Jak instalować urządzenia peryferyjne w platformie Windows 8
Systemy operacyjne

Jak instalować urządzenia peryferyjne w platformie Windows 8

przeczytasz w 2 min.

Krótki przewodnik po tym jak system Windows 8 zachowuje się po podłączeniu lub instalacji dowolnego urządzenia peryferyjnego.

Proces instalacji systemu Windows 8 przebiega wyjątkowo sprawnie. Praktycznie wszystkie sterowniki do znalezionego sprzętu są automatycznie pobierane z sieci - jeśli nie ma ich w podstawowej instancji instalacyjnej systemu. Podobnie system zachowuje się po podłączeniu lub instalacji dowolnego urządzenia peryferyjnego lub np. karty rozszerzeń. Innymi słowy, użytkownik niezaawansowany nie musi przejmować się procesem instalacji sterowników.

Niekiedy warto zainstalować firmowe sterowniki do takich urządzeń jak karta graficzna. Sterowniki te zarówno przez firmę Nvidia jak i AMD są dostarczane w uruchamialnych plikach exe i są dostępne w wersji zarówno 32- i 64-bitowej. Sterowniki do kart graficznych są na tyle uniwersalne, że mogą być one instalowane zarówno w systemie Windows 7, jak i Windows 8 (oznaczane są wspólnie w nazwie pobieranego przez użytkownika pliku jako  Win_8_Win7), a ich proces instalacji nie różni się od instalowania driverów w systemie Windows 7.

Ze sprzętem do którego dostępne są sterowniki dla Windows 7 nie powinno być w większości przypadków żadnych problemów, bo Windows 8 działa bardzo dobrze ze sterownikami, pierwotnie przeznaczonych dla systemu Windows 7. Proces ich instalacji też jest tożsamy z tym do czego się przyzwyczailiśmy w Windows 7. Warto dodać, że jeśli plik z informacjami instalacyjnymi INF nie zawiera informacji na temat instalacji specjalnie dla systemu Windows 8, wówczas system operacyjny będzie po prostu używać wskazówek przeznaczonych dla Windows 7. Sterowniki można zainstalować za pomocą programu instalacyjnego, zaktualizować je z poziomu Menadżera urządzeń, w ten sam sposób jak w Windows 7 lub klikając prawym klawiszem na pliku INF i wybierając opcję Zainstaluj.

Aby dostać się do Menadżera urządzeń:

 1. Skorzystaj z ekranu startowego Metro Windows 8, czyli trybu Modern UI korzystając z opcji Wszystkie programy.
 2. Odnajdź Panel sterowania w okienku Programy. Po kliknięciu uruchomiony zostanie klasyczny Panel sterowania,
 3. Wybierz opcję Sprzęt i dźwięk, a po jej otworzeniu Menadżer urządzeń.

Do ustawień systemowych można też dotrzeć m.in. z poziomu aplikacji Pulpit.

 • Przesuń kursor do prawego rogu ekranu, pojawi z prawej strony kontekstowy Pasek narzędziowy z opcją Ustawienia, skąd również możemy dotrzeć do Panelu sterowania.

Windows 8 - instalacja peryferiów

Z jakim sprzętem mogą się pojawić problemy? Wyłącznie z nietypowym urządzeniami, do których nie ma zaiplementowanych przez Microsoft sterowników lub producent sprzętu nie daje wsparcia dla Windows 8. Stary sprzęt, do którego dostępne są drivery do systemy Windows XP, a który nie działał z Windows 7 i Windows Vista również nie będzie działał w Windows 8.

W strefie Windows 8 znajdziesz wszystkie publikacje dotyczące Windows 8.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  fajny artykuł, ale mam jedną poprawkę - aby wejść do Panelu sterowania można najechać myszką na lewy dolny róg ekranu i nacisnąć prawy przycisk myszy i mamy dostęp do listy najważniejszych programów i ustawień - tam wybierasz panel sterowania
  • avatar
   mich64
   1
   Ale dlaczego pod kaflami straszy coś w rodzaju 95? Zupełnie nie rozumiem. Kolejna hybryda?
   • avatar
    Faficzek24
    0
    Problem mam jak zainstaluje sterowniki karty AMD/ATI
    (Karta Graficzna: ATI Mobility Randeon HD 5470)
    Ekran strasznie miga nie da się nic zrobić, bo aż oczy bolą
    Musiałem Win8 przeinstalować. A potrzebuje te sterowniki
    bo automatycznie się złe instalują :P
    Proszę o pomoc!