Kompendium wiedzy do Android - część 1
Systemy operacyjne

Kompendium wiedzy do Android - część 1

przeczytasz w 2 min.

W pierwszej części przygotowaliśmy porady przede wszystkim dla początkujących użytkowników, którzy dopiero kupili telefon z Androidem.

Jeśli uświadomimy sobie, że system Android ma dopiero parę lat, jego potężny sukces w branży elektronicznych urządzeń mobilnych jest naprawdę zaskakujący. Oparty na jądrze Linuksa OS tworzony jest przez organizację Open Handset Alliance składającą się z 84 firm, na czele których stoi Google.

system android


W ciągu tych kilku lat Android rozrósł się znacząco i stał się dojrzałą, zaawansowaną i nowoczesną platformą działającą na pokładzie wielu różnorodnych urządzeń od tanich, budżetowych smartfonów począwszy, a na drogich, funkcjonalnych tabletach skończywszy. Jest to system stworzony specjalnie z myślą o obsłudze dotykowej, ale występuje też w sprzęcie wykorzystującym sprzętową klawiaturę i dającym możliwość obsługi za pomocą myszki – przykładem może być tablet Asus Eee Pad Slider.

Pierwsze wydania systemu nie były zbyt skomplikowane i nie oferowały rozbudowanej funkcjonalności ze względu na wyraźne ograniczenia mocy obliczeniowej ówczesnych smartfonów. Dzisiejsze konstrukcje to już prawdziwe komputery, które mieszczą się na dłoni.

Najnowsze modele mają dwu-, a nawet czterordzeniowe procesory zintegrowane z bardzo oszczędnymi, ale wydajnymi układami graficznymi i taką ilością pamięci RAM, której jeszcze kilka lat temu nie powstydziłby się laptop czy „pecet” działający na Windows XP.

Nic więc dziwnego, że Android w większości przypadków zainstalowany jest z pakietem biurowym, odtwarzaczem filmów HD, szeregiem komunikatorów i aplikacji społecznościowych, nawigacją GPS, radiem FM, odtwarzaczem YouTube, klientem pocztowym, przeglądarką WWW i wieloma innymi programami narzędziowymi oraz grami.

Z całą pewnością niektóre osoby chcące przesiąść się ze zwyczajnego telefonu służącego do SMS-owania i wykonywania połączeń telefonicznych na nowoczesnego i wydajnego smartfona, mogą czuć się przytłoczone ilością nowinek i zagubione w nowym interfejsie. Dlatego specjalnie z myślą o was stworzyliśmy poradnik, który ma na celu ułatwić wykonanie niektórych czynności krok po kroku. Obejmuje on zarówno najprostszą konfigurację, jak i tą bardziej zaawansowaną.

W poradniku posłużyliśmy się dwoma znakomitymi urządzeniami reprezentującymi smartfony – HTC EVO 3D oraz tablety – Asus Eee Pad Slider (Android Honeycomb). Naturalnie po premierze smartfona Samsung Galaxy Nexus wraz z systemem Android 4.0 Ice Cream Sandwich doczekaliśmy się w końcu małej rewolucji, która polega między innymi na połączeniu funkcjonalności dotychczasowych odmian Androida w jednym i tym samym systemie.

Od teraz tablety i smartfony korzystać będą s tego samego OS-a, który jest przy okazji naprawdę nowoczesnym i udanym systemem mobilnym. Dlaczego więc pominęliśmy go w aktualnym poradniku? Odpowiedź jest prosta – Android 4.0 nie osiągnął jeszcze odpowiedniego stopnia popularności, ale gdy tylko tak się stanie, z całą pewnością opracujemy odrębny poradnik poświęcony wyłącznie jemu.

Dodatkowo pragniemy zwrócić uwagę na to, że w poradach dotyczących systemu Gingerbread używaliśmy smartfona z nakładką HTC Sense UI, która poszerza i zmienia domyślną funkcjonalność interfejsu Androida, lecz jest to jedna z najpopularniejszych nakładek graficznych, zaraz obok samsungowego TouchWiza. Wykonanie niektórych kroków może więc różnić się w przypadku korzystania z odmiennych urządzeń.

System Android - porady: