania zamienników, oryginalne tusze Epson są wystarczająco tanie - kosztują poniżej 30 zł za 65 ml pojemnik, niezależnie od koloru.

Epson L3151 tusze
W zestawie z drukarką dostajemy dwie buteleczki czarnego tuszu

Epson L3151 nie jest może tak oszczędny jak droższe modele fotograficzne z serii L, ale i tak zaliczamy go do urządzeń wysoce ekonomicznych. Poza tym tusze do tego modelu należą do tych tańszych wśród atramentów do drukarek Epson z systemem ITS, co rekompensuje ewentualne większe zużycie.

Należy pamiętać, że podawana przez producenta wydajność będzie się prawdopodobnie różniła od uzyskiwanej gdyż każdy ma swoje preferencje i typy drukowanych materiałów. Mimo to na pewno jednorazowo napełnione tuszami zasobniki wystarczą na wielokrotnie dłuższą pracę niż w zwykłej drukarce.