• benchmark.pl
 • Foto
 • Selfie głównym aparatem, zdjęcia przednim - czasem odwrócenie świata do góry nogami się przydaje
Selfie głównym aparatem, zdjęcia przednim - czasem odwrócenie świata do góry nogami się przydaje
Foto

Selfie głównym aparatem, zdjęcia przednim - czasem odwrócenie świata do góry nogami się przydaje

przeczytasz w 3 min.

Przedni i tylny aparat cyfrowy w topowym smartfonie przydaje się w większej liczbie sytuacji niż to się wydaje.

Ocena benchmark.pl
 • 4,7/5
Plusy

wysoka jakość wykonania; atrakcyjna stylistyka; bardzo dobry i czytelny wyświetlacz; długi czas pracy na akumulatorze; bardzo szybkie ładowanie 40 W (70% w pół godziny); szybka ładowarka w zestawie; ładowanie bezprzewodowe 15 W; ładowanie zwrotne przewodowo i bezprzewodowo; wydajność chipsetu Kirin 980 i pamięci; zoptymalizowany Android 9 i EMUI 9.1; świetne aparaty cyfrowe z przodu i z tyłu; optyczny zoom x5 (135 mm); duży potencjał foto-wideo za dnia i nocą;

Minusy

brak złącza minijack; brak przejściówki USB typ C - minijack w zestawie; brak trybu wideo 2160/60p;

Huawei P30 Pro wyposażono w pięć aparatów. Cztery na tylnej ściance oraz jeden na przedniej w łezce. Z tych czterech istotne dla nas jest znaczenie trzech czyli szerokokątnego, standardowego i teleobiektywu. Przedni aparat działa tradycyjnie i teoretycznie służy głównie do selfie, w czym sprawdza się doskonale. Co powiecie jednak na odwrócenie roli aparatów?

Czasem postawienie świata na głowie może przynieść ciekawe skutki, poza tym portrety to nie tylko selfie, ale też zdjęcia grupowe, które lepiej wykonać z odległości gdy grupa jest liczna. Ujęcie daleka pozwoli uzyskać szerokie efektywne pole widzenia, którego nie zastąpi żaden nawet najlepszy tryb panoramicznego selfie.

Aparaty przedni i tylne w Huawei P30 Pro

Przypomnijmy sobie. W Huawei P30 Pro na przedniej ściance mamy 32 Mpix sensor, który daje zdjęcia wysokiej jakości w przypadku obiektów znajdujących się w odległości podobnej do takiej na jakiej trzymamy aparat wyciagnięty na dłoni. Ten aparat nie ostrzy się dobrze na obiekty bardziej odlegle, ale z pomoca przychodzi tu nam wspomniana rozdzielczosc. Jest na tyle duza, ze zdjęcia po zmniejszeniu nadaja się do publikacji na mediach społecznosciowych i przegladania tych tresci w urzadzeniach mobilnych.

Z kolei aparaty tylne nie tylko daja dobra jakosc obrazu, ale tez są w stanie wystrzyc się odpowiednio na dalsze obiekty przy zachowaniu ostrosci pierwszego dość bliskiego planu. Aparaty, czyli nie tylko główny aparat o efektywnej rozdzielczosci 10 Mpix (pole widzenia odpowiadajace 26 mm czyli podobnie jak aparat przedni). Ale też aparat ultraszerokokątny i teleobiektyw. Ten ostatni to już na tyle wąskie pole widzenia, że do wykonania przyzwoitego selfie będzie nam przydatny patyk do selfie. Na szczęście to niewielki problem. Poważniejszym będzie konieczność wykonania być może kilku prób, dla wyrobienia sobie umiejetnosci umieszczania swojej osoby, lub innych osób, w odpowiednim miejscu kadru gdy nie widzimy na żywo kadru powstajacego zdjecia.

Przejdzmy teraz do tych nieszablonowych zastosowań aparatów Huawei P30 Pro i wskażmy zalety, które bezwzględnie przyświecają takiemu wykonywaniu zdjęć.

Selfie aparatem głównym

W tym przypadku możemy stanąć znacznie dalej niż długość wyciągniętej dłoni lub patyka do selfie. Czas potrzebny na oddalenie się zapewni nam wyzwalacz, a jedyne co w takiej sytuacji potrzebne to statyw lub inna podpórka na której umieścimy aparat.

Mówiąc inaczej wykonujemy sobie portret będac na dalszym planie, bez pomocy osób trzecich. Aparat do selfie w tej sytuacji wykonałby zdjęcie, ale ich jakość nie będzie już tak dobra.

Selfie przednim aparatem
Na dworcu kolejowym w Poznaniu

Jesli zdecydujemy się trzymać aparat w dłoni to możemy po pierwsze dostać zdjęcie z dużo lepszej jakości dalszym planem (co może być przydatne nocą), ale to najmniejsza z korzyści. Ciekawsza jest możliwość przełączenia się na ultraszeroki kąt. Wtedy możemy uzyskać nie tylko fajną perspektywę selfie, ale również ując w kadrze więcej osób, czyli uzyskac selfie grupowe, które jest bardzo ciekawą formą fotografii wielu osób. Są smartfony, które dysponują trybem ultraszerokokątnego selfie w przednim aparacie, ale to dużo mniej wygodny sposób fotografowania niż pojedyncze zdjęcie z regularnego aparatu na tylnej ściance.

Ultraszeroki kąt w przypadku fotografowania się samodzielnie daje tez większe mozliwości komponowania tła i ujmowania ciekawych jego elementów na zdjeciu. Trzeba tylko pamietac, ze pojawia się znieksztalcenia na brzegach ultraszerokiego kadru. Mimo ich występowania, Huawei P30 Pro wyjątkowo dobrze nadaje się do tego typu zdjęć, za sprawą dobrej jakości ultraszerokątnego aparatu. Wspomniane zniekształcenia niektórym fotografowanym mogą się nie podobac, ale w większości przypadków wynika z tego jedynie dobra zabawa, a nie niezadowolenie.

Stosowanie teleobiektywu w Huawei P30 Pro pozwala uzyskać z kolei bardzo dobrej jakości zdjęcia portetowe. Wazne by je wykonujac być cierpliwym i trzymac aparat stabilnie. Mozna tez zdecydowac się na zastosowanie statywu i odejsc dalej od aparatu.

Wykonujac takie zdjęcia aparatem glownym mozemy posilkowac się trybem portretowym, który rozmyje nam tradycyjne tlo i skupi się na naszych twarzach. Gdy wykonujemy zdjęcie w trybie Zdjecie też nie ma powodu do obaw. Huawei P30 Pro kładzie priorytet na twarze i obiekty na pierwszym planie. A jeśli nastąpi pomyłka, zawsze możemy powtórzyć ujęcie.

Zdjecia aparatem przednim

Wykonywanie tradycyjnych fotografii przednim aparatem w Huawei P30 Pro mija się z celem. Tylny aparat, niezależnie od tego, którą ogniskową wybierzemy będzie lepszy. Nawet jeśli liczba Mpix na to nie wskazuje. Jest jednak jedno ale, które kompletnie zmienia sytuację.

Huawei P30 Pro - zdjęcie przedni aparat
Zdjęcie z przedniego aparatu

Huawei P30 Pro przedni pociąg
Zamiast robić zdjęcie w ciemno, gdy w pociągu mamy tłok, skorzystajmy z podglądu i przedniego aparatu

Dochodzi ono do głosu gdy okaże się, że chcemy mieć podgląd na żywo na powstający obraz, a motyw znajduje się po stronie, której nie widzimy żadnym z tylnych aparatów. Takie zdjęcie nie musi być technicznym arcydziełem, istotniejsza jest zawartość odpowiednich motywów w kadrze.

Sytuacji które pasują do powyższego schematu nie będzie oczywiście wiele, np., konieczność zobaczenia tego co jest za nami, lecz bez przesłaniającej kadr twarzy, ale warto pamiętać o tym że przedni aparat w Huawei P30 Pro również pozwala na zwykłe fotografowanie.

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  6
  CO to jest?! Ta wersja strony jest tragiczna!!! Wróćcie jak najszybciej do starej!!!
  • avatar
   lasq09
   -2
   Ja to robię zdjęcia aparatem ortodontycznym bo przedni i tylny nie daje rady