Laptopy

Hanjung Grip 100S - przystępna cena ale czy wydajnie?

przeczytasz w 4 min.

Obiektem dzisiejszej recenzji jest podkładka chłodząca pod laptopa Hanjung Grip 100S, która została wyprodukowana przez firme HanJung Tech. Jest to bardzo młoda, bo założona w 2007 roku firma lecz swoją markę zaczeła rozwijać dopiero od 2010 roku. 

Podkładka jest kierowana dla użytkowników domowych oraz biurowych, którzy chcą obniżyć temperatury swojego laptopa jednocześnie dbając o estetykę wykonania oraz kulturę pracy urządzenia chłodzącego. Wyposażona w 200mm wentylator wolno obrotowy oraz wysokiej jakości materiał, podkładka firmy Hanjung staje się produktem wartym uwagi.

  Zawartość zestawu oraz specyfikacja urządzenia


 

Specyfikacja urządzenia:

Wymiary:

348 x 312 x 454mm

Kompatybilność:

Laptopy od 12" do 17" 

Materiał wykonania:

Mesh (stal), Plastik

Kolor:

Czarna lub Biała

Waga:

0.8 kg

Wielkość wentylatora:

200mm

Ilość wentylatorów:

1

Typ łożyska:

Ślizgowe

Prędkość obrotowa:

600rpm ~ 750rpm (±10%)

Głośność:

17 - 20 dBA

Regulacja prędkości:

Tak

Porty:

2x USB 2.0


Zawartość  zestawu:

W opakowaniu do podkładki dostajemy kabel zasilający usb – usb, do zasilenia podkładki oraz instrukcje obsługi, a wszystko rzetelnie zabezpieczone oraz opakowane. Niestety instrukcja w opakowaniu jest tylko i wyłącznie w języku niemieckim.

Wygląd:

Pierwsze doznania po wyjęciu podkładki są bardzo pozytywne, cala konstrukcja wygląda bardzo masywnie oraz jest porządnie wykonana. Stalowa siatka mesh, która pokrywa wierzch urządzenia jest oparta na plastikowych wspornikach, ilość ich zapewnia stabilność siatki oraz chroni ją przed ewentualnymi deformacjami przy nacisku.

Od spodu widać producent zapewnił sporą ilość otworów, dzięki którym podkładka swobodnie może pobierać powietrze. Dodatkowo stopki, które zapobiegają ślizganiu się podkładki mają wyżłobienia co może dodatkowo zabezpieczyć je przed przesuwaniem się w razie gdyby klej zawiódł.

Podkładka posiada regulator obrotów, umożliwia to pracę w 3 trybach low, high, off.  

  Testy wydajności oraz platforma testowa


Wygląd wyglądem, ale dla każdego użytkownika najważniejsze jest to czy podkłada spełni swoje przeznaczenie, czyli schłodzi nam laptopa.

Do przeprowadzenia testu wykorzystałem programu OCCT, przy użyciu funkcji ”Power Supply”, by jednocześnie obciążyć procesor oraz układ graficzny. Test trwał 10 minut przy maksymalnych prędkościach wentylatorów na podkładce.

Do porównania wydajności podkładki wykorzystałem w teście również podkładkę ZALMAN NC-2000, która cenowo wypada drożej o ok. 80zł więcej niż Grip 100S.

Laptop wykorzystany do testów to Acer Aspire 5755G o konfiguracji:

Procesor:

Intel i5-2430M 2.4GHz; turbo do 3.0 GHz

Karta graficzna

NVIDIA GeForce GT540M

Pamięć:

4 GB DDR3

Dysk:

320 GB HDD

Wielkość matrycy:

15.6” HD LED LCD

 

Wyniki testów:

(Przy temperaturach spoczynkowych nie ma temperatury GPU gdyż wykorzystywany jest układ grafiki zintegrowanej)

 

Jak widać po wynikach podkładka daje nam redukcję temperatury od 4 do 8 stopni co jest przyzwoitym wynikiem zważając, że obecne temperatury pokojowe są znacznie wyższe niż przeciętne chyba, że ktoś ma klimatyzację wtedy spadek temperatur będzie znacznie większy.

Jako ciekawostkę dodam, że samo postawienie na podkładce laptopa dało już przyzwoity spadek temperatur, dzięki poprawieniu cyrkulacji powietrza urządzenia oraz dodatkowej jego ilości.

Warto również zwrócić uwagę, że produkt azjatyckiej firmy nie ulega znacznie droższemu chłodzeniu firmy Zalman.

  Podsumowanie


 

Hanjung Grip 100S jest bardzo udaną pozycją wśród podkładek chłodzących obecnie dostępnych na rynku, szczególnie warto zwrócić na nią uwagę jeśli ktoś poszukuje estetycznie wyglądającego produktu oraz ceni  sobie ciszę urządzenia to może śmiało skusić się właśnie na nią.

W relacji cena/wydajność uważam że jest to jeden z najlepszych produktów w tej półce cenowej, jedyne co można by zarzucić podkładce to fakt braku regulacji podniesienia podkładki oraz brak płynnej regulacji prędkości wentylatora, sądzę również że dodatkowy port USB 2.0 byłby mile widziany przez wielu użytkowników. 

 HanJung Grip 100S
 

Plusy:
Wysoka wydajność
Wysoka jakość wykonania
Cicha praca
Estetyka wykonania
Stosunek cena/wydajność
Regulacja prędkości wentylatora...

Minusy:
 ... jednak szkoda, że nie płynna tylko stopniowa
 Mało portów usb
 Brak regulacji nachylenia

 

Dziękuje serwisowi benchmark.pl za wypożyczenie sprzętu do testów.

 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tomek Wilczyński
  0
  niby wszystko jest, temperatury i krótki opis, ale jakaś krótka ta recka... nie oceniam bo wiem, że w sumie o podkładce nie za dużo można pisać.... jestem bezstronny ;D Czekam na następne recki!
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Nie to żebym narzekał ;p ale nie mogę ceny znaleźć i jedynie wiem, że zalman jest o 80zł droższy, więc ile ona kosztuje??
   • avatar
    Prostownik
    0
    W granicach 100zł, gorzej z dostępnością jej.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Eeee...Kopia SilentiumPC Glacier NC400?
     • avatar
      0
      Po co komu taka podkładka ? Nosić ze sobą laptop i podkładkę by mieć 7 stopni mniej w sytuacji pełnego obciążenia laptopa ? Takie obciążenie to tylko w czasie gry, a wtedy laptop leży na stole/biurku czyli jak przewidział producent.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Dobra podkładka zbić może więcej jak 7 stopni. I nie powiesz mi chyba, że to nie jest ważne np. latem kiedy temperatura otoczenia sięga 30 stopni i więcej ;)