Głośniki

Logitech X-530

przeczytasz w 2 min.

Rok temu rozważełem kupno zestawu głośników do komputera działających w systemie 5.1. Spośród dużej konkurencji wybór padł na głośniki Logitech X-530. 

Zacznijmy może od parametrów technicznych:

  • Ilośc głośników - 6 szt.
  • Moc głośnika satelitarnego - 7,4 W
  • Moc głośnika centralnego - 15,5 W
  • Moc głośnika niskotonowego - 25 W
  • Pasmo przenoszenia - 40Hz-20KHz

Wygląd

Zestaw jest w kolorze czarnym i jest solidnie wykonany. Satelity są zbudowane z wysokiej jakości plastiku natomiast subwoofer z drewna. Głośnik nikotonowy jest zamocowany z boku obudowy i jest chroniony przez metalową siateczkę. Otwór Bass Reflex jest zamontowany pod kątem prostym do głośnika. W każdej satelicie membrany osłonięte są materiałem. Całość prezentuje się dobrze.

Dźwięk

Jak za taką cenę głośniki grają przyzwoicie. W zestawie z kartą dźwiękową Sound Blaster Live! 5.1 Digital dźwięk z satrelit jest czysty a bas soczysty. Nie ma nigdzie przesterowania. Jednak po kilku testach wyłoniła się jedna wada. Głośnik niskotonowy nie radzi sobie z przedziałem 100-200Hz. Bas zaczyna "pierdzieć". Dźwięk wydostający się na zewnątrz jest tłumiony przez wypychne powietrze otworem Bass Reflex. Możliwe że otwór jest troche za mały lub źle wyprofilowany. Ale podczas muzyki tego nie słychać. 

Czas na filmy. Tu zestaw wypada nieco lepiej. Wszystko gra jak należy. Centralny głośnik głośno i wyraźnie odtwarza mowę, satelity przednie ładnie wypadają podczas akcji. Jedynie do czego można się przyczepić to tylne satelity grają ciut za cicho i nierównomiernie wypełniają przestrzeń, lecz można to skorygować w steronikach. 

Głośność zestawu jest wystarczająca na pokój 4x5m a nawet są za głośne. Przy ustawieniu potencjometra głośności na połowie można już urządzać imprezę.

Ergonomia

Tu jest dużo gorzej. Zacznijmy od rozmieszczenia zestawu. Kable od głośników są przeciętne, przy większym pokoju będzie problem z ustawieniem tylnych głośników. Niektórzy sprzedawcy dodają przedłużacze lecz powodują one drastyczne straty w głośności. Zestaw nie posiada pilota. Na prawej satelicie jest umieszczony potencjometr do głośności. Sterowanie basem jest umieszczone na tylnej ściance subwoofera co jest bardzo męczące. Od prawej satelity odchodzi gruby kabel sterujący którey idzie do suba a także od tej satelity odchodzą trzy minijacki do karty dźwiękowej. Te dwie rzeczy są bardzo niepraktyczne bo prawego głośnika satelitarnego nie można odsunąć od obudowy komputera dalej niż na 1,5m. Więc z umieszczeniem przednich głośników na ścianie nici. 

Jeszcze dwa zdania co do satelitek. Mają one małe podstawki a same w sobie są wysokie. Powoduje to niestabilność i częste przewracanie się głosników przy lekkim trąceniu.

Podsumowanie

Głośniki solidnie wykonane lecz nie do konńca dopracowane pod względem ergonomii. Cena głośników zachęca do ich kupna.

Plusy

  • Dobra jakość wykonania
  • Satelity spełniają swoją powinność
  • Subwoofer ma soczyste basy
  • Dobra osłona głośnika niskotonowego
  • Niska cena

Minusy

  • trochę przykrótkie kable
  • Brak pilota
  • Sterowanie głośnością z satelity co uniemożliwia dalekie odsunięcie jej od obudowy
  • Niestabilne podstawki satelit
  • Problemy z częstotliwościami w zakresie 100-200Hz

Za cenę ok 200zł warto je mieć!

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    jogurt12
    0
    Witaj, Dragon

    Gratuluje dobrej recenzji, sam jestem użytkownikiem tych głośników i Twoja opinia pokrywa się z moją. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na materiał który osłania membrany satelitek. Prezentuje się rzeczywiście bardzo ładnie, ale jest też przy tym bardzo delikatny i łatwo o jego uszkodzenie (prucie, oczka itd.).

    Osobiście wspomniałbym w tej recenzji możliwości wybrania nieco droższego zestawu X-540, w którym wprowadzono kilka poprawek, w tym moduł regulacji głośności, czy właśnie twarde osłony na membrany. :)
    • avatar
      MicMar
      0
      Byłem użytkownikiem tych głośników, jak i też kilku innych Logitechów.

      Co to tych konkretnych:
      - bas owszem dobry, jak ta tak mały (i tani) zestaw, dobrze gra drewniany subwoofer, jednakże przy wyższych poziomach głośności ma już problemy z "nadążeniem". Ale to jest w końcu tylko tani zestaw 5.1
      - wspomiany zestaw NIE POSIADA filtra przeciw zakłóceniowego w układzie zasilania, przez co każda zmiana (minimalna) napięcia w sieci powoduje słyszalny "pstryk" w głośnikach. Słyszalne jest nawet włączenie/wyłączenie światła, nawet w innym obwodzie (!!!). Przy nieco gorszej instalacji elektrycznej w domu jest to denerwujące (u mnie miało to miejsce w 2,5 letnim bloku, więc instalacja el. była nowa).
      • avatar
        Bogumił Petrykowski
        0
        gratuluje fajnego tekstu;)

        faktycznie Logitech czesto ma mało przemyślane rozwiązania ergonomiczne, ale przeważnie nadrabia to jakością oferowanego dźwięku.
        Odnośnie subwoofera, otwór bass-refleksu jest trochę za mały, w stosunku do wielkości głośnika, stąd owe "zadyszki".

        Jogurt12 zasugerował odrobinę droższe x-540 - zgadzam się z nim w pełni.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Teraz te znakomite głośniki są jedną z nagród w nowym konkursie LG "Monitor 3D". Kupując nowy monitor LG 3D, możemy skorzystać z tej promocji. Więcej informacji na stornie www.monitor3d.pl