Płyty główne

UEFI, testy wydajności i pobór mocy

przeczytasz w 1 min.

Test wydajności 3D Mark (DirectX 12)

W naszej platformie testowej użyliśmy zewnętrznej karty graficznej GTX 1060, a konkretnie modelu Gigabyte GeForce GTX 1060 Xtreme Gaming 6G. Przypomnijmy, że płyt główna umożliwia stworzenie konfiguracji 2-way SLI (również Quad) oraz 3-way AMD CrossFireX (również 2-way Quad).

UEFI

Fajnie, że nie zabrakło tu polskiego języka. Po prawdzie nie wszystko jest jeszcze przetłumaczone (pomijając to, że niektórych terminów nie ma sensu tłumaczyć), ale i tak cieszymy się, że firma myśli o polskich użytkownikach.

Płyta wyposażona jest w zaawansowany system podświetlenia i można nim sterować zarówno z poziomu UEFI BIOS, jak i oprogramowania.

Można by się przyczepić do nienajlepszej obsługi myszki - to zdecydowanie można poprawić, ale też nie jest to coś, nad czym warto szczególnie rozwodzić. No i jeszcze jedno - jeśli używacie Windows 10 sprawdzcie, czy płyta włączyła domyślnie technologię Speed Shift.

Podkręcanie (OC)

W UEFI BIOS znajdziemy między innymi gotowe profile podkręcania. Wystarczy wybrać odpowienią opcję i... voila!

5 GHz na starcie, praktycznie za pomocą jednego kliknięcia - bardzo dobry wynik.

Pobór energii

Pobór mocy platformy z kartą graficzną GeForce GTX 1060
[W]

Stan spoczynku 46
Odtwarzanie wideo YouTube 60 fps 53
Aplikacje jednordzeniowe 87
Aplikacje wielordzeniowe 165
Gra 3D 221

Komputer oparty na tej płycie z bardzo wydajnym procesorem Core i7 7700K i autorską kartą GTX 1060 będzie pobierał w czasie rozgrywki zaledwie nieco 200W. To naprawdę bardzo dobry wynik - na który oczywiście składa się energooszczędność zarówno kart Pascal, jak procesorów Kaby Lake.