Telefony

Wrażenia z użytkowania: szybkość systemu, ekran, dźwięk, muzyka, filmy, telefon, GPS, klawiatu

przeczytasz w 3 min.

O ile interfejs opracowany przez HTC został dostosowany do nawigacji palcami, to problemy występują podczas prób sterowania innymi programami, a także oknami Windows Mobile. Może nie tyle problemy, co konieczność zastosowania rysika, a co za tym idzie – obsługi dwuręcznej. Nie zawsze jest to możliwe, nie zawsze wygodne, dotkliwie daje znać o sobie brak dedykowanych przycisków do obsługi Windows, a także czterokierunkowego przycisku nawigatora. Bolesne jest też to, że dotykowe przyciski pod ekranem nie są podświetlone, w ciemności robią się po prostu niewidoczne. Niedoścignionym ideałem pozostaje tutaj HTC Kaiser, mający niesłychanie wygodne i liczne przyciski, czyniące pracę z PDA o wiele szybszą.

Na plus Touch HD można na pewno zaliczyć szybką i płynną pracę systemu, nawet kilka jednocześnie uruchomionych programów nie robi różnicy w płynności działania.

Ekran Touch HD jest świetny – ostrość nienaganna, ładne kolory, dobry kontrast, właściwie mógłby być tylko trochę jaśniejszy. Słoneczny dzień oraz odblaski na szybce ekrany skutecznie redukują czytelność, trzeba osłaniać ręką lub uciekać do cienia.

Dźwięk również niczego sobie, szczególnie ze słuchawek. Nawet te dołączone przez producenta okazały się dysponować dobrą jakością, a po podłączeniu EP-630 było już naprawdę świetnie, oczywiście w przypadku dobrego jakościowo źródła.
Wbudowany głośniczek natomiast nie zachwyca, pomimo tego, że jest głośny, to jego dźwięk jest jazgoczący i płaski – przydałyby się dwa głośniczki stereo o jakości tych zastosowanych w Nokii E90… eh, marzenie… :)

O ile słuchanie empetrójek jest na Touch HD przyjemnością, to już z oglądaniem filmów nie jest tak ciekawie. Rozdzielczość trzeba zmniejszać aż poniżej VGA, aby cieszyć się płynna animacją. Także filmy o zbyt wysokiej jakości nie będą się poprawnie wyświetlać. Trzeba eksperymentować z konwersją, z różnymi kodekami i odtwarzaczami, aby uzyskać w miarę dobrą jakość na całym ekranie.

Moduł telefonu spisuje się bez zarzutu, Touch HD ma wyraźnie lepszy zasięg, niż przeciętny telefon lub PDA.  Rozmówcę słychać wyraźnie i czysto, nie ma żadnych opóźnień przy odbieraniu rozmowy. Podobnie inne interfejsy bezprzewodowe – WiFi i Bluetooth działają stabilnie i z maksymalną prędkością możliwą w danym momencie. GPS w kilka sekund łapie łączność, a jak złapie, to już nie puści.
Wspomnę jeszcze, że Touch HD z zainstalowaną AutoMapą w zasadzie nie odbiega wygodą obsługi od zwyklej nawigacji, mając przy tym większy ekran od niejednego budżetowego PNA.

Na pewno ważnym elementem PDA pozbawionego sprzętowej klawiatury jest klawiatura ekranowa. Od niej zależy, czy pisanie listów, SMS-ów czy notatek będzie szybkie i bezbłędne, czy będzie katorgą i ostateczną koniecznością. Na ekranach 2.8-calowych pełne klawiatury ekranowe (qwerty) były po prostu fatalne, z prostej przyczyny – za mała powierzchnia klawiszy. W miarę wygodnie można było używać ekranowej klawiatury numerycznej, ale nie było wtedy mowy o pisaniu dłuższych tekstów niż zwykły SMS bez polskich znaków.

Klawiatura ekranowa Touch HD oraz dokument tekstowy w edytorze Word Mobile.

Touch HD może nie stanowi tutaj przełomu, ale postęp jest znaczący. Pełna klawiatura qwerty na pionowym ekranie zajmuje mniej więcej jego połowę, ale nad klawiaturą zostaje i tak sporo miejsca. Same wirtualne klawisze mogłyby być nieco większe, ale przy odrobinie koncentracji i treningu można pisać w miarę szybko i z niewielką ilością pomyłek.

Aparat fotograficzny dysponuje sporą rozdzielczością 5 mpx oraz autofokusem. Zdjęcia robione przy dobrym oświetleniu są nawet niezłe, maja poprawne kolory, dostateczny kontrast – ale to wszystko w kategorii jakościowej aparatów komórkowych, bo nie ma co porównywać nawet do prostych kompaktów. No i wiadomo – gorsze światło oznacza koniec pstrykania, rozmycie i szum skutecznie wybijają to z głowy, a brak wbudowanej lampki błyskowej to już lekka niedoróbka w sprzęcie za taką cenę. Jednak na tle poprzednich aparatów wbudowanych w Touch Pro czy Diamonda widać wyraźny postęp.

Bateria jest całkiem dobra, jeśli weźmie się pod uwagę wielki ekran Touch HD i jej niewielką pojemność. Wytrzymuje około 7 godzin bardzo intensywnego używania, a dwa lub nawet trzy dni przy sporadycznym korzystaniu z urządzenia.