Test pamięci DDR4 na platformie Intel Skylake
Pamięć RAM

Test pamięci DDR4 na platformie Intel Skylake

przeczytasz w 2 min.

Test pamięci DDR4 G.Skill Ripjaws 4 i Ripjaws V na platformie Intel Skylake. Zestaw do podkręcania w akcji!

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

dosyć wysokie taktowanie,; wysoki potencjał na podkręcanie,; efektowne wzornictwo,; dożywotnia gwarancja producenta

Minusy

Ponad rok temu zadebiutowała platforma Intel Haswell-E, która rozpoczęła erę pamięci DDR4. Zaczęło się od najwydajniejszych komputerów do profesjonalnych zastosowań i entuzjastów, natomiast na nowe pamięci w niższym segmencie cenowym i wydajnościowym musieliśmy poczekać cały rok – aż do premiery platformy Intel Skylake.

Platforma Skylake to rozwiązanie dla szerszego grona odbiorców, gdyż sprawdzi się w najróżniejszych zastosowaniach – począwszy od komputerów biurowych, przez miniaturowe konstrukcje do obsługi multimediów, a kończąc na wydajnych komputerach do grania lub wykonywania półprofesjonalnych projektów.

W celu zachowania wstecznej kompatybilności, producent zintegrował we wszystkich desktopowych procesorach Skylake dwa kontrolery pamięci: DDR3L-1333/1600 oraz DDR4-1866/2133. Teoretycznie można więc najpierw korzystać ze starszych modułów DDR3L, a potem przesiąść się na nowsze DDR4.

G.Skill Ripjaws V - pamięć DDR4 RAM
Wydajniejsze moduły DDR4 pracują z wyższym napięciem zasilającym - w przypadku modeli Ripjaws V 3200 MHz CL16 jest to 1,35 V

W praktyce nie wygląda to tak kolorowo, bo pamięci DDR3L to nie powszechnie wykorzystywane kości DDR3 – fizycznie mamy do czynienia z takimi samymi modułami, ale różni je napięcie zasilające (1,35 V zamiast 1,5 – 1,65 V). Wprawdzie producenci płyt głównych poszli klientom na rękę i opracowali modele obsługujące też pamięci DDR3, ale zwykle są to tańsze konstrukcje z chipsetami H110 i B150.

Należy też pamiętać, że Intel nie zaleca wykorzystywania „wysokonapięciowych” pamięci, bo podobno mogą one doprowadzić do uszkodzenia procesora. Wychodzi więc na to, że większość wybierających nową konstrukcję i tak jest skazana na wykorzystanie pamięci DDR4.

Dlaczego warto wybrać pamięci DDR4 zamiast DDR3/DDR3L?

  • niższe napięcie zasilające – mniejszy pobór mocy
  • wyższe taktowania
  • większe pojemności modułów
  • nowszy standard i bardziej przyszłościowe rozwiązanie

Nie da się ukryć, że nowsze pamięci obejmują coraz większą cześć rynku – wprawdzie obecnie jeszcze ich udział nie jest tak znaczący, ale z biegiem czasu na pewno przegonią pod tym względem standard DDR3/DDR3L. Nie ma się jednak czemu dziwić, bo nowe pamięci oferują nie tylko wyższą wydajność, ale też niższy pobór energii elektrycznej i możliwość wykorzystania pojemniejszych modułów. Krótko mówiąc – pamięci DDR4 oferują znacznie lepsze możliwości i są bardziej przyszłościowym rozwiązaniem.

No dobrze, przydałoby się zatem przetestować pamięci DDR4 na nowej platformie Intela. Do naszej redakcji trafiły zestawy Ripjaws V i G.Skill Ripjaws 4. Na kolejnych stronach przyjrzymy się im trochę bliżej i sprawdzimy ich wydajność - również po podkręceniu.