Drukarki i skanery

Testy: drukowanie

przeczytasz w 2 min.

Test szybkości drukowania przeprowadzony został dla domyślnych ustawień. Uzyskane wyniki różniły się od siebie w zależności od drukowanego dokumentu/zdjęcia, dlatego podany wynik jest wartością uśrednioną.

Czas wydruku
[s] mniej=lepiej

Czas wydruku pierwszej strony A4,
zdjęcie, zwykły papier, jakość domyślna
64,3
Czas wydruku zdjęcia A4,
zwykły papier, jokość najgorsza
6,8
Czas wydruku zdjęcia A4,
zwykły papier, jokość normalna
20,3
Czas wydruku zdjęcia A4,
zwykły papier, jokość najlepsza
49,9
Czas wydruku zdjęcia A4,
papier foto, jokość normalna
78,7
Czas wydruku zdjęcia A4,
papier foto, jokość najlepsza
148

 

Szybkość drukowania tekstu A4
[str./min] więcej=lepiej

Szybkość drukowania tekstu, A4,
jakość najgorsza
17,5
Szybkość drukowania tekstu, A4,
jakość normalna
10,5
Szybkość drukowania tekstu, A4,
jakość najlepsza
1,8
Szybkość drukowania tekstu, A4,
jakość najgorsza, duplex
6
Szybkość drukowania tekstu, A4,
jakość normalna, duplex
4
Szybkość drukowania tekstu, A4,
jakość najlepsza, duplex
1,1

 

Deklarowana szybkość wydruku okazała się przesadzona, ale drukarka i tak nie ma się czego wstydzić, poza dość długim „zbieraniem się” do pracy.


Wektorowa grafika testowa, wysokość 10mm.


Wydruk grafiki testowej na zwykłym papierze


Wydruk grafiki testowej na papierze foto

Drukarka wyjątkowo dobrze radzi sobie ze szczegółami, które są na granicy jej rozdzielczości. Kolory są jednolite, a ich granice wyraźne, choć w minimalnym stopniu nachodzą na siebie. Widać to szczególnie na jasnych liniach przechodzących przez ciemne tło. Nieźle wygląda też czytelność czarnych znaków, ale tylko na jasnym kontrastowym tle.

Test jakości drukowanego tekstu jest jednocześnie testem precyzji działania podajnika papieru. Każda linijka została wydrukowana osobno, przy kolejnym załadowaniu arkusza do podajnika.


Zwykły papier


Papier foto

Drukarka wyposażona jest w dwa pojemniki z czarnym tuszem, z czego jeden używany jest do tekstu, drugi zaś do fotografii. Drukując tekst w najwyższej jakości drukarka korzysta również z czarnego tuszu foto, czego efektem jest nieco ładniejszy, ale i bladszy kolor czcionki. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się drukowanie tekstu w domyślnej, normalnej jakości.

Pomimo prostej konstrukcji podajnik równomiernie pobiera arkusze. Sporadycznie zdarzają się przesunięcia, ale brak denerwujących obróceń wydruku względem arkusza.


Po lewej fragment fotografii cyfrowej, po prawej wydruk

Na pierwszy rzut oka wydrukowane zdjęcia wyglądają dobrze. Podczas dalszych oględzin dochodzimy do wniosku, że kolory mają trochę za małą dynamikę, a poszczególne tusze wraz z papierem odbijają światło w różny sposób. Oczywiście drukarka nie jest w stanie rywalizować z profesjonalnym fotolabem, ale nadaje się wyśmienicie do szybkiego drukowania fotek z wakacji. 

Podczas pracy urządzenie wydaje z siebie odgłosy typowe dla podobnych konstrukcji, których natężenie rośnie wraz ze zmniejszaniem jakości druku.