Oprogramowanie

Kaspersky PURE - lider wśród programów do ochrony naszego komputera?

przeczytasz w 4 min.

W celu ochrony przed atakami z internetu, wirusami, spyware i spamem powinniśmy zaopatrzyć się w dobry program antywirusowy.

W celu ochrony przed atakami z internetu, wirusami, spyware i spamem powinniśmy zaopatrzyć się w dobry program antywirusowy. Jak już wiadomo wybór antywirusa jest ciężkim wyborem, gdyż jest wiele wersji oprogramowania różnych producentów. W tym celu napisałem już kilka recenzji, które mogą pomóc w wyborze. Celem mini recenzji będzie sprawdzenie aktualnie najlepszej wersji pakietu do ochrony przed wirusami,a jest nią Kaspersky PURE. 

 

 
Platforma testowa
Procesor AMD PHENOM II X4 965 Black Editon C3
Płyta główna Gigabyte M68M-S2P
Pamięć Ram 2x2GB Kingston DDR2 800MHz CL 6
Karta Graficzna Gigabyte GTX260OC 216p
Dysk twardy Seagate 160gb 7200rpm
System operacyjny Windows 7 32bit Enterprise
 
1. Instalacja produktu


Zacznijmy od procesu instalacji oprogramowania. Po włożeniu płyty do napędu rozpoczyna się w pełni automatyczna instalacja pakietu. Cały proces przebiega bezproblemowo i szybko. Czyli jednym słowem reasumując instalację, słowo to brzmi "dalej". A to dlatego, że wszystko jest już przygotowane dla wygody użytkownika i sądzę, że instalacja nie sprawi nikomu kłopotu.
 

3.  4. 

5.  6.   

7.  8. 

2. Pierwsze wrażeniaNadszedł czas na pierwsze uruchomienie programu. Moje oko ujrzało całkiem ciekawie wykonane interfejs no i co najważniejsze menu jest proste w obsłudze. Nawiązując do tematu firmy to jak może już może jesteś śmiadomi to firma Kaspersky Lab produkując nowe programy zaskakuje nas zmianami graficznymi. Wszystkie wersje które ostatnio testowałem były też fajne, ale ta wydaje mi się lepsza od pozostałych, choć wersja od Scuaderia Ferrari też nie była niczego sobie. A teraz powróćmy do tematu PURE. Jeśli uruchomimy losowe narzędzie to od razu pokaże się nam dokładnie wyjaśniona instrukcja, a sama obsługa jest wprost banalna. Na koniec poruszę też mały temat, a więc przywykłem już do gadżetów które dodamy do paska bocznego, ale tu zdziwienie, po prostu go nie ma! Taki mały gadżecik, a może także poprawić sam wygląd naszego pultpitu...


Ważne Funkcje:
Kontrola rodzicielska - to moduł chroniący dzieci lub młodsze rodzeństwo zapewni on bezpeczeństwo przed różnymi sytuacjami. Dzięki temu narzędziu, możemy mieć pewnośc, że dziecko nie przesiaduje na stronach które nie są przeznaczone dla niego. Dokładnie mówiąc  Kaspersky PURE pozwoli nam kontrolować wszystkie jego ruchy lub je blokować.


Kopia zapasowa/przywracanie danych - Kaspersky PURE zawiera moduł, który pomaga tworzyć kopie zapasowe danych. Przywracanie danych przyda nam się podczas nie powołanych akcji, przez które sk stracimy dane, zdjęcia, pliki, dokumenty itp.


Szyfrowanie danych - czasami zdarza się, że podczas wycieczki lub podczas nie obecności ktoś może ukraść nam nasz ukochany komputer. Może być to zaplanowana akcja, bo ktoś ma informacje, że na dysku twardym są bardzo ważne dane np. dane do konta bankowego lub bazy danych. Z pomocą przyjdzie nam ta oto funkcja, dzięki jej user ma pewność, że nie wpadną one w ręce cyberprzestępców, podczas zgubienia lub kradzieży. Choć głowy za to nikt nie da...


Menedżer haseł - funkcja pomaga wybrać unikatowe, mocne hasła do kont pocztowych, forów, blogów, banków. Możemy uruchomić tą opcję automatycznie lub ręcznie.


Niszczarka plików - narzędzie to usuwa dane w sposób nieodwracalny. Bardzo ciężko będzie je ponownie przywrócić, a na pewno będzie to nie łatwe zadanie.


Klawiatura wirtualna - dzięki niej możemy bezpiecznie wprowadzić poufne dane w sieci.Nie nawiązując do tematu zabezpieczeń, przyda się ona także podczas uszkodzenia klawiatury xD


3. Zestaw otrzymany z oprogramowaniemZestaw jak już przywykłem "zanudza", bo praktycznie wygląd pudełek się nie zmienia, a w środku zastaje to samo czyli: podręcznik obsługi, płyta CD, ulotka z kluczem oraz skróconą instrukcję aktywacji. Otrzymałem już trzy różne edycje oprogramowania od firmy Kaspersky Lab i nigdy nie zastałem nic nowego no oczywiście prócz kolorów. Klucz który otrzymałem pozwala na aktywację produktu na trzech różnych komputerach w okresie 12 miesięcy. Nawiązując do tematu "opakowania"  może producent inwestuje w materiały, których można użyć do spalenia bo jak dla mnie plastik byłby lepszy. Podoba mi się opakowanie, które daje firma ArcaBit do swojego produktu bo bez problemu zmieści się do kieszeni i jest bardziej odporne na uszkodzenia. 


4. Różnica pomiędzy flagową wersją, a KIS 2012
Producent głównie porównał PURE do wersji 2011, ponieważ wtedy nie było jeszcze premiery Kasperskiego 2012. Edycja PURE różni się narzędziami które zostały opisane powyżej. Jak już wiemy najsłabszą edycją jest Kaspersky Anti- Virus, bo to najtańsza wersja dla użytkowników mało wymagających. Zaraz po niej jest Kaspersky Internet Security, która ma ponad 50% więcej możliwości od słabszego brata. A tuż na samym czele braterstwa stoi Kaspersky PURE Total Security, jest to wersja kierowana dla bardziej wymagających użytkowników. Możliwe, że te dodatkowe funkcje są mało przydatne dla zwykłego użytkowania, bo mało osob tworzy kopie zapasowe i szyfruje dane. W Kaspersky PURE Total Security znajdziemy możliwość konfiguracji kontroli i wykonywania skanowania w poszukiwaniu luk w zabezpieczeniach dla całej sieci domowej z jednego komputera czy funkcję szyfrowania i ochrony danych za pomocą hasła, dzięki którym cenne informacje nie wpadną w niepowołane. Program pozwola na zablokowanie wysyłania wiadomości zawierających prywatne adresy i numery telefonów. Tego nie znajdziemy w wersji Internet Security 2011. Reasumując dla mnie osobiście wystarcza wersja tańsza czyli Internet Security bo narzędzia które w niej są spokojnie wystarczają do bezpiecznego użytkowania,gdyż nie jestem biznesmenem lub administratorem dużego portalu...


5. Testy


a)czas skanowania  

 Więc zaczniemy od prostego testu jakim jest określenie czasu w którym program zeskanuje folder o rozmiarze 1 Gigabajta w nim znajduje się oprogramowanie graficzne. 


b)zużycie podzespołów

Kolejny test to sprawdzenie zużycia podzespołów, których program potrzebuje do pracy na naszej platformie komputera. Jak zobaczymy na wykresie to Kaspersky PURE osiągnie całkiem dobry wynik, który zużywa nie wielką ilość energii do działania na naszym pc.


c) Aby przetestować program antywirusowy, spróbuję ściągnąć pliki, które służą właśnie do sprawdzenia naszego oprogramowania. Każdy kto w na swoim komputerze ma zainstalowanego antywirusa powinien sprawdzić swoje oprogramowanie, przez poniższe linki. Możecie je przedstawić w komentarzach...


- Wirusy ściągane z internetu po protokole HTTP 

www.eicar.org/download/eicar.comWykryto zagrożenie!
www.eicar.org/download/eicar.com.txt
 
Wykryto zagrożenie!
www.eicar.org/download/eicar_com.zipWykryto zagrożenie!
www.eicar.org/download/eicarcom2.zipWykryto zagrożenie!

- Wirusy ściągane po szyfrowanym protokole HTTPS

secure.eicar.org/eicar.comWykryto podczas pobierania!
secure.eicar.org/eicar.com.txt
 
Wykryto podczas uruchomienia!
secure.eicar.org/eicar_com.zipWykryto podczas uruchomienia!
secure.eicar.org/eicarcom2.zipWykryto dopiero podczas uruchomienia opcji "skanuj"d) Test z paczką wirusów
To właśna ta paczka była używana do testów Kaspersky Internet Security Special Ferrari Edition. Osiągnął on słabszy wynik od ArcaVir Internet Security 2012 i od KIS 2012. Niestety paczka tak naprawdę nie jest dokładnie sprawdzona przez laboratoria, dlatego pokazuje ona przybliżony wynik reakcji antywirusów.

 
6.Podsumowanie


Dla osób które szukają poza przeciętnego oprogramowania antywirusowego wybór Kaspersky PURE może być ciekawym wyborem. Mi osobiście do gustu przypadła najnowsza edycja KIS 2012, zapytacie pewnie dlaczego?. Zatem odpowiadam, uważam tak dla tego ponieważ oferuje on narzędzia najbardziej potrzebne zwykłemu Kowalskiemu. Gdy wersję Internet Security powiększymy z 2 na 3 stanowiska w okresie 12 miesięcy to koszt wyniesie 239zł, a koszt PURE z tą samą konfiguracją będzie droższa o kilkadziesiąt złotyych (275zł).  Reasumując jeśli masz w planach zakupić produkt firmy Kaspersky to najpierw warto przemyśleć czy potrzebna jest Ci ciut większa liczba narzędzi bo mi osobiście wystarcza podstawowa wersja. Ogólnie daję 4/5:)

 KASPERSKY PURE
 


           
+ Design
+ Małe zużycie procesora
+ Dobra ochrona komputera
+ Masa narzędzi i funkcji do wykorzystania
+ Łatwa obsługa  
+ Bezproblemowa instalacja
+ Całkiem dobrze wyłapuje prawdziwe zagrożenia
+ Dobry kontakt z biurem obsługi klienta                                     

 

           
- Nie ma wiele różnic pomiędzy tańszą wersją KIS 12
- Brak gadżetu paska bocznego
- Wyniki słabsze w testach od innych programów 
- Cena

Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 195zł (1s/12m)


Dziękuje firmie Kaspersky Lab oraz ArcaBit za wypożyczenie sprzętu do testów.

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PJSPP
  5
  Ode mnie minus. Bakak wspomniał o błędach w sposób dość oględny. Jest po prostu tragicznie i nie mogę przymknąć oczu, bo to kolejna twoja recenzja. I nadal nie wyciągasz wniosków z rad. A hasło:

  "Sorki za błędy ale ta recenzja leży ponad 2 miesiące i dlatego moga być stare błędy:) "

  to chyba kpina z czytających. Miałeś dwa miesiące na poprawienie tekstu, a wygląda jakbyś sam nie czytał tego co napisałeś.

  Na jakiej podstawie (już we wstępie) insynuujesz, że to najlepszy pakiet antywirusowy? Potem jest powtarzanie terminów po kilka razy w jednym akapicie po drugim. Najbardziej jednak "rozłożyło" mnie: "b)zużycie podzespołów" (wg wykresu tracę 22% procka i 49% RAM). Wnioskuję więc, że po drugim uruchomieniu pakietu zostanie sprawne tylko 2% pamięci RAM i trochę ponad połowa procesora, czy li np. dwa rdzenie z czterech ;-)
  • avatar
   Bakak
   4
   Celem, celuje i celować będę w wybór, wybrany...
   Tak mniej więcej zapamiętałem stęp :(
   Później instalacja się instaluje by instalacją być "dalej"...WTF

   Niestety tekst jest niezrozumiały. Gdzieś ginie kontekst wypowiedzi, a liczne powtórzenia i błędy w szyku słów utrudnia czytanie.

   Ocenki nie będzie bo niestety nie ma czego oceniać, ale przynajmniej metodologia testowa jest całkiem niezła i za to maleńki plusik. Całość przytłacza masą błędów i ten jeden plusik ginie w ich ogromie.

   na minus:
   - styl
   - pisownia
   - gramatyka
   - koszmarne wykresy (oczo*%bne)
   - i ogólne masło maślane

   na plus
   - metodologia

   A szkoda :/

   Wybacz, że nie przytaczam konkretnych błędów, ale musiał bym skopiować jakieś 3/4 tekstu.

   Oby recka klawiatury była lepsza ;)

   Pozdro
   • avatar
    Wiskas
    1
    Mimo wszystko jest troszkę lepiej. Choć dalej sądzę że wkład twojej pracy jest niewielki… ale JEST. Za ostatnie recki dostałeś ode mnie plusy, tym razem nie będzie inaczej. Jeszcze raz zrobisz test antyvira Kaspersky to zwymiotuję...
    • avatar
     -AssassiN-
     -3
     Sorki za błędy ale ta recenzja leży ponad 2 miesiące i dlatego moga być stare błędy:)
     • avatar
      marcin_kg
      0
      Linki do testowych paczek wirusów nie działają.
      • avatar
       -AssassiN-
       0
       U mnie działają ale Kaspersky je blokuje:)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        U mnie linki działają. Używam KIS 2011. Wszystkie poblokował/wykrył. Po pobraniu ostatniego pliku z miejsca zaalarmował, że plik jest szkodliwy i czy go usunąć.
        • avatar
         cza12ster
         0
         A to dlatego, że wszystko jest już przygotowane dla wygody użytkownika i sądzę, że instalacja nie sprawi nikomu kłopotu.

         Tu nie powinno być i bo i tak to dziwnie brzmi.

         Word ma słownika :)
         • avatar
          Sakret
          0
          Woe COMODO Internet Security jakośmniej muli firewall bardzo dobry i odpowiednio ustawiony więc nie mam problemu z okienkami. Nie mam fałszywych alarmów to godny rpzeciwnik dla Kasperskyego przynajmniej moim zdaniem. Ale na kasperskiego nigdy nie narzekalem chociaz fakt obciaza procka troche i okienek duzo wywala.

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login