Hoover Steam Capsule 2in1 - pogromca brudu
Mopy parowe

Hoover Steam Capsule 2in1 - pogromca brudu

przeczytasz w 5 min.

Hoover Steam Capsule 2in1 to parowy odkurzacz szczotkowy lub jak kto woli mop parowy. Ma dwie podstawowe zalety - gorąca para zabija zarazki, a czyszczona powierzchnia szybko schnie. W dodatku można nim łatwo czyścić podłogi, okna, ściany i trudno dostępne miejsca.

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5
Plusy

- bardzo efektywne czyszczenie podłóg, okien, ścian, prysznica, kuchenki itp.,; - pełnowymiarowy mop z odłączanym małym oczyszczaczem parowym,; - trzy stopnie temperatury pary,; - dwuczęściowa nasadka główna,; - kilka małych nasadek i wąż przedłużający w komplecie (do różnych zastosowań),; - konstrukcja jest solidna i niezbyt ciężka,; - pełny zbiornik wody wystarcza na około pół godziny ciągłego czyszczenia,; - łatwa obsługa,; - przewód o długości 7 metrów,; - uchwyt do zwijania kabla.

Minusy

- obudowa małego modułu do czyszczenia precyzyjnego potrafi się wyraźnie nagrzewać (może to być uciążliwe w czasie obsługi).

Hoover Steam Capsule 2in1 - test mopa parowego

Każdy z nas chce mieć czysto w domu. To równie oczywiste jak fakt, że właściwie nikt nie chce poświęcać wiele czasu i energii na sprzątanie. Na szczęście są akcesoria, które mogą nam w tym pomóc. Oto Hoover Steam Capsule 2in1 - parowy odkurzacz szczotkowy, czyli po prostu mop parowy.

Okej, ale tak szczerze - po co mi mop parowy? Mam przecież zwykły mop na kiju, prosty jak konstrukcja cepa i w dodatku tani. Byłem z niego zadowolony dotychczas. No właśnie... dotychczas, bo od kilku tygodni testuję mop parowy i powiem Wam, że widać różnicę. I to nie małą, ale całkiem kolosalną.

Hoover Steam Capsule 2in1 - mop parowy - test i recenzja

Czy jest lepszy od zwykłego mopa?

Tak, jest. Z kilku powodów:

 • gorąca para zabija bakterie - może nie wszystkie, ale z pewnością więcej niż zwykła ścierka na kiju
 • czyści bez użycia detergentów (wystarczy zwykła woda z kranu)
 • może umyć nie tylko podłogę, ale też okna, grill, prysznic, kuchenkę, ściany, ramy, lustra, futryny itp. (odpowiednie końcówki w zestawie)
 • skuteczność czyszczenia jest znacznie wyższa, niż w przypadku zwykłego mopa
 • powierzchnia schnie bardzo szybko
 • nadaje się do czyszczenia punktowego
 • ma odłączany mniejszy moduł, którym można myć trudno dostępne miejsca (np. szczeliny)
 • znaczna oszczędność wody - do umycia podłóg w mieszkaniu wystarczą zazwyczaj 2 zbiorniczki (w zależności od metrażu), czyli około 0,7 litra wody

Hoover Steam Capsule 2in1 - dobry mop parowy

Jak widać zalet w porównaniu do zwykłego mopa jest sporo. Moim zdaniem są one znacznie bardziej istotne, niż wady. Tak naprawdę mop parowy może przegrywać ze zwykłym tylko ceną, no i tym, że pobiera prąd.

Jest bardzo funkcjonalny

Musimy wziąć pod uwagę jedną kwestię. Hoover Steam Capsule 2in1 kosztuje około 510 zł, ale biorąc pod uwagę jego funkcjonalność, jest to kwota, którą da się zaakceptować.

W domu wykorzystamy go przy wielu okazjach - mycie ram okiennych, szyb, luster, futryn, prysznica, kuchenki, umywalki, kafelków i oczywiście różnych powierzchni poziomych i pionowych. Możemy go też wynieść na ogród i umyć grill lub inne zatłuszczone i zabrudzone powierzchnie.

Hoover Steam Capsule 2in1 - ręczny mop parowy

W takim przypadku wyjmujemy moduł ręczny, w którym znajduje się generator pary i zbiornik na wodę. Możemy do niego podłączyć wąż przedłużający, a na jego końcu przymocować jedną z wybranych końcówek.

Do czyszczenia grilla świetnie nadają się dwie nasadki z metalowymi szczotkami (większa do ogólnego czyszczenia, a mniejsza do precyzyjnego). Połączenie mechanicznego ścierania przypaleń i usuwania tłuszczu za pomocą gorącej pary daje bardzo dobre efekty.

szczotka metalowa

mop parowy ze szczotką metalową do czyszczenia grilla

Z kolei do mycia szyb przydaje się inna, szersza nasadka, na którą nakładamy małą ściereczkę dołączoną do kompletu. Jest to coś w rodzaju skarpetki z cienkiej mikrofibry, która bez przeszkód przepuszcza gorącą parę. W praktyce para efektywnie podgrzewa i rozpuszcza bród, a ściereczka go usuwa. Po umyciu np. jednej szyby warto ją wypłukać, a potem możemy czyścić dalej (szmatka może być mokra, nie ma to znaczenia - ważne by była czysta).

test mopa parowego

Jeśli chcemy wyczyścić szczeliny lub inne zakamarki możemy użyć innych końcówek - np. małej, kątowej, która generuje silny strumień pary i już samym ciśnieniem jest w stanie „wykurzyć” brud z trudno dostępnych miejsc.

Prosta obsługa

Cały mop parowy Hoover Steam Capsule 2in1 składa się z kilku elementów. Jak sama nazwa wskazuje jest to urządzenie typu „dwa w jednym”, więc mamy tutaj duży mop, stanowiący szkielet i uchwyt w czasie sprzątania podłogi oraz mniejszy moduł do mycia precyzyjnego lub czyszczenia powierzchni pionowych.

Duży moduł składa się w odłączanej rączki, której w praktyce nigdy nie będziemy odłączać, chyba, że chowamy mop do małej szafki, a także korpusu głównego z zamocowaną na dole podwójną głowicą.

głowica mopa parowego

Większa, czworokątna ramka służy do standardowego mycia dużych powierzchni. W niej umieszczamy szmatkę czyszczącą (przez którą przelatuje para). Następnie wsuwamy od góry mniejszą, trójkątną głowicę - można jej używać samodzielnie w czasie mycia narożników pomieszczenia lub kątów przy meblach.

Montaż mopa jest banalnie prosty. Naturalnie dobrym pomysłem jest wcześniejsze zapoznanie się z instrukcją, ale jestem przekonany, że bez niej też sobie dacie radę. Nie ma tutaj nic trudnego. Rączkę montujemy od góry i przykręcamy jedną śrubą (nie potrzeba nawet śrubokrętu - wystarczy moneta.

Mały moduł gra główną rolę

W duży moduł wpinamy mniejszy. Jest on cięższy i w praktyce ważniejszy, bo to właśnie do niego „wchodzi prąd” i w nim mieszczą się wszystkie najważniejsze przyciski, regulatory, światełka i oczywiście zbiornik na wodę. Jest to serce mopa parowego Hoover Steam Capsule 2in1. Warto dodać, że moduł ten jest odporny na lekkie zachlapania (IPx4).

podwójna głowica mopa

Generator pary ma moc 1700 W i bardzo szybko podgrzewa wodę. Po włączeniu mopa wystarczy poczekać około 30 sekund i możemy zaczynać mycie (zaświeci się zielona dioda informująca o gotowości). Na samym dole widoczna jest dysza do pary. Przekazuje ona parę do dużego modułu lub przy myciu precyzyjnym, do węża i odpowiednich nasadek.

Oszczędność wody

W części centralnej mamy wyciągany zbiornik na wodę. Teoretycznie ma on małą pojemność około 0,35 litra, ale efektywność mycia parą pod ciśnieniem jest tak dobra, że do umycia 60 m2 podłóg wystarczą maksymalnie 2 zbiorniczki, czyli około 0,7 litra wody. Oczywiście w zależności od stopnia zabrudzenia podłogi i typu powierzchni. To w praktyce 10-15 razy mniej niż podczas mycia zwykłym mopem.

Na jednym zbiorniczku w zależności od typu mytej powierzchni można pracować około 25-30 minut. Oczywiście woda w zbiorniku nie robi się brudna - to nie jest odkurzacz piorący, lecz mop. Jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać to w miarę regularne czyszczenie szmatki umieszczonej w ramce głowicy.

mop parowy - szmatka

Szybkie schnięcie

Nie chodź! Nie widzisz, że jeszcze nie wyschło! Tych słów na szczęście nie usłyszymy (lub nie wypowiemy), gdy w domu pracuje mop parowy Hoover Steam Capsule 2in1.

Woda podgrzewana do postaci pary pozostawia bardzo cienką warstewkę na podłodze. W dodatku warstwa ta przez chwilę pozostaje ciepła, więc szybko wysycha. W zależności od typu powierzchni woda wyparowuje w ciągu kilkudziesięciu sekund. Zazwyczaj poniżej minuty. Co prawda mop testowałem w ciepłe, letnie dni - zimą czas ten może być nieco dłuższy. Wciąż jednak podłoga jest o wiele mniej mokra, niż po użyciu zwykłego mopa, więc znacznie szybciej schnie.

Hoover Steam Capsule 2in1 - mop parowy - komplet

Regulacja temperatury

Hoover Steam Capsule 2in1 ma trzy stopnie temperatury pary. W praktyce odnosi się to nie tylko do intensywności czyszczenia, ale ma to ogromne znaczenie w czasie mycia różnych rodzajów powierzchni.

Do podłóg drewnianych / parkietów trzeba używać najniższego poziomu (LOW), bo w przeciwnym razie można uszkodzić powierzchnię. Do kafelków można używać maksymalnie średniego poziomu (MED). Najwyższy tryb (HIGH) powinniśmy zarezerwować tylko do najbardziej odpornych powierzchni typu kamień, marmur itp. Przyda się także w czasie czyszczenia mocnych zabrudzeń np. na grillu.

Hoover Steam Capsule 2in1 - mop parowy

Para jest generowana i wydobywa się z mopa tylko w czasie trzymania głównego przycisku na uchwycie i parę sekund po puszczeniu. Trzeba na to uważać, bo oczywiście jest ona bardzo gorąca.

Przewód zasilający o długości 7 metrów możemy owinąć wokół specjalnych uchwytów na dużym module mopa.

Hoover Steam Capsule 2in1 - mop parowy - zwijany kabel

Podsumowanie

Hoover Steam Capsule 2in1 to solidnie wykonany mop parowy, cechujący się całkiem atrakcyjnym, nowoczesnym wzornictwem. Ma wiele zalet, ale dwie z nich są najistotniejsze - wszechstronność zastosowań i skuteczność mycia.

Nadaje się nie tylko do czyszczenia podłóg, ale również okien, ścian, ram, drzwi, futryn, kuchenek, grilla, prysznica i wielu innych powierzchni. Ma regulowaną temperaturą pary, jest prosty w obsłudze i wygodny w użyciu. Nie jest zbyt ciężki, ma dwa główne moduły - duży do podłóg i mały do czyszczenia precyzyjnego lub mycia małych powierzchni (np. szyby).

Hoover Steam Capsule 2in1 - mop parowy do domu

Gorąca para nie dość, że skutecznie rozpuszcza brud, to w dodatku zabija wiele bakterii, dezynfekując tym samym powierzchnię. A wszystko to bez użycia jakiegokolwiek detergentu. Wystarczy zwykła woda z kranu. W dodatku umyta podłoga szybko schnie, bo mop zużywa bardzo mało wody (zostawia tylko cienką warstewkę). Cena to około 510 zł.

Ocena końcowa:

 • bardzo efektywne czyszczenie podłóg, okien, ścian, prysznica, kuchenki itp.
 • pełnowymiarowy mop z odłączanym małym oczyszczaczem parowym
 • trzy stopnie temperatury pary
 • dwuczęściowa nasadka główna
 • kilka małych nasadek i wąż przedłużający w komplecie (do różnych zastosowań)
 • konstrukcja jest solidna i niezbyt ciężka
 • pełny zbiornik wody wystarcza na około pół godziny ciągłego czyszczenia
 • łatwa obsługa
 • przewód o długości 7 metrów
 • uchwyt do zwijania kabla
   
 • obudowa małego modułu do czyszczenia precyzyjnego potrafi się wyraźnie nagrzewać (może to być uciążliwe w czasie obsługi)

Dobry Produkt

90%4,5/5

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Daro_ufo
  0
  Może nieco głupie pytanie ale czy taki mop nadaje się do mycia zwykłych paneli podłogowych? Chyba niemal każdy wie, że panele źle znoszą wilgoć a przypuszcza, że gorąca para ma większą szanse dostać się miedzy szczeliny niż woda po przetarciu mopem czy mylę się?
  • avatar
   SirMichael
   0
   to jest to samo co kilka lat temu sprzedawali na tv mango za 250-300zł a teraz wala się na outletach.
   • avatar
    lordshaitis
    0
    Jak by zostały przeprowadzone jakiekolwiek testy, jak sobie radzi z różnymi rodzajami zabrudzeń, na różnych powierzchniach, na ile m2 wystarcza "szmatka" przy tym wszystkim, czas wymiany/ napełniania/ rozkładania, itp. można by uznać tę reklamę za artykuł :/