Pamięć RAM

G.SKILL PI DDR2 1000MHz CL5 2x1GB – czeszesz się ramem?

przeczytasz w 1 min.

Po dosyć niedawnym przypływie gotówki, pojawiły się pomysły na zmodernizowanie platformy. Jednym z nich była pamięć ram. Jak wiadomo, jej nigdy nie za dużo, a miałem skromne 1GB... Spośród setek modeli, musiałem wybrać ten dla mnie odpowiedni. Jako że jestem fanem podkręcania, nie mogły to być jakieś Kingmaxy 667MHz CL5. Chodziło mi o renomowaną firmę i o duże możliwości podkręcenia. Oczywiście cena musiała być przystępna. Myślałem nad goodramami z serii pro, ale w moim mieście (które jest duże) ich dostępność jest mała. Wiadomo polskie jest najlepsze, ale wybór padł na produkowane w Tajwanie G.SKILLe PI DDR2 1000MHz CL5.

Mam nadzieje że test się przyda, bo troszkę już stare pamięci DDR2, są nadal używane przez wielu użytkowników. Nie każdy przecież ma tyle pieniędzy, aby kupić platformę intela opartą na sockecie 1156 lub 1366, gdzie mówimy tylko i wyłącznie o DDR3.
 
 
Pierwsze wrażenia
 
 
 
Pamięci są zapakowane w średniej wielkości pudełko, opisane skromnie w porównaniu do pudełek innych części komputerowych. Na pierwszy rzut oka widać literę grecką pi, logo producenta oraz hasło „Where Speed Is!” (Gdzie jest prędkość). Po jego otworzeniu widzimy rysunek, przedstawiający działanie radiatorów odprowadzających ciepło. Po lewej stronie widzimy pamięci. Już nawet przed wyjęciem towaru z pudełka, widzimy że coś jest nie tak - chodzi o duże radiatory, ale o tym później.
Razem z pamięciami dostajemy naklejkę z logo firmy.
 
 
Wygląd
 
 
 
 
Wyglądowi pamięci należy się osobny opis. Pamięci G.SKILL z serii PI i PI BLACK, zaopatrzone są w monstrualny radiator. Radiator jest podobny do grzebienia – dzięki czemu sprawniej radzi sobie z odprowadzeniem ciepła. Co najważniejsze schładzacz ten jest smukły, dzięki czemu nie koliduje on w płytach głównych pod AMD, gdzie moduły typu OCZ FLEX wręcz rozsadzają banki pamięci.
Po głębszej obserwacji, zauważyłem że są to moduły jednostronne. Niestety nie ryzykowałem utraty gwarancji, aby sprawdzić firmę i model zastosowanych kości BGA.
 
Specyfikacja
 
 

informacje o pamięci z programu everest
 
 

profil EPP
 
 

informacje o obecności EPP
 
Warto zaznaczyć że pamięci wymagają wyższego napięcia, niż rekomendowane przez normę JEDEC – 1,8V, potrzebne jest 2,1V do stabilnej pracy, przy referencyjnych taktowaniach. Producent też umieścił w pamięciach profile EPP, czyli dodatkowe informację o parametrach pracy pamięci. 
 
 
Testy
 
Platforma testowa:
Procesor: AMD Athlon II X2 240 @ 3,5GHz
Płyta główna: ASRock A785GXH/128M
Karta graficzna: HD 4200 128MB (sideport) @ 400/500MHz
Pamięć ram: G.SKILL PI 2x1GB 1000MHz CL5
Dysk twardy: WD WD3200AAKS
Zasilacz: OCZ MODXSTREAM PRO 500W
 
System operacyjny: Windows 7 32bit
 
 
Podkręcanie
 
Moduły udało mi się podkręcić maksymalnie do 1052MHz, przy opóźnieniach 5-5-5-15 i napięciu 2,31V czyli OC o około 5%. Przy 4-4-4-12 maksymalnie udało mi się wycisnąć 888MHz, przy 2,31V. Jak wiadomo jedna kość podkręci się bardziej niż dwie w dualu. Pojedyncza pamięć kręciła się do 1068MHz przy CL5 (ok. 7%) i 900MHz przy CL4. Niestety widać że nie jest to jakieś ekstra podkręcenie – spodziewałem się wyższego wyniku. W porównaniu goodramy 800MHz CL5 podkręciłem do 940MHz przy CL5 i 750MHz CL4. Goodramy procentowo prezentowały się lepiej – ok. 17,5%.
 
 
 
Testy będę wykonywał przy taktowaniach:
-        maksymalne możliwe przy opóźnieniu CL 4
-        800MHz przy opóźnieniach CL 5
-        1000MHz (referencyjne ustawienia) przy opóźnieniach CL 5
-        maksymalne możliwe przy opóźnieniach CL 5
Taktowanie procesora starałem się zawsze utrzymać w granicach taktowania referencyjnego – 2800MHz. Dokładne taktowanie wypisałem przy wykresie w postaci zastosowanego mnożnika i taktowania szyny HTT (taktowanie procesora = mnożnik * HTT). Pamięci porównam do goodramów 1GB 800MHz CL5 – liczyć się będzie taktowanie zegar w zegar.
 
 
Everest
 


 
 
 
We wszystkich testach oprócz czasu dostępu, g.skille oferują większą wydajność. Widać że tryb dual channel przynosi duże korzyści, szczególnie w trybach odczytu i kopiowania. Dużej korzyści z niższego opóźnienia nie zobaczymy.
 
 
SiSoftware Sandra
 
 
 
 
W testach przepustowości znowu g.skille prezentują się lepiej. W porównaniu czasów dostępu, jest różnie. Kolejny test pokazuje duży wzrost wydajności w dualu. Benchmark SiSoftware Sandra umie uwidocznić zalety z niższego opóźnienia.
 
 
7zip
 
 
Bardziej rzeczywisty test i przewaga dual chennela zanika. W teście lepiej prezentują się goodramy, choć wyniki są bardzo podobne.
 
 
WinRAR
 
 
Kolejny rzeczywisty test i dual prezentuje się tylko nieznacznie lepiej. W tym teście możemy przyjąć remis. Test umie dobrze wykorzystać mniejsze opóźnienia pamięci. 
 
 
Super PI XS mod 1.5
 
 
 
 
Widać że i tu dual wnosi niewiele, ale jak się chce konkurować na np. HWBOT.org należy go zastosować, bo tam liczą się nawet setne sekundy. Znowu wygrywają g.skille. Super PI jest wyczulony na jakiekolwiek zmiany w pamięciach, więc umie spożytkować mniejsze opóźnienia.
 
 
Podsumowanie
 
Po pamięciach tak renomowanego producenta jakim jest G.SKILL spodziewałem się czegoś bardziej. Chodziło mi głównie o podkręcanie. Taktowania jakie udało mi się uzyskać są wręcz żenujące, ale overclocking zależy nie tylko od produktu podkręcanego, a overclockera i innych podzespołów platformy. Myślę że trafił mi się bardzo słaby egzemplarz. Co do wydajności to prezentują ogólnie rzecz biorąc wyższą wydajność, w porównaniu z goodramami, w teście zegar w zegar. Na uwagę zasługuje ciekawy wygląd radiatora. Niestety może być problem z wyższymi coolerami. Pamięci pod podkręceniu z użyciem wyższego napięcia, pozostawały tylko ciepłe. Zapewne zniosły by napięcie wyższe, ale wolałem nie ryzykować. Myślę że lepiej w tej cenie kupić nasze polskie goodramy z serii pro.
 
Cena: ok. 180zł
 
Plusy:
-        radiator
-        profile EPP
 
 
Minusy:
-        słabo się podkręcają
-        nie ma rewelacji
 

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    _nick_
    0
    trzeba było zrobić test w grach, zobaczyłbyś, że tak wysokie taktowanie nie przynosi zysku.
    • avatar
      sido107
      0
      fajna recka sporo testów, jednak zdjęcia powinny być lepszej jakości. ogólne na 4.