Drukarki i skanery

Testy: drukowanie, skanowanie, kopiowanie

przeczytasz w 4 min.

Test: Drukowanie

Szybkość wydruku zależy od wielu czynników, między innymi od ustawionej jakości, rodzaju papieru czy rodzaju drukowanego dokumentu. Test wydruku zdjęć wykonany został na papierze fotograficznym EPSON Glossy Photo Paper A4 oraz na Premium Glossy formatu 10x15.  Wyniki testów różnią się od tych deklarowanych przez producenta i wyglądają następująco:

Wydruk zdjęcia,  Glossy Photo Paper A4
JakośćPomiar
Bardzo precyzyjna (najgorsza)1:48 min
Fotograficzna (średnia)3:28 min
Najlepsza fotograficzna (dobra)7:20 min
Max DPI (najlepsza)39:14 min

 

Wydruk zdjęcia, Premium Glossy 10x15
JakośćPomiar
Bardzo precyzyjna (najgorsza)0:34 min
Fotograficzna (średnia)1:21 min
Najlepsza fotograficzna (dobra)2:44 min
Max DPI (najlepsza)14:06 min

 

Tekst czarny, papier zwykły A4
JakośćPomiar
Ekonomiczna (najgorsza)17 str./m
Szybka ekonomiczna (zła)17 str./m
Normalna (średnia)5 str./m
Precyzyjna (dobra)
1 str./m
Fotograficzna (najlepsza)0,75 str./m

 

Tekst kolorowy, papier zwykły A4
JakośćPomiar
Ekonomiczna (najgorsza)6,5 str./m
Szybka ekonomiczna (zła)6,5 str./m
Normalna (średnia)2 str./m
Precyzyjna (dobra)1 str./m
Fotograficzna (najlepsza)0,75 str./m

 

Czasy wydruku zdjęć stoją na najwyżej poprawnym poziomie, jednak drukując kilka zdjęć w rozmiarze A4 w najlepszej jakości możemy dojść do wniosku, że szybciej by było wybrać się osobiście do fotolabu. Jak można zauważyć, wydruk czarnego tekstu w najgorszej jakości zajmuje dwa razy więcej czasu niż deklaruje producent (kartka zapisana w całości czcionką Times Naw Roman, wielkość 12, formatowanie domyślne).

W jakości ekonomicznej i normalnej drukarka używa tylko czarnego tuszu. Gdy zwiększymy jakość do precyzyjnej i fotograficznej, drukarka użyje wszystkich kolorów. Czasy wydruku tekstu czarnego i kolorowego w ustawieniach wyższej jakości są zatem takie same. Nie ma żadnej różnicy w czasie wydruku pomiędzy jakością ekonomiczną a szybką ekonomiczną - możemy założyć, że jest to zdublowanie ustawień.

Sama jakość wydrukowanych zdjęć jest naprawdę dobra i na pierwszy rzut oka nie różnią się one od tych z fotolabu. Niemniej jednak różne ustawienia jakości wpływają na gęstość wypełnienia kolorów podczas wydruku, co musi mieć przełożenie na jakość gotowych zdjęć.

Aby zobrazować, jak subtelne są różnice w jakości wydruku, poprosiłem 10 niewtajemniczonych osób, aby ułożyły te zdjęcia w kolejności od najgorszej jakości do najlepszej. Wyniki tego eksperymentu przedstawia tabela:

osobaKolejność ułożonych zdjęć
12143
22134
31243
42134
52134
61243
71234
82134
91243
102143
 1 – Bardzo precyzyjna (najgorsza)
2 – Fotograficzna (średnia)
3 – Najlepsza fotograficzna (dobra)
4 – Max DPI (najlepsza)

Jak widać, wyniki pokazują, że nikt nie pomylił jakości najgorszej z najlepszą, ale gołym okiem nie da się zauważyć różnicy pomiędzy jakością bardzo precyzyjną a fotograficzną. Więcej osób uznało, że jakość fotograficzna jest gorsza niż bardzo precyzyjna.  Podobnie jest w przypadku  wydruków w najwyższych ustawieniach. Gołym okiem po prostu nie będziemy w stanie dostrzec żadnej różnicy.

Prawdziwe różnice ukazują się dopiero przy dużym powiększeniu, jeśli zatem mamy zamiar drukować zdjęcia po to, by oglądać je później pod mikroskopem, polecam wybrać opcję Max DPI. W przeciwnym wypadku w zupełności wystarczy jakość najlepsza fotograficzna - zużywa odpowiednio mniej tuszu, a czas wydruku jest kilkakrotnie razy krótszy.

Wyniki wydruku grafiki testowej wyglądają następująco:


Grafika testowa, wysokość 10 mm


Wydruk w najlepszej jakości na zwykłym papierze


Wydruk w najlepszej jakości na papierze fotograficznym

Gołym okiem prezentowana grafika po wydrukowaniu wyglądała rewelacyjnie, nawet na zwykłym papierze. W powiększeniu również nie ma się do czego przyczepić. Barwy nie zlewają się ze sobą, dopiero gdy przekroczymy rozdzielczość drukarki wydruk przestaje być wyraźny. Odzwierciedlenie szarości wygląda dobrze dopiero w najwyższej jakości. W pozostałych da się zauważyć smugi i przebarwienia.

Podczas wykonywania testów jakości wydruku tekstu dało się odczuć, z jaką jakością podajnika papieru mamy do czynienia. Napisy drukowane były po kolei, wsadzając za każdym razem kartkę do urządzenia w ten sam sposób i w to samo miejsce. Oczywiście napisy były przesuwane za każdym razem o jedną linię.


Wydruk na zwykłym papierze


Wydruk na papierze fotograficznym

Po raz kolejny można zauważyć, że jakość ekonomiczna i szybka ekonomiczna jest dla drukarki jednym i tym samym ustawieniem. Na zwykłym papierze normalny wydruk wygląda tak samo dobrze jak wydruk w jakości ekonomicznej, na fotograficznym zaś ten pierwszy jest nawet lepszy. Przypomnę, że dzieje się tak dlatego, że drukarka używa tylko czarnego tuszu przy wydruku w normalnej jakości, a w wyższych ustawieniach wszystkich czterech kolorów.

Generalnie jakość wydruków stoi na wystarczająco dobrym poziomie i nie odstaje od średniej dla tej klasy urządzeń.

Test: Skanowanie

Skaner wykonany jest w technologii CIS i działa z precyzją 24 bitów. Dobrze radzi sobie z tekstem i nie musimy czekać,aż się nagrzeje - można skanować od razu po włączeniu, choć sterownik przed wykonaniem podglądu dla pewności oszczekuje 5 sekund z komunikatem "Nagrzewanie skanera. Czekaj".  Skaner ma jednak problem z rozmywaniem obrazu, który nie dotyka bezpośrednio do powierzchni szyby.

Skanując książki musimy pamiętać o dokładnym ich dociskaniu. Pokrywa skanera podnosi się na wysokość około 8 mm. Możemy ją zdjąć, jednak może się to źle skończyć dla plastikowych zawiasów i po kilku takich operacjach można je szybko połamać. Prędkość skanowania jest oczywiście uzależniona od zadanej rozdzielczości i wynosi odpowiednio:

 300 dpi600 dpi1200 dpi
A40:25 min1:30 min6:10 min
10x150:10 min0:30 min2:00 min

 W większej rozdzielczości (powyżej 1200 dpi) widać doskonale efekt łączenia obrazu z bloków.

Jak widać, nie ma potrzeby, aby ustawiać rozdzielczość wyższą niż 1200 dpi, ponieważ skaner nie jest w stanie zwiększyć fizycznej rozdzielczości skanowania. Interpolacja do wyższych rozdzielczości nie wpływa na polepszenie jakości skanu, całość robi się coraz bardziej rozmyta.

Sterownik wyposażony jest w funkcję polepszania jakości skanów. Po lewej stare zdjęcie, po prawej skan z zastosowaniem odzyskiwania kolorów i usuwania pyłków. Na niektórych skanach da się zauważyć kolorowe poziome pasy - zastosowanie ulepszeń jakości przeważnie rozwiązuje ten problem.

Funkcje polepszania skanowanego obrazu czasami mogą zepsuć ładny efekt i dlatego należy używać ich z głową.

Test: Kopiowanie

Jak przystało na urządzenie all-in-one, możemy wykonać kopię bez potrzeby uruchomiania komputera. Czasy wykonania poszczególnych kopii przedstawia poniższa tabela

 Kolorczarno-biały
A41:05 min0:32 min
10x152:55 min4:03 min

 

Drukarka automatycznie przełącza się na pracę z dokumentami w trybie A4 (ksero) i na pracę z fotografią w trybie 10x15. Dziwi trochę fakt, że wykonanie czarno-białej kopii zdjęcia zajmuje więcej czasu niż kolorowej. Poza tym na kopii czarno-białej da się zauważyć lekkie przebarwienia i niedokładne odwzorowanie koloru szarego.

Wykonana przez nas kopia zdjęcia ustępuje jakością oryginałowi, ale tylko przy bezpośrednim porównaniu. Dostając do ręki jedno z nich nie jesteśmy w stanie stwierdzić, z jaką wersją tak naprawdę mamy do czynienia.


Po lewej oryginał, po prawej kopia.
 


Kolejną rzeczą, którą możemy wykonać bez komputera jest wydruk zdjęć bezpośrednio z karty pamięci. Możemy to zrobić korzystając z małego wyświetlacza lub za pomocą specjalnego arkusza indeksu.

Polega to na tym, że drukarka drukuje na zwykłym papierze A4 miniatury wszystkich zdjęć z karty pamięci. Następnie zaznaczamy długopisem na arkuszu, które zdjęcia chcemy wydrukować, w jakiej jakości, rozmiarze i jaką ilość.

Wypełniony arkusz wkładamy do skanera. Do podajnika papieru wkładamy odpowiednią ilość arkuszy i naciskamy przycisk „start”. Jeśli zdjęć jest zbyt dużo musimy korzystać z kilku arkuszy indeksu.

Nie możemy, niestety, wykonać skanów bezpośrednio na kartę pamięci, która jest umieszczona w czytniku kart  urządzenia. Możemy jednak skanować do dowolnego komputera w sieci, na którym zostały już zainstalowane odpowiednie sterowniki. Możemy również wybrać miejsce docelowe zapisu skanów z poziomu komputera. Jeśli wybierzemy zmapowany dysk przenośny, który jest czytnikiem kart drukarki, problem zostanie rozwiązany.