Drukarki i skanery

Koszty druku i ergonomia użytkowania

przeczytasz w 1 min.

Urządzenie wielofunkcyjne PX710W wykorzystuje dobrze znane i obecne od kilku lat na rynku tusze Claria z serii T08xx. Można też skorzystać z tuszy T079x, które są droższe, ale wydajniejsze.

Tusz czarny T0801 kosztuje 50 zł, co przekłada się na koszt druku – 14 groszy za stronę A4 tekstu. Za tusz T0791 trzeba zapłacić 69 zł, ale koszty druku tekstu to 12 groszy. Tusze kolorowe kosztują tyle samo – daje to koszt druku 2,45 zł za zdjęcie A4 dla zestawu T08xx i 2,41 dla T079x.

Tusze T08xx można kupić też w wielopaku kosztującym 257 zł, co obniża koszt druku do poziomu jaki oferują tusze T079x. Na Allegro można dostać taki wielorak w cenie około 170 zł, co obniża koszt druku do 8 groszy za tekst i 1,42 za zdjęcie. Niestety nie można ciągle kupować wieloraków. Tusze nie zużywają się równomiernie i jeżeli drukujemy niemal wyłącznie zdjęcia, to wkrótce zostajemy z nadmiarem głównie niebieskiego i w końcu, aby zużyć to, co zalega, trzeba kupić pojedyncze zasobniki.


Powyższe wyliczenie kosztów wydruku jest czysto teoretyczne. W praktyce należy uwzględnić to, że drukarki Epsona zużywają całkiem sporo tuszu na czynności konserwacyjne i ogromne jego ilości na czyszczenie dysz. Mniej więcej 10-krotne, dokładne czyszczenie dysz potrafi całkowicie opróżnić zasobnik. Jeżeli zapchamy dysze długo nieużywając drukarki lub trafi nam się kiepski zamiennik, przywrócenie pełnej sprawności druku może więc trochę kosztować.

Podczas pracy PX710W nie jest przesadnie hałaśliwe, jednak do bezgłośnych nie należy – reprezentuje typowy dla drukarek atramentowych poziom uciążliwości. Kilkugodzinna praca urządzenia z pewnością będzie męcząca dla użytkownika.