Akcesoria

Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare

Jakie produkty musiały ustąpić miejsca nowszym odpowiednikom, które oferują więcej możliwości i są wygodniejsze w obsłudze? Oto zestawienie przegranych i wygranych.

Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 1

Jak wyglądałby świat bez telefonów komórkowych? W dzisiejszych czasach trudno to sobie wyobrazić. Dawniej nie były one jednak tak popularne. Aby z kimś się skontaktować, trzeba było udać się do pobliskiej budki telefonicznej, w której znajdował się kultowy już automat. Zwykle wystarczyło umieścić w nim specjalną kartę i dzwonić do woli... tzn. do wyczerpania "impulsów". ;-) Obecnie niemal każdy ma komórkę, która mieści się w kieszeni spodni.

Zobacz także:

TOP-10 Smartfony

Testy smartfonów na benchmark.pl

Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 2

Tradycyjne mapy papierowe są coraz rzadziej spotykane. Kiedyś trzeba było się nieźle nagimnastykować - wielokrotnie rozkładać i obracać mapę, aby wreszcie znaleźć interesujące nas miejsce. Często trzeba było zjechać na pobocze, aby dowiedzieć się jak trafić do celu.

Obecnie wystarczy wskazać docelowy adres na nawigacji GPS, a urządzenie automatycznie wyznaczy odpowiednią trasę. Jest szybciej, wygodnie i bez błędów - oczywiście przy założeniu, że masz dobrej jakości mapę.

Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 3

Pisanie listów i wysyłanie ich tradycyjną pocztą to już historia. W skrzynce na listy znajdujemy obecnie przede wszystkim ulotki reklamowe i rachunki. Żyjemy w czasach, w których tradycyjne listy ustąpiły miejsca listom elektronicznym. Te z kolei można pisać szybko, prosto, a najlepsze jest, że docierają do odbiorcy w zabójczo szybkim tempie.

Zobacz także:

Najlepsze darmowe programy do pobrania

Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 4

Rola płyty CD jako nośnika muzyki spada w szybkim tempie, natomiast kasety magnetofonowe to już prehistoria. Teraz do słuchania muzyki używamy odtwarzaczy multimedialnych, a często też telefonu. Urządzenia te są nie tylko bardziej wytrzymałe, ale także mogą pomieścić o wiele więcej utworów.

Zobacz także:

Przegląd odtwarzaczy MP3

Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 5

Książki ciągle są wydawane i mają się dobrze, natomiast postęp technologiczny nie mógł ominąć tej kategorii. Elektroniczne książki (e-booki) są coraz popularniejsze. Czasem nie ma czasu na wertowanie stosu stron w poszukiwaniu konkretnego zagadnienia - wtedy z pomocą przychodzą czytniki e-booków, które mają funkcję wyszukiwania. Czytniki mogą też pomieścić setki książek, co sprawia, że osoby lubiące dużo czytać nie muszą jednocześnie gromadzić makulatury. A to tylko niektóre z zalet e-booków.

Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 6

Fotografie przywołują wiele wspomnień i coraz więcej osób przechowuje je w formie cyfrowej. Kiedyś służył do tego album oprawiony w atrakcyjną okładką, obecnie zdjęcia można gromadzić na różnych nośnikach i rejestrować różnymi urządzeniami. Później możemy wyświetlać je w ramce cyfrowej, co prezentuje się nowocześnie i estetycznie.

Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 7

Wiele osób ma kilka kont bankowych, płaci rachunki i wykonuje przelewy. Nie chodzi tu jednak wcale o stacjonarne placówki, tylko o banki internetowe. Specjalne panele pozwalają łatwo zarządzać funduszami na koncie. Płatności online pozwolą zaś w czasie rzeczywistym zapłacić za kupiony przedmiot na aukcji czy w sklepie. Za wiele rzeczy - nawet za zakupy spożywcze - możemy obecnie zapłacić z domu, siedząc przy komputerze z dostępem do internetu.

Zobacz także:

Bezpieczeństwo w sieci - przegląd Internet Security 2011

Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 8

Podobnie jak doba telefonów stacjonarnych, kończy się czas drukowanych książek telefonicznych. Teraz wystarczy internet i wyszukiwarka Google, aby znaleźć potrzebne informacje. Z łatwością wyszukamy też adresów firm i instytucji, włącznie z mapą dojazdową.

Zobacz także:

Sekrety Google - sztuczki do wyszukiwarki

Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 9

Dane przechowywane na dyskietkach, dzielenie dużego pliku na kilka, aby wszystko zmieścić na kilku nośnikach - pamiętacie jeszcze te czasy? Obecnie do kieszeni można schować malutkie urządzenia, które mają pojemność wielu gigabajtów. Przenoszenie danych stało się łatwiejsze, szybsze i na dużą skalę. 

Zobacz także:

Test 15 pendrive'ów

Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 10

Żegnamy już telewizory kineskopowe, ciężkie, zajmujące dużo miejsca i oferujące słabą jakość obrazu. Teraz wybieramy płaskie odbiorniki LCD lub plazmy, które zapewniają wysoką jakość obrazu (Full HD), a przy tym są lekkie i supercienkie, przez co świetnie prezentują się w salonie. Plus: nowoczesne telewizory mają również inne przydatne funkcje, np. dostęp do usług internetowych.

Zobacz także:

Jak kupić nowoczesny telewizor HD

Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 11

Kto z was chodzi jeszcze do wypożyczali po filmy VHS, czy nawet DVD? Obecnie mamy usługi o nazwie "wideo na żądanie" - możemy wybrać film z fotela i po uiszczeniu drobnej opłaty rozpocząć seans. Serwisy VoD zastąpiły tradycyjne wypożyczalnie, ponieważ są na ogół tańsze, a przy tym zapewniają o wiele wyższy komfort.

Zobacz także:

Przegląd serwisów VoD

Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 12

Na koniec zostawiłem sprzęt, która moim zdaniem przeżył największą metamorfozę – telefon. Obecnie telefon jest praktycznie przenośnym komputerem, gdzie funkcja dzwonienia jest tylko jedną z wielu innych. Miliony przeróżnych aplikacji sprawiają, że telefony stały się platformami multimedialnymi do oglądania filmów, grania w gry, przeglądania internetu, słuchania muzyki, czy czytania książek. Możliwości obecnie dostępnych smartfonów są niezwykłe, dlatego jeśli mielibyśmy podać jeden sprzęt, który ma gigantyczny potencjał, wybralibyśmy smartfona. A wy?

Zobacz także:

MWC 2011 w Barcelonie - najciekawsze nowości mobile

CES 2011 - 13 najnowszych smartfonów

Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 1Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 2Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 3Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 4Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 5Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 6Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 7Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 8Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 9Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 10Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 11Jak technologia zmienia świat - nowe zastępuje stare | zdjecie 12

Komentarze

48
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Największy kontrast jest chyba przy nośnikach danych. Weźmy dyskietkę 3,5" i taką kartę SD HC i to nawet nie w wersji mikro, tylko normalnej. 1,44MB vs. 16GB przy obecnych rozmiarach kart w porównaniu do dyskietek to po prostu miazga!
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Wydaje mi się że teraz postęp już nie będzie aż tak widoczny bariera tkwi w samych procesach technologicznych zmniejszać bez końca się nie-da no chyba że się mylę.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        "Obecnie niemal każdy ma komórkę, która mieści się w kieszeni spodni."

        W kieszeniach hip-hopowych spodni to i komóry z czasów analogowego Centertela by się zmieściły :)
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Może by sie zmieściły a gdzie troska o klejnoty rodzinne ? xD
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Porównanie stare a nowe w skrócie wypada tak:

            stare:
            - posiadasz prywatność
            - własne mienie
            - jesteś samodzielny
            - rzeczy zajmowały jakiś czas

            nowe:
            - prywatność jest mniejsza
            - sporo rzeczy nie posiadasz
            - inni za ciebie myślą
            - niemal wszystko jest szybciej

            :)
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              A z ta prywatnnoscia to sie zgodze. Wczoraj wzialem zmiane kumpla, ktory sie rozchorowal a dzisiaj nie moge ale musze wylaczyc kom bo szefowa mi bedzie dzwonic i mnie blagac.
              Zero prywatnosci!!
              • avatar
                jacy4
                0
                Z tym VoD to się nie zgadzam. Ponad połowa osób nie wie nawet co to jest VoD a nawet ci co wiedzą co to znaczy i tak tego nie używa, bo wszyscy ściągają zwykłe Xvidy z sieci.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Internet nigdy nie zastąpi książki telefonicznej - i bardzo dobrze
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Nie zawsze ro co nowe jest lepsze...

                    Im więcej mamy elektroniki tym mniej prywatności łatwiej nas śledzić i kontrolować... Oczywiście też jest dużo wygodniej... ale jak będzie jakiś kataklizm i elektrownię wyłączą to wracamy do epoki... no może nie kamienia ale wczesnej nowożytności czyt. XVI-XVIIIw.

                    generalnie jestem zwolennikiem postępu ale takiego z rozsądkiem a nie za wszelką cenę gonieniem za nowościami...

                    Postęp "negatywny":

                    Przykro mi bardzo, ze zastąpienie CRT panelami LCD... krok w tył jeśli chodzi o jakość obrazu :(

                    Gotówkę taką fizyczną też uważam za lepszą... jak wyłącza prąd to te karty kredytowe to za bardzo użyteczne nie będa w kryzysowej sytuacji. Nie mówią już o kontrolowaniu pieniędzy przez kogoś innego (czyt. rząd, banki).

                    Tak samo wolał bym normalny samochód bez elektroniki... bez elektryki... taki normalny co jak się go szybko i tani samemu naprawi (czyt. gadżety w stylu klima, elektryczna szyba mnie nie jarają).

                    To takie najbardziej mnie rażące przykłady "postępu".
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      "Albumy fotograficzne – ramki ze zdjęciami" - Ja jednak uważam, że nic nie zastąpi prawdziwego zdjęcia, w pewien sposób zachowują w sobie tą chwilę.
                      • avatar
                        Marked
                        0
                        Ramki ze zdjęciami to akurat niespecjalnie wyparły tradycyjne zdjęcia,raczej cyfrowe aparaty :)
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Postęp jest spory, baa wręcz ogromny, ale ma też swoje wady, telefony komórkowe (już nie licząc wpływu na zdrowie i to nie tylko telefonów), ale dziś bez telefonów ludzie giną ;) GPS, a ciekawe czy większość młodych umie odczytać dane z mapy. Wszystko ma swoje zalety, ale im dalej to wszystko zmierza, tym bardziej zauważalne jest odmózdżanie społeczeństwa, pewnie za kilka dekad to człowiek w ogóle zgłupieje :D
                          • avatar
                            Dwd89
                            0
                            za Voda warto byłoby płacić gdyby oferowali film w najlepszej obecnie jakości na rynku. za DivX'a to bym 1 zł nie zaplacił.
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Mam wrażenie, że porównanie LCD-CRT deczko nie pasuje do tego "artykułu". Jeśli chodzi np. o pocztę, to kiedyś trzeba było odprawiać cyrki z kopertami, pocztami, listonoszami etc. Dziś klik, klik i list jest zaraz u odbiorcy. Postęp ogromny, razem ze sposobem myślenia i co najważniejsze - działania.
                              A jeśli chodzi o tv, nadal musimy usiąść, włączyć ustrojstwo pilotem i oglądać. Nie zmieniło się nic, poza tym, że sam telewizor jest cieńszy.
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Wszystko bardzo ciekawe i miłe, lecz z CRT TV o "znacznie gorszej jakości obrazu" to już czysta bajka. W chwili obecnej najlepsze TV LCD kosztujące ponad 40k zł nie oferują takiej przestrzeni kolorów jak porządny CRT, nie wspominając o jakości czerni. Dopiero LEP/OLED będzie w stanie przewyższyć CRT i Plazmę pod względem jakości obrazu i koloru.
                                Widać jednak że marketing robi swoje i zachwalana jest technologia, której ograniczenia, mimo ich tuszowania, sprawiają, że nigdy nie osiągnie zadowalającej dla wytrenowanego oka, jakości odwzorowania obrazu.
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Granica to nie wykres, to pewna wartość liczbowa (w przypadku szeregów liczbowych, o ile istnieje):D. A moim zdaniem teraz się chwalimy takim wielkim postępem technologicznym, a za te 10 lat będzie on wcale nie mniejszy, ale będziemy już do tego przyzwyczajeni, nie zrobi to na nas wrażenia.
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    Smartfon NIGDY nie zastąpi komputera...
                                    • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      postep technologiczny jeszcze nie raz nas zaskoczy, juz teraz galpouje a jeszcze w pewnych dziedzinach bedzie przyspieszal wiadomo zblizamy sie do granic budowy matierialow (np w procesorach) ale siedza madre glowy i cos wymyslaja a ze kompy maja ogromne moce obliczeniowe to zamiast czekac na wynik 10 lat czeka sie kilka tygodni, dni... i ten okres sie skraca. w pewnych dziedzinach osiagniemy punkt bliski nasyceniu i na jakis czas sie to zatrzyma.

                                      np ograniczeniem istnienia czytnikow ksiazek jest to ze te lajzy wydawcy zycza sobie za tytul tyle samo co za ksiazke drukowana. sory bardzo ale niech sie w dupsko kopna ja nie zamierzam placic. produkjca e-booka nie kosztuje nic a produkcja i transport ksiazek kosztuje wiele. mam nadzieje ze kiedys autorzy dojda do tego ze wydawca im jest do niczego nie potrzebny (caly zysk dla autora plus oplata za hosting, rozpowszechnianie i zabezpieczenie pdfa) a dobry e-book sprzeda sie 100x lepiej na jakims serwisie zapalonych czytelnikow (ksiazek po 5zl sprzeda sie wielokrotnie wiecej niz tych po 50) ktory stanie sie opiniotworczy nie dla tego ze sa tam oplacani krytycy z bozej laski na sile przepychajacy np poprawnosc polityczna w tematyce antyrasistoskej, homo czy jeszcze innej a dlatego ze tak ocenia go czytelnicy. troche nagmatwane ale mysle ze zrozumiecie do czego pije.