Nowa aplikacja do Facebooka dla Windows Phone 8
Aplikacje mobilne

Nowa aplikacja do Facebooka dla Windows Phone 8

przeczytasz w 4 min.

Użytkownicy smartfonów z Windows Phone 8 wreszcie doczekali się zupełnie nowej aplikacji Facebook. Choć to wersja beta to już widać jak pozytywne zmiany wnosi.

W sklepie Windows Phone pojawiła się wersja beta nowej aplikacji serwisu Facebook. Jako że obecna finalna wersja tego programu nie sprawuje się najlepiej, postanowiliśmy sprawdzić, co się zmieniło i czy warto zaryzykować instalację nie do końca gotowej wersji aplikacji lub czekać z niecierpliwością na jej finalną wersję

Jak pobrać Facebook Beta?

Znalezienie tej aplikacji w sklepie Windows Phone niestety nie udało mi się. Jednak zainstalować ją można poprzez wejście z poziomu smartfona, tabletu lub komputera pod dany tutaj link, zalogowanie się na konto Microsoft (macie je, jeśli używacie Windows Phone, Windows 8 lub Skydrive’a, Skype’a, Office’a 365 lub Outlooka) i wybranie opcji instalacji aplikacji. Wówczas program sam zainstaluje się na naszej komórce, od razu gdy będzie miała ona dostęp do Internetu. Jeśli w trakcie tej czynności instalowaliście lub aktualizowaliście inne aplikacje, konieczne będzie poczekanie na zakończenie dotychczasowych instalacji.

Wygląd

Po uruchomieniu wersji Beta Windowsowego Facebooka człowiek czuje się jak w domu. Po włączeniu aplikacji jesteśmy pytani, czy Facebook może zagospodarować nasz ekran blokady i wyświetlać na nim liczbę powiadomień i wiadomości, a w tle używać naszych zdjęć. Jeśli się zgodzimy, mamy do wyboru użycia tylko naszego zdjęcia jako tła lub naszego zdjęcia i niebieskiej planszy, bardzo charakterystycznej dla najpopularniejszego portalu społecznościowego na świecie.

Gdy proces konfiguracji zakończy się, naszym oczom ukaże się ekran aplikacji. Składa się on z trzech podstawowych elementów. Pierwszy z nich to znajdujący się na samej górze niebieski pasek, na którym znajduje się pięć ikon. Trzy środkowe odpowiadają kolejno za zaproszenie do znajomych, wiadomości oraz powiadomienia, ikona znajdująca się po lewej stronie otwiera menu, z poziomu którego możemy wchodzić w bardziej zaawansowane opcje takie jak grupy, wydarzenia, aplikacje, fanpage’e. Tutaj możliwe jest też zarządzanie nimi.

Poprzednia wersja aplikacji również pozwalała na uruchomienie tego ekranu, jednak wówczas nie było możliwości wejścia z poziomu aplikacji do ustawień Facebooka i przeczytania regulaminu. Teraz taka opcja się pojawiła i można zarządzań też ustawieniami prywatności, powiadomień, ekranu blokady, lokalizacji i innych. Z kolei prawa ikona przenosi nas do komunikatora.

We wcześniejszej wersji Facebooka dla Windows Phone po prawej stronie aplikacji znajdowały się nasze galerie zdjęć. Efekt naciśnięcia lewej lub prawej ikony można też uzyskać przesuwając ekran w lewo lub prawo. Warto zwrócić uwagę, że wcześniej opisywany niebieski pasek jest znacznie mniejszy niż w poprzedniej wersji aplikacji, co jest dobrym posunięciem. Dzięki temu więcej informacji może znaleźć się na ekranie smartfonu.

Sama ściana wiadomości także przeszła metamorfozę. O ile w poprzedniej wersji aplikacji wszystkie wiadomości i zdjęcia były wymienione w jednym ciągu, tak teraz każdy post znajduje się na osobnym tle, co znacznie poprawia czytelność treści. Wyjątkowo ważne też jest, że pod każdym postem znajdują się przyciski polubienia, skomentowania i udostępnienia.

Do tej pory układ ten był mniej intuicyjny. Konkretnie, przycisk lajkowania znajdował się pod postem, a komentarz nad nim. Wprowadzało to do aplikacji pewną dawkę chaosu. W starszej aplikacji zabrakło też przycisku udostępniania, który umieszczono w Facebook Beta. Tak naprawdę w nowej aplikacji brakuje tylko przycisku umożliwiającego podczas publikowania postu zaznaczenia, do jakiej grupy odbiorców ma trafić.

Trzeci element to znajdujący się na samym dole pasek, który do tej pory zawierał cztery opcje: dodawania postów, dodawania zdjęć, meldowania się oraz odświeżania ściany. W nowej wersji aplikacji zrezygnowano z przycisku odświeżania ściany. Jeśli chcemy to zrobić, wystarczy na szczycie ściany przeciągnąć ją w dół, tak jak na Androidzie oraz iOS. To dobra zmiana, gdyż większość użytkowników jest przyzwyczajona do tego sposobu

Wydajność

Jedną z największych wad poprzedniej aplikacji Facebook dla Windows Phone było powolne działanie. Kiedyś aplikacja włączała się kilka sekund, tyle samo czasu zajmowało przenoszenie się między różnymi ekranami. Nowa wersja aplikacji również nie uruchamia się błyskawicznie, ale natychmiastowe jest już poruszanie się w ramach samej aplikacji. Opóźnienia są niemal zerowe, praktycznie niezauważalne. Aplikacja w trakcie kilkudniowych, wyjątkowo intensywnych testów też ani razu się nie zawiesiła, co jest dużym osiągnięciem jak na wersję nie do końca finalną. Krótko mówiąc, do działania aplikacji nie mamy jakichkolwiek zastrzeżeń.

Czy warto zainstalować Facebooka w wersji Beta?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna i brzmi „tak”. Nowy Facebook funkcjonuje o wiele lepiej i szybciej od swojej poprzedniej wersji. Co więcej, działa stabilnie i nie sprawia jakichkolwiek problemów w codziennym użytkowaniu, czyli nie wyłącza się, nie zawiesza się i nie zacina się. O ile stara wersja aplikacji Facebook dla Windows Phone była protezą, która w niewielkim stopniu usprawniała korzystanie z aplikacji Facebooka na telefonach z Windows Phone, tak nowa aplikacja największego serwisu społecznościowego na świecie działa nie gorzej niż jej odpowiedniki działające na systemach Android oraz iOS. Wcześniej korzystanie z aplikacji Facebook na urządzeniach z Windows Phone była koniecznością, teraz to czysta przyjemność.

W strefie Windows 8 znajdziesz wszystkie publikacje dotyczące Windows 8, najświeższe informacje o nowych laptopach, ultrabookach, tabletach i smart fonach wyposażonych w Windows 8 i Windows Phone 8. Newsy dotyczące kompatybilności, oprogramowania, sterowników. Ciekawe aplikacje i gry w sklepie Windows Store.

warto zobaczyć:

Facebook w Windows 8Facebook bezpośrednio z Windows 8

 

Konto dla dziecka z monitorowaniemKonto dla dziecka z monitrowaniem i ograniczeniami

 

Szybkie udostępnianie danych w Windows 8Szybkie udostępnianie danych w Windows 8

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  O ja! Nowa aplikacja facebooka !! Proponuję pisać artykuły o każdej następnej aktualizacji !!
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Microsoft naprawdę tak dobrze płaci, że go tak wszędzie wpychacie?
   • avatar
    Qpers
    3
    Ciekawe, ile milionów BMK dostaje za te codziennie reklamy tego chłamu Windows 8 :D

    Najpotężniejsza kampania reklamowa w historii MS = sprzedaż poniżej Vista :)