Huawei CarFi – Internet w samochodzie
Mobile

Huawei CarFi – Internet w samochodzie

przeczytasz w 3 min.

Huawei CarFi to samochodowy router, który łączy się z siecią komórkową 4G LTE i rozsyła Internet do wszystkich pasażerów przez WiFi. Oto jego recenzja.

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5
Plusy

szybka łączność komórkowa 4G LTE; hotspot WiFi, możliwość podłączenia 10 urządzeń jednocześnie; stabilne działanie; wbudowany port USB do ładowania smartfona; bardzo prosta konfiguracja i obsługa; obsługa za pomocą smartfona (aplikacja HiLink); możliwość podłączenia dodatkowej anteny;

Minusy

Huawei CarFi – Internet w samochodzie

Stały dostęp do Internetusamochodzie bywa przydatny. Oczywiście jeśli jeździcie sami i korzystacie tylko ze smartfona, to wystarczy włączyć w nim transmisję komórkową i po kłopocie. Niekiedy bywają jednak takie sytuacje, że to nie wystarcza.

Dobrym przykładem jest dłuższa podróż w gronie rodziny lub wyjazd służbowy ze współpracownikami. Wtedy zwykły hotspot w smartfonie może nie wystarczyć. Po pierwsze dlatego, że nie zawsze zapewni odpowiednią szybkość połączenia do kilku osób jednocześnie, a po drugie dlatego, że obciąża smartfona (a to może właścicielowi się nie spodobać).

Huawei CarFi - test i recenzja

Dlatego powstał właśnie Huawei CarFi – niewielki router WiFi, do którego wkładamy kartę SIM i podłączamy do gniazdka zapalniczki w samochodzie. Łączy się on z szybką siecią komórkową 4G LTE i rozsyła Internet nawet do 10 osób jednocześnie. Nadaje się więc zarówno do użytku w typowych samochodach osobowych, jak i mniejszych busach.

Możemy z nim bezprzewodowo połączyć kilka laptopów, tabletów, a nawet (w razie potrzeby) smartfonów.

Jakość wykonania

Huawei CarFi (E8377) to nieduży router składający się z wtyczki do gniazda 12 V w samochodzie oraz górnej, rozszerzonej części w której znajduje się przycisk włączający, antena i oczywiście slot dla karty micro SIM.

Na nóżce znajduje się też naklejka z identyfikatorem sieci i domyślnym hasłem. Warto je sobie zapisać lub zrobić zdjęcie, gdyż naklejkę łatwo jest uszkodzić. Dodatkowo w opakowaniu są też dwie naklejki z nazwą i hasłem, które można przykleić np. w schowku w samochodzie.

Huawei CarFi - router WiFi do samochodu

Pod zaślepką oprócz slotu jest też małe złącze dla dodatkowej, zewnętrznej anteny. Jest ona opcjonalna, ale może przydać się w chwili, gdy próbujemy połączyć się z szybszą siecią komórkową na obszarze o słabszym zasięgu.

Huawei CarFi - micro SIM 4G LTE

U góry z boku wbudowano też wyjście USB. Podłączymy do niego zwykły przewód USB i naładujemy smartfona. W praktyce Huawei CarFi to więc nie tylko router, ale też ładowarka samochodowa.

Konfiguracja i działanie

Proces konfiguracji jest bardzo prosty. Po włożeniu karty SIM i umieszczeniu routera w gnieździe 12 V wystarczy przytrzymać przycisk na górze i urządzenie włączy się.

Teraz w smartfonie wyszukujemy sieć WiFi utworzoną przez router i łączymy się z nią podając domyślne hasło.

Teoretycznie możemy od tej chwili korzystać już z łączności internetowej, ale zdecydowanie polecam instalację na smartfonie programu Huawei HiLink. Pobierzemy go za darmo ze sklepu Google Play (Android) oraz App Store (iOS).

Nazwę i hasło można zmienić w przyszłości w ustawieniach aplikacji HiLink.

Podstawowym zadaniem aplikacji na smartfona oprócz zmiany ustawień jest także zarządzanie podłączonymi z routerem urządzeniami oraz kontrola zużycia pakietu danych.

Szybkość transmisji danych sprawdziliśmy na obrzeżach dużego miasta. W sieci Orange uzyskaliśmy zazwyczaj 30-35 Mb/s. Nawet gdy podzielimy tę prędkość na kilka urządzeń, to wciąż będziemy w stanie w miarę wygodnie korzystać z Internetu – np. sprawdzać pocztę, korzystać z kalendarza Google, pracować na dokumentach w chmurze i wysyłać/odbierać drobne pliki. Połączenie było stabilne. Nie spotkałem się z przypadkami rozłączania jednego z urządzeń.

Podsumowanie

Zakup routera Huawei CarFi najbardziej opłacalny jest wtedy, gdy w samochodzie korzystało będzie z niego kilka osób (kilka urządzeń) jednocześnie. Dlatego dobrym pomysłem jest kupno dużego pakietu danych na danym numerze komórkowym. Przy średnim obciążeniu powinno to być przynajmniej 10 GB miesięcznie, a przy wyższym 25 GB lub więcej. Koszt zakupu routera nie jest bardzo duży – wynosi nieco ponad 200 zł. W skali roku więcej wydamy na utrzymanie pakietu internetowego.

Huawei CarFi - internet w samochodzie

CarFi spisywał się w teście pozytywnie. Przede wszystkim był bardzo prosty w instalacji i obsłudze (zarządzanie z poziomu smartfona). Po drugie można było połączyć z nim 10 różnych urządzeń i jednocześnie korzystać na nich z Internetu. Po trzecie opisywany router nie stanowi dużego wydatku finansowego, a może okazać się bardzo przydatny w czasie wyjazdu służbowego (praca w samochodzie) lub długiej podróży w gronie przyjaciół i rodziny. Jeśli często jeździcie samochodem w kilka osób i Wasze auto nie ma własnego routera WiFi, to Huawei CarFi jest godny polecenia.

Ocena końcowa:

 • szybka łączność komórkowa 4G LTE
 • hotspot WiFi, możliwość podłączenia 10 urządzeń jednocześnie
 • stabilne działanie
 • wbudowany port USB do ładowania smartfona
 • bardzo prosta konfiguracja i obsługa
 • obsługa za pomocą smartfona (aplikacja HiLink)
 • możliwość podłączenia dodatkowej anteny

Dobry Produkt

90%

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  0
  Trochę nie widzę sensu, aż tyle chyba się nie korzysta, a przy obecnych cenach pakietów i tym, że to całe LTE większość już ma w telefonach?

  A odnośnie cen jeden z dostawców oferuje np. autoodnawialny pakiet na kartę (bez abonamentu, bez zobowiązań) za 29zł miesięcznie, w tym nielimitowane rozmowy kom/stac, nielimitowane sms i 5gb internetu... no chyba, że ktoś naprawdę dużo korzysta podczas jazdy lub dzieciaki oglądają YT a jedzie się na wakacje.
  • avatar
   Sniko
   0
   Ale cena trzeba przyznać dobra biorąc pod uwagę, że przenośne modemy - hotspoty LTE kosztują jakieś 500zł...
   • avatar
    szydas
    -1
    Jedyna naprawdę upierdliwa sprawa w przypadku takich urządzeń to PIN, który trzeba wpisywać ręcznie po każdym uruchomieniu. Karty SIM obsługujące LTE nie mają opcji wyłączenia autoryzacji PINem, więc zanim zacznie się korzystać czeka nas ładowanie strony w przeglądarce i wpisywanie. Operatorzy twierdzą, że to dla "bezpieczeństwa" użytkownika. W praktyce wszyscy zmieniają PIN na cokolwiek typu "1234" czy "1111", żeby było szybciej i całe "bezpieczeństwo" idzie się.... paść. Komórka ma tę przewagę, że nie wyłącza się po wyjęciu kluczyka ;)
    • avatar
     12345ar
     -1
     https://www.youtube.com/watch?v=GE9OE55mq4g
     • avatar
      Speedstar
      -3
      Nie widzę sensu takiego Routera przecież net można udostępnić przez smartfon i tel podłączyć pod ładowarkę samochodowa i po sprawie. Kolejny gadżet zupełnie niepotrzebny.
      • avatar
       BluePandoraBox
       0
       ta prędkość jest tylko przez pierwsze dwa tygodnie po podłączeniu nowego sprzętu w sieci orange, później spada o połowę a często do 5-8 mega
       jak zamawiasz sprzęt u nich w sklepie internetowym to masz 14 dni na zwrot i przez ten czas łącze chodzi znacznie szybciej,
       już to wypróbowałem kilka razy
       [email protected]#$%^&*
       • avatar
        okiemserca
        0
        1. widze taki minus że sztywna obudowa i kształt może w niektorych autach uniemozliwiać uzytkowanie (dostep do dgniazda zapalniczki)
        2. czy mozecie opisac jak działa w praktyce gdy jest na stałe w gnieździe. Czy po uruchomieniu auta modem uruchamia sie samoczynnie i zaczyna rozsylać sieć automatycznie?
        • avatar
         12345ar
         0
         Doskonałe rozwiązanie do współpracy z kamerami samochodowymi BlackVue po połączeniu z urządzeniem możemy wykorzystując apkę na telefonie z każdego miejsca zobaczyć co widzi nasza kamera i co się dzieje z autem .Jest dostęp do nagrań z karty ,widoku rzeczywistego i powiadomień w przypadku zadziałania czujnika wstrząsu na parkingu