Oprogramowanie

Firefox 3.5 oraz 20 świetnych rozszerzeń

przeczytasz w 1 min.

Przyglądamy się bliżej najnowszym funkcjom Firefoksa 3.5, jak również polecamy rozszerzenia, które wzbogacają tę przeglądarkę.

W Polsce najwięcej internautów korzysta z Firefoksa, nie zaś z Internet Explorera. Również zdecydowana większość czytelników Benchmarka używa Firefoksa (patrz przedostatnia strona artykułu) i to głównie dla nich powstał ten artykuł - aby każdy z was mógł jeszcze lepiej wykorzystać potencjał tej aplikacji!

30 czerwca odbyła się premiera Firefoksa 3.5. Przygotowaliśmy wówczas krótki opis nowych funkcji. Tym razem mamy dla was dokładniejsze materiały, ale na tym nie koniec. W artykule znajdziecie 20 świetnych wtyczek, które przypadły nam do gustu.

Firefox - numer 1 w Polsce

Jak wynika z danych serwisu ranking.pl, najwięcej polskich internautów korzysta z Firefoksa. Na drugim miejscu są użytkownicy IE7, na trzecim - IE6. Co warte wzmianki, czwarte miejsce zajmuje u nas Opera - ma lepszą pozycję niż IE8, który był ostatnio promowany przez oddział Microsoft Polska.

Dane z serwisu ranking.pl - udziały rynkowe przeglądarek

Co więcej, Firefox nieustannie brnie do przodu i to właśnie ta przeglądarka zabiera najwięcej udziałów IE. Microsoft stara się odzyskiwać utraconych użytkowników, ale to trudna sztuka - internauci, gdy już zmienią IE na inną przeglądarkę, raczej nie wracają z powrotem do produktu koncernu z Redmond.

W 4 kwartale 2004 r. udziały rynkowe IE wynosiły - uwaga - aż 91,35 proc. Zaledwie 3,66 proc. rynku należało wówczas do Firefoksa. Od tego czasu udziały IE bez przerwy się kurczą i 2 kwartale 2009 wynoszą 65,85 proc., podczas gdy Firefox ma już 22,39 proc. Takie dane udostępnia popularna firma analityczna Net Applications.


Fire i fox w jednym ;-) (Fot. Cattlegrid.info)

Niedawno pojawiła się najnowsza wersja Firefoksa, 3.5. Prawdę powiedziawszy, doczekaliśmy się już nawet edycji 3.5.1, ale skupimy się przede wszystkim na 3.5, ponieważ to właśnie ta wersja zawiera mnóstwo nowych funkcji, natomiast 3.5.1 to jedynie wydanie poprawkowe związane ze stabilnością i bezpieczeństwem.

A zatem, co ciekawego znajdziemy w Firefoksie 3.5?