Systemy operacyjne

Oprogramowanie

przeczytasz w 6 min.

 Oprogramowanie:
dobry plus

HTC 8X działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Phone 8 wyposażonego w interfejs Modern UI. Do jakości jego działania oraz intuicyjności obsługi nie mamy absolutnie żadnych zastrzeżeń. Firma Microsoft ma bardzo konkretną politykę dotyczącą wyglądu i ergonomii Windows. Dzięki świetnej optymalizacji system działa płynnie i nawet w czasie wykonywania szybkich gestów oraz przełączania wielu programów trudno zauważyć jakieś znaczące spowolnienie pracy. Jest to niewątpliwie duża przewaga nad popularnym Androidem, który występuje na tylu platformach sprzętowych, w tylu odmianach i z tyloma wersjami interfejsów, że właściwie nie ma szans, aby na każdym telefonie działał idealnie.

HTC 8X - pulpit

​Dużym mankamentem dla części osób będzie znikoma możliwość konfiguracji wyglądu i działania systemu. Nie ustawimy tapety, nie zmienimy ikonek, a ilość wersji kolorystycznych też nie jest powalająca. Windows Phone 8 ma po prostu być wybitnie intuicyjny, czytelny i prosty w obsłudze – i taki właśnie jest.

  

Kafelki widoczne na ekranie możemy powiększać i pomniejszać tak aby osiągnąć kompromis między funkcjonalnością, a komfortem użytkowania. Na większej powierzchni wyświetla się zazwyczaj więcej przydatnych informacji. Z drugiej jednak strony stosując mniejsze ikonki możemy zmieścić na ekranie więcej aplikacji, bez konieczności ich przewijania.

  

Wykonując ruch z prawej strony ekranu do lewej (lub dotykając odpowiedniej strzałki) przechodzimy do listy aplikacji. Tutaj znajdziemy zdecydowaną większość podstawowych funkcji systemowych oraz programy, które doinstalowaliśmy sami. Gdy lista jest naprawdę długa posiłkować możemy się prostym i skutecznym wyszukiwaniem.

 

Przytrzymując przycisk Start aktywujemy tryb poleceń głosowych. Jego przydatność na co dzień jest bardzo ograniczona, chyba, że smartfona używamy bardzo często w samochodzie. Z kolei po przytrzymaniu przycisku Back (strzałka w lewo pod ekranem) włączymy prostego menadżera aplikacji. W tym momencie mamy dostęp do namiastki multitaskingu – możemy szybko przełączać się między wieloma otwartymi aplikacjami.

 

Odtwarzacz muzyczny jest minimalistyczny, ale działa płynnie i bezproblemowo. Najbardziej liczy się w tym wypadku fakt, że HTC Windows Phone 8X zapewnia naprawdę dobrą jakość dźwięku. Szczególnie docenić możemy efekty Beats Audio, które zwiększą moc dźwięku. Telefon nie miał problemu z obsługą małych oraz średnich słuchawek. Na dużych (Denon AH-D2000) dźwięk był nieco za cichy – konieczne było użycie wzmacniacza słuchawkowego.

 

Podstawowe kontrolki odtwarzacza audio wyświetlane są również na ekranie blokady. Jest to wygodne w czasie podróży – nie trzeba odblokowywać smartfona by przełączyć lub zatrzymać utwór.

 

Korzystanie z pełnej funkcjonalności systemu Windows Phone 8 możliwe jest dopiero po zalogowaniu się na własne konto Microsoft. W praktyce oznacza to również, że preferencje oraz niektóre dane użytkownika będą automatycznie synchronizowane (np. wiadomości e-mail). Kontakty możemy połączyć np. z Facebookiem.

 

Sklep z grami dla smartfonów z Windowsem Phone rozwija się, ale tempo tego rozwoju jest słabe. Ilość ciekawych tytułów w żadnej mierze nie może równać się z tym co prezentuje sklep Google Play (Android) lub App Store (iOS). System polecamy głównie osobom, którym zależy na zastosowaniach biznesowych lub ewentualnie multimedialnych. Entuzjaści grania nie będą zadowoleni.

 

Trochę lepiej sytuacja wygląda w przypadku tradycyjnych programów użytkowych. Tutaj wybór jest dość szeroki, ale wciąż da się odczuć poważne braki w stosunku do Androida i iOS-a.

Klawiatura systemowa działa bardzo dobrze. Co prawda odstępy między poszczególnymi znakami nie są odpowiednie, ale algorytmy rozpoznające wprowadzony znak działają naprawdę świetnie. Dostępny jest też system podpowiedzi w języku polskim.

W układzie poziomym klawiatura spisuje się lepiej – piszemy w tym przypadku dwoma kciukami.

 

Skoro wspomnieliśmy już o pisaniu warto dodać, że smartfony z systemem WP8 dysponują jedną z najlepszych aplikacji mobilnych do wyświetlania i edycji dokumentów biurowych. Jest to oczywiście znany każdemu Microsoft Office. Program oferuje sporo opcji formatowania, działa imponująco płynnie i gwarantuje kompatybilność z dokumentami tworzonymi w „pecetowej” wersji pakietu.

 

Do wykonywania szybkich i prostych notatek tekstowych, bez potrzeby formatowania tekstu służy program OneNote. Wszystkie zapisane dokumenty synchronizują się natychmiast z kontem Microsoft umożliwiając ich odczytanie właściwie na dowolnym komputerze czy tablecie z dostępem do Internetu.

  

Do przeglądania stron WWW służy mobilny Internet Explorer. Być może na komputerach stacjonarnych nie jest on zaliczany do najbardziej pożądanych i lubianych przeglądarek, ale w smartfonach sprawuje się on zdumiewająco dobrze. Naturalnie ilość nietypowych funkcji oraz opcji konfiguracyjnych ograniczona jest do niezbędnego minimum, ale IE działa gładko i jest bardzo intuicyjny (tak jak cały system WP8).

Dzieciaki uwielbiają smartfony, ale raczej nie chcielibyśmy, aby pociecha podczas zabawy niechcący wymazała zapisane dane lub wysłała wiadomość e-mail do wszystkich kontaktów z książki adresowej. Z tego właśnie powodu powstał Kącik dziecięcy, który zaoszczędzi takich zmartwień. Pozwala on dziecku korzystać z dodanych przez rodzica gier, aplikacji, muzyki i wideo, ale ogranicza wgląd do wszystkich pozostałych danych.

 

Ciekawą aplikacją narzędziową jest konwerter jednostek. Za jego pomocą przeliczyć możemy nie tylko długości, powierzchnie czy temperatury, ale też waluty, prędkości, ciśnienie, moc, głośność i szereg innych jednostek.

Program o nazwie Photo Enhacer pozwoli nałożyć na zdjęcia kilka podstawowych efektów kolorystycznych.

Interfejs aparatu i kamery cechuje się wysoką ergonomią i prostotą obsługi. Materiały rejestrować możemy używając klawisza sprzętowego umieszczonego na prawym boku obudowy lub poprzez dotknięcie ekranu.

 

Nawigacja za pomocą Map Bing nie musi odbywać się online. Odpowiednie dane ściągnąć możemy też do pamięci telefonu przed podróżą przez Wi-Fi. Dla przykładu mapa Polski zajmuje około 246 MB. Jakość działania nawigacji oceniamy wysoko – jest równie dobra jak w dedykowanych nawigacjach samochodowych.

 

Łączność zbliżeniowa działa. Sprawdziliśmy to w połączeniu ze smartfonem Samsung Galaxy S3 (Android). Niestety system wymiany danych nie jest w HTC zbyt intuicyjny. Samsung wysyłał np. strony WWW czy zdjęcia natychmiast po dotknięciu ekranu, ale Windows podobnej sztuczki wykonać już nie potrafił. NFC wykorzystać można także do płatności zbliżeniowych (smartfon pełni rolę karty płatniczej).

Do synchronizacji multimediów z komputerem służy aplikacja Windows Phone App, która zastępuje program Zune w Windows 8.