Laptopy

Ekran, dysk, bateria, temperatury

przeczytasz w 3 min.

Ekran

OMEN 17-cb0011nw wyposażono w matrycę IPS o rozdzielczości Full HD i przekątnej 17,3 cala. Matryca jest matowa, co zapobiega powstawaniu odblasków na jej powierzchni oraz zwiększa czytelność wyświetlacza w mocno oświetlonym pomieszczeniu.

Ma na to wpływ także wysoka jasność maksymalna. Wynik 387 cd/m2, to jeden z lepszych rezultatów wśród testowanych przeze mnie laptopów. Także kąty widzenia są szerokie, ale to już norma w przypadku matryc IPS.

HP Omen 17 kąty widzenia

Warto także wspomnieć, że matryca ma częstotliwość odświeżania 144 Hz. Takie jej parametry pozwalają na uzyskanie wyjątkowo płynnego obrazu, co w oczywisty sposób wpływa na jakość rozgrywki. Szczególnie w dynamicznych grach.

Kolejny etap testów to pomiar odwzorowania barw. Matryca pokrywa 95,7 procent palety sRGB, 66,7 procent palety Adobe RGB oraz 68,7 procent palety DCI-P3. Wśród laptopów do gier jest to bardzo pozytywny rezultat, który przekłada się nie tylko na wysoką jakość obrazu, a co za tym ucztę dla oczu.

Pozwala także myśleć o korzystaniu z OMEN 17-cb0011nw także w bardziej profesjonalnych zadaniach, np. edycji zdjęć.

gamut

Potwierdza to parametr Delta E wskazujący liczbę błędnie odwzorowanych kolorów, która wynosi 1,5 (za normę uznaje się wartość 3), co oznacza bardzo dobrą jakość wyświetlanych barw. Im niższa wartość, tym laptop bardziej nadaje się nie tylko do rozrywki, ale i profesjonalnych, graficznych zastosowań. W nich wierność kolorów jest kluczowa.

Fabryczna temperatura kolorów wyniosła 7000K, czyli nieco odbiega od optymalnych 6500K, przesuwając tonację w stronę chłodnych (niebieskich odcieni). W codziennym użytkowaniu nie będzie to na szczęście stanowić problemu, a większość użytkowników zapewne nawet tego nie zauważy bez wykonywania pomiarów kolorymetrem.

Sprawdziłem jeszcze równomierność podświetlenia matrycy. Oto wyniki.

równomierność podświetlenia matrycy

Jak widać, różnice są naprawdę niewielkie i w żadnym punkcie nie przekraczają 9 procent, a na zdecydowanej większości matrycy są poniżej 5 procent. To świetne wyniki.

Dysk twardy

W testowanej konfiguracji laptop został wyposażony w dysk SSD o pojemności 512 GB umieszczony w slocie M.2. Istnieje również możliwość zainstalowania dodatkowego dysku w slocie SATA.

as ssd

crystal disk mark

Wyniki pomiaru szybkości zapisu i odczytu danych jednoznacznie wskazują, że mamy tutaj wydajny nośnik, który zapewnia płynne działanie komputera, sprawne uruchamianie aplikacji i szybsze działanie gier (dzięki szybkiemu odczytowi danych).

Czas pracy

OMEN 17-cb0011nw wyposażony jest w akumulator o pojemności 70 Wh. Wydawać by się mogło, że zapewni od niezły czas pracy na jednym ładowaniu, ale testy pokazały co innego. Oto wyniki:

  • wideo (ciągłe wyświetlanie filmu w jakości Full HD) - 2 godziny 54 minut (tryb pracy Lepsza bateria, jasność 25 procent)
  • biuro - 2 godziny 45 minut (tryb pracy Lepsza bateria, jasność 25 procent)
  • gry - 1 godzina 5 minut (tryb Najwyższa wydajność, jasność 100 procent)
  • idle - 3 godzin 54 minuty (tryb Oszczędzanie energii, jasność ekranu 25 procent)

Okazało się, że bez zasilacza lepiej się nie ruszać, gdyż energii nie starczy na długo. Realny czas pracy (bez uruchamiania gier) to około 3 godziny. To niewiele nawet wśród gamingowych modeli.

Kultura pracy

Głośność układu chłodzącego to częsta bolączka laptopów do gier. Wynika to ze sporej ilości ciepła generowanego przez wydajne podzespoły, które musi być jak najszybciej z wnętrza obudowy usunięte. Powoduje to konieczność instalowania mocnych wentylatorów, które pracując na pełnych obrotach, są po prostu hałaśliwe.

OMEN 17-cb0011nw wypada na tym polu nadspodziewanie dobrze. System chłodzący został bowiem tak zaprojektowany, że nawet gdy laptop pracuje z pełną mocą, to szum wiatraków nie daje się tak mocno we znaki. Jest oczywiście wyraźnie słyszalny, ale po pierwsze - nie zagłusza dźwięku dobiegającego z głośników, nie przeszkadza innym domownikom, a już na pewno nie sprawia wrażenia, jakby laptop był kolejnym wcieleniem transformersów i rozpoczynał przemianę w drona. A takie skojarzenia miałem już w trakcie niejednego laptopa.

Ten notebook naprawdę zasługuje na pochwały w tym aspekcie.

temp spoczynektemp obciazenie

Jeśli chodzi o temperatury, to jest równie dobrze. Najbardziej rozgrzewa się środek klawiatury oraz przestrzeń bezpośrednio pod wyświetlaczem, ale są to wartości akceptowalne. Nie sprawiają wielkiego dyskomfortu i nie przeszkadzają np. w graniu. Co niezwykle istotne, kluczowe dla graczy obszary, czyli przestrzeń wokół klawiszy WASD oraz przestrzeń pod nadgarstkami pozostaje przez cały czas chłodna. Nawet gdy laptop obsługuje najbardziej wymagające gry, czy aplikacje.

intel core i7 9th gen - logo
procesor Intel® Core™ i7-9750H

W trybie spoczynku temperatury nie przekraczają 30 stopni Celsjusza, a więc obudowa jest przyjemnie chłodna.