Peryferia

Sensor, oprogramowanie i werdykt

Nokaut techniczny?

No właśnie, a więc który z „gryzoni” wygrywa w porównaniu możliwości wynikających czy to z jakości sensora, czy to z szybkości raportowania? Żeby nie trzymać nikogo w niepewności, powiedzmy na wejściu, że również w tej konkurencji nie sposób wyłonić zwycięzcy. Wybór jednej lub drugiej myszki zależeć będzie wyłącznie od preferencji gracza. I to preferencji dość subtelnych.

Genesis Krypton 770 i Genesis Krypton 800 - co wybrać

Genesis Krypton 770 posiada sensor optyczny PMW3360, którego rozdzielczość sięga wartości rzędu 12000 DPI, natomiast Genesis Krypton 800 o sensorze optycznym PMW3330 (dodajmy, też niezłym) dobija do 10200 DPI. Co to oznacza w praktyce? 

Genesis Krypton 800 - ułożenie dłoni
Genesis Krypton 800

Tyle, że w kwestii rozdzielczości oba urządzenia powinny zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających graczy. Różnice są subtelne i przy wyborze mogą się nimi kierować jedynie wielbiciele zawrotnych rozdzielczości, bo na takim pułapie osiągi dwóch sensorów notują odmienne wyniki.

Genesis Krypton 770 - ułożenie dłoni
Genesis Krypton 770

Oczywiście wciąż mówimy tylko o wartościach liczbowych rozdzielczości. Zamieszczone poniżej testy pokazują, że technicznie oba sensory plasują się na podobnym poziomie. W szczególności, kiedy mowa o predykcji (czyli niepożądanym i sztucznym „wygładzaniu” ruchów), jak również o efekcie jitter („drżeniu” sensora przy naprawdę wysokich rozdzielczościach).

Genesis Krypton 770 - spód myszy i  sensor optyczny
Genesis Krypton 800 - spód myszy i sensor optyczny
Porównanie spodów myszek - Genesis Krypton 770 (na górze) i Genesis Krypton 800 (na dole)

W przypadku obu myszy od Genesis częstotliwość raportowania wynosi 1000 Hz, różnią się one natomiast maksymalnym przyspieszeniem. Genesis Krypton 770 osiąga akcelerację rzędu 50 G, natomiast Genesis Krypton 800 – 30 G.
Prawdziwi zawodowcy pewnie zwrócą baczniejszą uwagę na tę różnice, ale dla zwykłych, gamingowych śmiertelników nie będzie miało to aż tak dużego znaczenia. W zasadzie parametry zarówno jednej, jak i drugiej myszy powinny w zupełności zaspokoić ich potrzeby.

Genesis Krypton 770 – testy na zjawisko predykcji i efekt jitter
Genesis Krypton - testy przy rozdzielczości 800 DPI
Genesis Krypton 770 - testy przy rozdzielczości 3500 DPI
Genesis Krypton 770 - testy przy rozdzielczości 9000 dpi
Genesis Krypton 770 - testy przy rozdzielczości 12000 dpi

Genesis Krypton 880 – testy na zjawisko predykcji i efekt jitter
Genesis Krypton 800 - testy przy rozdzielczości 800 dpi
Genesis Krypton 800 - testy przy rozdzielczości 3500 dpi
Genesis Krypton 800 - testy przy rozdzielczości 8950 dpi
Zarówno Genesis Krypton 770, jak i Genesis Krypton 800 wywiązały się z powyższych testów tak, jak można było przypuszczać. Co ciekawe jednak, w przypadku "osiemsetki" nieco bardziej widać, że najwyższe wartości DPI są już interpolowane (co zresztą wynika z ograniczeń sensora PMW 3360)

Genesis Krypton 770

Genesis Krypton 770 - test odświeżania
Genesis Krypton 800
Genesis Krypton 800 - test odświeżania
Test wykonany za pomocą programu Mouse Rate Checker w obu przypadkach potwierdził podaną w specyfikacji częstotliwość raportowania, która sięga 1000 Hz

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednej, nie mniej istotnej rzeczy - sensory obu myszy Genesis cechują się nie tylko imponującą rozdzielczością czy świetną precyzją, ale też bardzo niskim parametrem LOD (lift of distance). Wystarczy unieść któregoś z opisywanych Kryptonów na wysokość odpowiadającą grubości 1 płyty DVD, by sensory przestały raportować ich położenie. Fakt ten z pewnością docenią wymiatacze wirtualnych pól walki.

Zrób sobie Kryptona

Wiadomo, że dla gracza, zwłaszcza „pro”, na równi liczą się techniczne detale myszy, jak i możliwość jej personalizacji. A do tego służy oprogramowanie, które trzeba pobrać ze strony Genesis. W grę wchodzą dwie aplikacje – każda dostosowana do specyficznych opcji jednej lub drugiej z testowanych przez nas myszy.

I tak w przypadku Genesis Krypton 770, w dedykowanym jej programie, nie znajdziemy wprawdzie możliwości programowania ruchu rolką w górę i w dół, ale za to do naszej dyspozycji oddano aż 6 pozycji do ustawienia DPI, między którymi później możemy przełączać się „w locie”.

Genesis Krypton 770 - ustawienia rozdzielczości
Genesis Krypton 770 - ustawienia podświetlenia
Ekrany konfiguracyjne Genesis Krypton 770

Z kolei Genesis Krypton 800 pozwala na pełne programowanie rolki i wybór aż 6 profili ustawień odnoszących się do konfiguracji przycisków. Te ostatnie można zmieniać w dowolnym momencie za pomocą wspomnianego już wcześniej przycisku z literą „P” znajdującego się między dwoma głównymi klawiszami. Szkoda jednak, że nie można nadać mu innej funkcji.

Obie myszy posiadają opcję zmiany DPI w trakcie rozgrywki, jednak znacznie wygodniej zostało to rozwiązane w przypadku Genesis Krypton 770, która – za pomocą dwóch klawiszy – pozwala na zmianę profilu DPI „w przód” i „w tył”. 
Genesis Krypton 800 wymusza jednym przyciskiem przerzucanie wszystkich uprzednio ustawionych wartości DPI… Co prawda jest ich tutaj mniej, bo jedynie 4, w przeciwieństwie do 6, jakie oferuje Genesis Krypton 770.

Genesis Krypton 800 - ustawienia rozdzielczości

Genesis Krypton 800 - ustawienia przycisków
Panele ustawień Genesis Krypton 800

Kolejna różnica, aczkolwiek subtelna, ale dla bardziej wymagających użytkowników być może istotna, to dokładność, z jaką można określić rozdzielczość. W oprogramowaniu do Genesis Krypton 770 wynosi ona 100 DPI, natomiast Genesis Krypton 800 pozwala na bardziej precyzyjne jej ustawienie, co 50 DPI.

Reszta funkcji dostępnych w obu aplikacjach w dużej mierze się pokrywa, choć trzeba zaznaczyć, że oprogramowanie do Genesis Krypton 800 mogłoby być zaprojektowane w sposób nieco wygodniejszy. Zwłaszcza, że w aplikacji dedykowanej Kryptonowi 770 udało się wszystkie funkcje zmieścić niemal na jednym ekranie. To jednak szczegół, który nie jest w stanie przyćmić mnogości ustawień – od edytora makr po podświetlenie, jakimi mogą się poszczycić oba urządzenia. 

Genesis Krypton 800 - ustawienia efektów podświetlenia

I to tyle, jeśli chodzi o cyfrowe zaplecze dwóch sprzętów od Genesis. Teraz pora na przetestowanie ich w praktyce, czyli odpalenie kilku tytułów, które sprawdzą ich możliwości.

Gdy rozlegnie się gong...

Skoro więc rozległ się gong, trzeba doprecyzować, co dokładnie stanie się ringiem dla Genesis Krypton 770 i Genesis Krypton 800. A dokładniej – ringów będzie kilka. Pierwszy z nich to najnowsza część legendy strzelanin, czyli Call of Duty: Black Ops 4, drugi to też marka kultowa, czyli Shadow of the Tomb Raider. Do tego dorzuciliśmy jeszcze strategię na wesoło czyli Two Point Hospital, wyjątkowo luzackie Fortnite Battle Royale oraz nieśmiertelną (bo wspominamy o niej przy każdej recenzji myszek dla graczy) MOBĘ od Blizzarda, a więc Heroes of the Storm.

Genesis Krypton 770 - zawartość pudełka
Genesis Krypton 800 - zawartość pudełka

I co tu dużo mówić, we wszystkich testach obie myszy wypadły w zasadzie bezbłędnie. Trudno o jakieś obiektywne zarzuty, a więc jedyne, co pozostaje, to czysto subiektywne odczucia. I tak, jak dla mnie na FPS-owym polu walki i w środowisku gier akcji nieco lepiej wypadł Genesis Krypton 770, którego masywniejsza konstrukcja dobrze współgra z „ciężarem” wirtualnych spluw. Również sześć „slotów” na ustawienie rozdzielczości pomaga w płynnym przełączaniu się nawet między skrajnymi wartościami.

Natomiast Genesis Krypton 800 nieźle spisało się w przypadku strategii i MOBY. Głównie ze względu na większą liczbę przycisków, jak również na możliwość szybkiej zmiany w trakcie rozgrywki konfiguracji klawiszy. Trzeba jednak raz jeszcze podkreślić, że to tylko bardzo osobiste odczucia, które wcale nie muszą mieć charakteru uniwersalnego, a już tym bardziej nie są decydujące, kiedy w grę wchodzi wybór myszy.

Genesis Carbon Flash 500 - pudełko podkładki materiałowej
Genesis Carbon Flash 500 - podkładka pod mysz
Idealnym dopełnieniem Genesis Krypton 770 i Genesis Krypton 800 może być podkładka Carbon 500 flash

Dla każdego coś dobrego, czyli zasłużony remis

No właśnie, czas na werdykt. Kto wygrał tę potyczkę? Zwycięzców jest dwóch, a walka przebiegała na bardzo wysokim poziomie. Różnice, jeśli chodzi o jakość rozgrywki przy użyciu obu urządzeń, są minimalne. Dotyczą one przede wszystkim gustu.

Kształt myszy, mimo że pozornie mało istotny, to ważny element tej „braterskiej rywalizacji”. Wszak symetryczna obudowa Genesis Krypton 800 aż prosi się by sięgnęli po nią gracze, którzy „potrzebują” wolnej prawej ręki (tylko bez skojarzeń – chodzi oczywiście o graczy leworęcznych). 

W pozostałych kwestiach – czy będzie to wyższy profil, niższy profil, masywniejsza konstrukcja czy lżejsza budowa – każdy musi się sam zadeklarować, co lepiej leży mu w dłoni.

Genesis Krypton 770 - mysz z włączonym podświetleniem
Genesis Krypton 770

Opcje personalizacji to kolejny czynnik, który zależny jest od indywidualnych potrzeb gracza. Czy istotniejsze jest przełączanie się między profilami „klawiszowych” konfiguracji czy też między większą liczbą wartości DPI? Na ile istotna jest programowalna rolka? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, ale przy porównaniu Genesis Krypton 770 i Genesis Krypton 800, decydując się na zakup jednej z nich, na pewno warto je sobie zadać.

Dość na tym, że Genesis przedstawia dwie naprawdę solidne propozycje dla graczy. I to nie tylko tych profesjonalnych, ale ogólnie wszystkich, także i tych którzy cenią sobie  nieco niższe rozdzielczości. W dodatku obie opisywane myszki mieszczą się w całkiem przystępnym przedziale cenowym. Zamiast więc toczyć spory o to, która z dwóch myszy lepsza, warto spojrzeć na to zestawienie, jako szansę na dobranie dla siebie jak najodpowiedniejszego sprzętu.

Genesis Krypton 800 - mysz w włączonym podświetleniem
Genesis Krypton 800

Ocena końcowa Genesis Krypton 770:

 • wygodny kształt (szczególnie dla osób preferujących wyższy profil)
 • estetyczne wykonanie
 • sensor o rozdzielczości do 12000 DPI
 • 6 ustawień DPI - do zmiany "w locie"
 • możliwość nagrywania makr
 • podświetlenie RGB
 • przejrzyste oprogramowanie
 • przystępna cena
   
 • tylko dla praworęcznych
 • przydałoby się jeszcze parę dodatkowych przycisków
 • nieprogramowalny ruch rolką góra-dół
   
 • Ergonomia/ kształt:
   dobry plus
 • Jakość pracy przycisków:
   bardzo dobry
 • Jakość wykonania:
   dobry plus
 • Precyzja sensora:
   dobry plus
 • Design/ stylistyka:
   bardzo dobry
 • Oprogramowanie:
   bardzo dobry
 • Możliwość personalizacji:
   dobry plus

96% 4,8/5

Super Produkt

Ocena końcowa Genesis Kryton 800:

 • wygodny kształt (szczególnie dla osób preferujących niższy profil)
 • estetyczne wykonanie
 • sensor or rozdzielczości do 10200 DPI
 • 4 ustawienia DPI - do zmiany "w locie"
 • możliwość nagrywania makr
 • opcja ustawienia kilku profilów z konfiguracją przycisków i łatwa ich zmiana "w locie"
 • podświetlenie RGB
 • również dla osób leworęcznych
 • przystępna cena
   
 • interfejs oprogramowania mógłby być nieco poręczniejszy
 • mało przejrzysta sygnalizacja świetlna wybranej wartości DPI
   
 • Ergonomia/ kształt:
   bardzo dobry
 • Jakość pracy przycisków:
   bardzo dobry
 • Jakość wykonania:
   dobry plus
 • Precyzja sensora:
   dobry plus
 • Design/ stylistyka:
   dobry plus
 • Oprogramowanie:
   dobry plus
 • Możliwość personalizacji:
   bardzo dobry

94% 4,7/5

Super Produkt

Myszki Genesis Krypton 770 i Genesis Krypton 800 do testów dostarczyła firma Genesis

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Carius
  Od lat jestem zdania, że G502 i tak wygrywa, szczególnie po zmianie na nowy sensor Hero.
  1
 • avatar
  pawluto
  Używam od lat dawien mysz laserową - nie mam porównania do myszek optycznych więc się nie wypowiadam.
  Wierzę w słowa testera - to muszą byc dobre myszki.