Komputery

Pobór energii i temperatury

przeczytasz w 1 min.

Jak różnice konstrukcyjne wpłynęły na pobór mocy i nagrzewanie się obudowy tych komputerków?

ICS Atom – pobór energii
[W]

Stan spoczynku 5
Odtwarzanie wideo YT 7
Aplikacje jednowątkowe 7
Gra 3D 8
Aplikacje wielowątkowe 9

ICS Core m3 – pobór energii
[W]

Stan spoczynku 9
Odtwarzanie wideo YT 12
Aplikacje jednowątkowe 13
Gra 3D 16
Aplikacje wielowątkowe 16

Wydajniejsza wersja z procesorem Core m3 pobiera widocznie więcej energii niż "podstawowa" z procesorem Intel Atom. Są to jednak wciąż wartości śmiesznie niskie. Zaznaczamy, że test przebiegał w pełnych "warunkach bojowych" - do każdego ze Sticków podłączyliśmy hub USB z podłączoną myszką, klawiaturą i padem.

ICS – temperatura obudowy pod maksymalnym obciążeniem
[stopnie Celsjusza]

ICS Intel Core m3 49
ICS Intel Atom 46

W obu przypadkach obudowa nagrzewa się do ponad 45 stopni Celsjusza (wersja z Core m3 zbliża się do 50), co sprawia, że jest ona wyraźnie ciepła, ale oczywiście nie na tyle, by można się było oparzyć.

ICS z Core m3 nie jest chłodzony pasywnie - w ustawieniach BIOS możemy ustawić, czy wentylator ma działać cały czas, czy też włączać się jedynie w razie potrzeby (praca półpasywna). Wedle informacji w BIOS można go całkowicie wyłaczyć, ale taka opcja nie jest dostępna. Dźwięk wentylatorka jest słyszalny, gdy zbliżymy się do urządzenia, ale naprawdę trudno przypuszczać, by taki cichy szum komukolwiek przeszkadzał.

Z kolei ICS z Atomem nie ma opcji regulacji wentylatora (przynajmniej nie w testowanej przez nas wersji BIOS - była to najnowsza wersja dostępna w tym czasie) i przez cały czas działa on półpasywnie. W razie potrzeby włącza się wentylatorek, którego to dźwięk w normalnych warunkach usłyszymy, gdy zbliżymy ucho do urządzenia.