Google Family Link - smartfon dziecka pod kontrolą
Aplikacje mobilne

Google Family Link - smartfon dziecka pod kontrolą

przeczytasz w 3 min.

Dzięki Google Family Link można w prosty sposób kontrolować czas oraz sposób użytkowania smartfona przez dziecko. Aplikacja oferuje kilka bardzo przydatnych funkcji, ale mimo tego pozostaje prosta w obsłudze.

Aplikacja do kontroli rodzicielskiej na telefonie

Nie jest tajemnicą, iż dzieci coraz wcześniej zaczynają swoją przygodę z elektronicznymi gadżetami i szeroko pojętym wirtualnym światem. Z racji ogromnej popularności smarftonów to właśnie one często lądują w rękach młodych użytkowników. Nie należy doszukiwać się w tym jedynie złych stron, ale jedno jest pewne - warto zachować czujność i kontrolować nie tylko czas, ale również sposób użytkowania smartfona przez swoją latorośl. Na przykład za pomocą Google Family Link.

Google Family Link - co to jest

Najprościej rzecz ujmując, jest to narzędzie do kontroli rodzicielskiej, a zatem coś, czego na rynku nie brakuje. Google Family Link przygotowano z myślą o Google Android oraz Apple iOS, w Polsce aplikacja/usługa dostępna jest od około roku. My sprawdziliśmy ją na smartfonach pracujących pod kontrolą pierwszego z wymienionych systemów. Uczciwie przyznać trzeba, że mamy tutaj do czynienia z rozbudowanymi możliwościami nadzoru, którym warto przyjrzeć się nieco bliżej.

Google Family Link - instalacja

Korzystanie z omawianej aplikacji nikomu nie powinno sprawić większych trudności, chociaż proces instalacji, a zwłaszcza konfiguracji trwa dłuższą chwilę. Pierwszym krokiem jest pobranie aplikacji w dwóch wersjach - Google Family Link dla rodziców oraz Google Family Link dla dzieci i nastolatków i instalacja na odpowiednich smartfonach.

Konfigurację trzeba zacząć od urządzenia rodzica, na którym podaje się dane konta Google dziecka lub jego adres Gmail. Wygenerowany zostaje wtedy kod, który wpisuje się w aplikacji na smartfonie mającym podlegać kontroli, później trzeba jeszcze potwierdzić to hasłem z konta Google dziecka. Producent nie ukrywa, iż jest to celowe zachęcanie do przejścia przez cały proces wspólnie i można to tylko pochwalać.

Google Family Link - najważniejsze funkcje

Czas korzystania z nadzorowanego urządzenia

To bez wątpienia podstawowa opcja w tego typu aplikacji. Bardzo często trudno oderwać dziecko od smartfona, szczególnie gdy chociażby znajdzie sobie wciągającą grę czy zacznie wertować portale społecznościowe. Google Family Link pozwala ustawić Limit dzienny, a więc sprecyzować czas, przez jaki dziecko może używać smartfona każdego dnia. Bardzo podobną funkcjonalność ma opcja Pora snu, w tym przypadku ustalane są godziny, w których naszym zdaniem dziecko powinno spać i smartfon nie będzie potrzebny.

Google Family Link limit dziennyGoogle Family Link pora snu

Po przekroczeniu ustalonego limitu lub w porze snu na smartfonie dziecka pojawia się stosowny komunikat. Możliwe jest wtedy skorzystanie ze urządzenia, ale tylko w jednym celu - wykonania połączenia.

Przewidziano również opcję szybkiego blokowania smartfona dziecka. Wszystko działa bez zarzutów.

Google Family Link blokada komunikat

Poza tym ważną funkcjonalnością jest możliwość kontrolowania tego, w jakich aplikacjach czy grach dziecko spędza najwięcej czasu. Google Family Link prezentuje to w bardzo czytelny sposób, chociaż dane niestety nie są przedstawiane na bieżąco, a aktualizowane co jakiś czas, z reguły kilkanaście, kilkadziesiąt minut.

Po wybraniu dowolnej pozycji można uzyskać bardziej szczegółowe informacje na jej temat lub zablokować dostęp do niej czy nadać/ograniczyć uprawnienia (np. do korzystanie z mikrofonu czy aparatu). I tu właśnie, płynnie przechodzimy do kolejnej funkcji Google Family Link.

Google Family Link aktywność w aplikacjachGoogle Family Link aktywność w aplikacjach

Aplikacje

Blokowanie zainstalowanych aplikacji (ma się podgląd na wszystkie dostępne na kontrolowanym smartfonie) to bowiem nie wszystko. Google Family Link pozwala rozpocząć nadzór wcześniej, na etapie sklepu Google Play. Można zablokować instalowanie wszystkich oferowanych tam treści lub też określić pewne reguły. Jest ich sporo, dotyczą chociażby pozycji płatnych, zawierających mikropłatności, klasyfikowanych ze względu na wiek (gry, klasyfikacja PEGI) czy treści o charakterze seksualnym.

Google Family Link zarządzanie aplikacjamiGoogle Family Link aplikacje

Gdy opcja instalacji jest zablokowana próba takiego kroku może skończyć się na niczym lub na wysłaniu prośby do nadzorującego rodzica. Zgodę na instalację można wyrazić zdalnie, ale też z poziomu smartfona dziecka, poprzez wpisanie swojego hasła Gmail.

Google Family Link prośba o instalcję

Filtry w Google Chrome

Poza aplikacjami czy grami dziecko, jak każdy użytkownik Internetu, korzysta z przeglądarki. Nic dziwnego, że tutaj proponowany jest Chrome, w przypadku którego można nałożyć pewne ograniczenia. Podstawowe dotyczy blokowania stron dla dorosłych, ale można pójść zdecydowanie dalej i ręcznie określić listę stron, do których damy dostęp dziecku.

Google Family Link Chrome

Filtry w wyszukiwarce Google i YouTube

Google Family Link wyszukiwarkaGoogle Family Link YouTube

Lokalizacja

Opcja, która może przydać się szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci. Jak łatwo się domyślić, po jej aktywacji można sprawdzić lokalizację pociechy, a precyzując - należącego do niej urządzenia. Poza podglądem bieżącej lokalizacji można też skorzystać z historii lokalizacji i dokładniej prześledzić miejsca, w których przebywa dziecko.

Google Family Link a prywatność dziecka

Oczywiście nadzór nie powinien przekraczać pewnych granic, nawet dziecko zasługuje na odrobinę prywatności. W związku z tym warto zaakcentować, że Google Family Link na pewne kwestie nie pozwala, nawet gdyby któryś z rodziców chciał z nich skorzystać.

Producent nie przewidział opcji zdalnego prezentowania zawartości ekranu kontrolowanego urządzenia, wglądu w historię wyszukiwanych stron w Chrome, e-maile i wiadomości dziecka, a także podsłuchiwania rozmów telefonicznych. Zdalnie nie uda się też niczego wykasować z urządzenia dziecka oraz zmienić jego hasła do konta Google.

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  3
  Jak widać google inwigiluje i dzieci i dorosłych...:)
  Mają w tym wprawę...:)
  • avatar
   Marucins
   1
   Moje dziecko nie korzysta ze smartfona.
   • avatar
    powerzx78
    -1
    Takie aplikacje sa bez sensu. Dzieciom powinno sie tlumaczyc rozne sprawy, jak unikac zagrozen (poprzez unikanie kontaktu z obcymi), a nie ograniczac czas dostepu. Wychowanie jest najwazniejsze, a nie jakies sztuczne zakazy.
    • avatar
     Chiny_X
     -2
     Przyda by się jeszcze key logger i dublowanie wiadomości wysyłanych i dobieranych dowolną aplikacją oraz ich samoistne wysyłanie do rodzica w czasie rzeczywistym.
     • avatar
      Prezes Internetu
      0
      Google Link przy próbie odinstalowania zaczyna psuć telefon. Blokuje dostęp do sklepu, blokuje możliwość przywrócenia ustawień fabrycznych, wywala komunikaty o błędach i zaczynają się cyrki nie z tej ziemi. Nie pomaga usunięcie konta ani nie możesz go później przywrócić. Próba hard resetu ucegli sprzęt na amen. Jak kupisz telefon dla dzieciaka, ale później dostanie inny i zechcesz go używać sam lub po prostu chcesz urządzenie odblokować i sprzedać, to masz problem. A dokładniej - nie masz już smartfonu. Google Link go udupia. Wiedzą o problemie bo użytkownicy zgłaszają kłopoty z tą aplikacją, ale póki co nic nie zdołali z tym zrobić.
      • avatar
       MarekZdobywca
       0
       Cóż, takie aplikacje muszą być wykorzystywane w rozsądny sposób i co najważniejsze, dzieci muszą o nich wiedzieć. Sam korzystam z aplikacji Find My Kids już od roku i jestem naprawdę zadowolony. Moja córka ma świadomość tego, że to dla jej bezpieczeństwa i gdy tylko będzie nieco starsza, od razu usuniemy aplikacje. Jeśli komuś wydaje się, że takie aplikacje mają na celu jedynie inwigilacje dzieci, to nie powinien z nich po prostu korzystać.