Gry

Mafia 2, czyli mafijne porachunki w Empire Bay

przeczytasz w 18 min.

Pobierz:
Mafia II Demo

Mafia II to sequel wydanej w 2002 roku gry Mafia: The City of Lost Heaven. Fani czekali na ten tytuł 8 lat, jednak pierwsze pogłoski o rozpoczęciu prac dotarły do społeczeństwa graczy dopiero 3 lata temu. Ponieważ o produkcji ten jest bardzo głośno postanowiłem ściągnąć demo i przekonać się czy gra jest rzeczywiście hitem. Wpadłem w "dziki zachwyt" i postanowiłem kupić pełną wersję w dzień premiery, czyli 27 sierpnia.

Sporządziłem dokładną recenzję i  porównałem ten sanboxowy (gra z otwartym światem) tytuł z cenionym GTA IV. Poniżej dowiecie się czy rzeczywiście mam powody do zachwytu czy to tylko pierwsze pochopnie wydane opinie. Zapraszam do czytania.

 

Informacje ogólne

 

Producent
Illusion Softworks

Wydawca
2K Games
Wydawca wersji PLCenega Poland
Ograniczenia wiekowe18+
Format NośnikaDVD-ROM
Gatunek

gra akcji

Tryb gryjeden gracz
Platforma

PC
XBOX
PS3

Cena

119 - 139 zł (PC)
219 - 239 zł (XBOX)
219 - 239 zł (PS3)

Premiera:24 sieprnia
Premiera w Polsce:27 sieprnia

 

Wymagania sprzętowe


MinimalneZalecane
System operacyjnyWindows XP (SP2 lub późniejszy), Vista lub Windows 7
CPUPentium D 3Ghz/ AMD Athlon 64 X2 3600+ (Dual core)2.4 GHz Quad Core
Pamięć1.5 GB2 GB
HDD10 GB
GrafikanVidia GeForce 8600 / ATI HD2600 PronVidia GeForce 9800 GTX / ATI Radeon HD 3870 lub lepsza
DźwiękKarta dźwiękowa kompatybilna z DirectX 9.0c
SiećWymaganie połączenie przez Internet do grania (usługa Steam)
 

Podstawowe informacje

Poniższy rozdział został napisany dzięki zebraniu ogólnie dostępnych informacji.

Skąd ja się wziąłem?

Mafia II to kontynuacja gry Mafia: The City of Lost Heaven tworzonej przez Illusion Softworks. Za drugą część odpowiada ta sama grupa jednak pod inną nazwą - 2K Czech.

Chodź jest to kontynuacja to produkcja przedstawia zupełnie inną historię. Miłośnicy jedynki znajdą jednak parę akcentów z poprzedniej części, choć nie jest ich zbyt wiele. Zmieniono bowiem zarówno bohaterów, czas, jak i  miejsce akcji. W "dwójce" wcielamy się w postać Vito Scallettiego, który kończy służbę wojskową i zimą w 1946 roku wraca do domu.

Co to za miasto?

Jest to miasto Empire Bay (ponad 10 mil kwadratowych terenu do zwiedzania). To wirtualna adaptacja Nowego Jorku, w grze znajduje się parę charakterystycznych budowli takich jak Empire State Building czy Most Brooklyński. Metropolia składa się z  kilku dzielnic, z czego najważniejszą jest Little Italy, czyli Małe Włochy.

Vito spotyka się z przyjacielem Joe Barbaro i próbuje odnaleźć się w aktualnej rzeczywistości. Nie interesują ich jednak małe zarobki i słaba posada. Postanawia rozpocząć swoją mafijną karierę w przestępczym świecie i wstąpić do jednej z  rodzin.

 

Zmiany i co nas czeka

Zmiana okresu, w jakim dzieje się akcja, oznacza nowe realia oraz nieco inną stylistykę (m. in. szybsze wozy). Treść gry to przede wszystkim wykonywane przez nas zadania, od których zależy nasza pozycja i  reputacja. Każdy, kto widział filmy o mafii, wie czego się spodziewać – wymuszenia, porwania, napady i pomoc członkom naszej rodziny. Co ważne nie strzelamy tutaj cały czas, w grze nie ma misji gdzie mamy możliwość oddania strzałów z jadącego auta - co najwyżej wozimy Joe, który czasami celnie trafia ;).

Dodatkowe atrakcje mają przynieść nadchodzące dodatki, za które będzie trzeba zapłacić, pierwszy Jimmy's Vendetta już 7 września za 9,99$ (u nas niestety przyjdzie nam zapłacić w euro).

Atrakcje w  mieście

Miasto udostępnia nam wiele atrakcji, zarówno legalnych jak i tych niezgodnych z prawem. Możemy więc kraść samochody i tutaj ciekawostka. Odbywać się to może na dwa sposoby - na szybko przez zbicie szyby jak i dyskretnie, przez włamanie.

Garaż

Nasze bryki można będzie składować w bardzo pojemnym garażu, który ma miejsca dla 10 wozów. Jeśli auto zostanie porzucone podczas jakiejś strzelaniny, lub zmienione na inne podczas pościgu, zostaje odprowadzone do garażu. Tam możemy je naprawić i sprawdzić osiągi.

Warsztat

Tutaj możemy zmienić kolor karoserii, kupić nowe felgi (jest 12 rodzajów), zmienić tablice czy w  końcu naprawić samochód. Jest jeszcze jedna opcja, najdroższa - tuning. W  wersji podstawowej gry, mamy 2 opcje tuningu - podstawowy i sportowy, w  grze jednak jest ukryty 3 poziom - doładowanie, który dodaje sprężarkę wystającą przez maskę samochodu (bardzo dobry efekt wizualny) - instrukcje jak zainstalować moda znajdziecie w niżej, w dziale Modyfikacje. Oprócz tego dostajemy również możliwość nałożenia na samochód naklejek oraz namalowania płomieni na przodzie, by wyglądał bardziej efektywnie.

Stacje benzynowe

Zdarza się, że podczas jazdy po Empire Bay będziemy musieli zatankować, stacji jest wystarczająco dużo, a paliwo jak dla mnie za mało kosztuje - niezależnie od tyle ile wlejemy zawsze będzie ta sama kwota, około 3 dolce.

Sklepy z bronią

Broń możemy pozyskiwać na 3 sposoby - po zabitych przeciwnikach, w publicznych sklepach, lub u  speca od broni - Harryego, tam mamy większy wybór i możliwość kupna karabinu czy strzelby.

Sklepy odzieżowe

Jeśli znudzi nam się aktualny strój możemy pójść do domu i zajrzeć do szafy i wybrać coś innego, o ile mamy, lub pójść do jednego z wielu sklepów z ubraniami - wybór jest wystarczający od różnego koloru koszul przez garnitury aż do płaszczy z kapeluszami. Jest jeszcze sprawa z wchodzeniem do różnego rodzajów sklepów i barów - odbywać się to może na 2 sposoby - poprzez otworzenie drzwi lub ich kopnięcie.

A czas sobie płynie

Świat w grze płynie i  płynie a wraz z nim dzień zamienia się w noc, a słoneczne lato w chłodną zimę. Warto tutaj zwrócić uwagę na zmianę pór roku, które są w pewnym stopniu uzależnione od fabuły - wraz z kolejnymi rozdziałami zmienia się czas. Vito nauczył się też lepiej bić - chodzi tutaj o  większą liczbę ciosów i efektywne powalanie wroga (poniżej filmik) oraz przeskakiwać przez płoty

Mafia II została wykonana na nowym silniku graficznym. Dzięki niemu świetnie odwzorowano przede wszystkim twarze bohaterów, ich mimikę (30 mięśni twarzy) oraz animację. Sprawia to, że prezentowane przerywniki są bardzo realistyczne.

 

Intro

Gra nie posiada rozbudowanego intra, czyli wstępu przed menu.  Ogranicza się do informacji o niepopieraniu postępowania przedstawionego w grze, loga nVidii oraz Mafii 2. Jak dla mnie ta gra nie musi mieć intra, ponieważ zdradzałaby zbyt dużo jeszcze przed rozpoczęciem gry. Zamiast tego możemy spodziewać się obszernego wprowadzenia opisującego historię Vita Scallety od dzieciństwa.

 

Menu

Poniżej prezentuje menu gry Mafia 2.

 

 

Gra

Znajdują się tu moje opinie i komentarze, starałem się aby były jak najbardziej obiektywne.

Odpaliłem..

...i zacząłem grać (o tym jak zaczyna się nasza historia możemy przeczytać niżej). Wrażenia? Zabawa jest przednia! Tak jak w demie jestem zaskoczony produkcją 2K Games. Świat gry jest bardzo szczegółowy, miasto może nie jest zbyt duże jednak oferuje wiele atrakcji. 

Styl

Twórcom zależało na tym aby utożsamić się z bohaterem i to im się udało. Gdy grałem nie miałem wrażenia, że to ja a nie Vito (niektórzy nie zgodzą się ze mną, ale to moje zdanie i  koniec - twierdzą że brak tutaj psychologicznej postaci, no niby tak bo jest bardzo twardy i nieustępliwy). Stało się to dzięki świetnym cut-scenkom, które nie są tutaj rzadkością. Niestety bohater jak dla mnie jest zbyt bezwzględny, ponieważ zabija ludzi bez jakichkolwiek skrupułów... o tym dalej.

Miasto prezentuje się bardzo okazale, jak już wspomniałem producenci je dopracowali przez co jest bardzo szczegółowe. Ludzie prowadzą to zwyczajne życie - kupują ubrania, tankują na stacjach benzynowych, myją auta w myjniach. Wszystko wydaje się być bardzo realistyczne. Ponarzekać jednak można na brak niecodziennych sytuacji - np. pożaru czy wybuchu.

Fabuła i  misje

Fabuła w grze jest bardzo zaskakująca. Kto by się spodziewał że pewnego dnia po wyjściu z domu zgarnie nas policja i trafimy do aresztu? Misje stworzone są w taki sposób aby dawały dużo frajdy z rozgrywki wplatając w nie cut-scenki. Irytująca jest jedna sprawa powiązania postępu fabuły z wykonywaniem pewnych czynności, na przykład nie będziemy mogli włamywać się do aut po cichu jeśli nie zostaniemy tego nauczeni w misji (na szczęście jest to aspekt poruszony już na początku gry). Warto zwrócić również uwagę na to że to właśnie misje tworzą świetny klimat - np. zakopywanie trupa leżącego w  bagażniku parę dni - niestety ale takie są właśnie zwyczaje mafijnych rodzin :).

 

Postacie

Postacie w grze są mało oryginalne, często mija się tych samych ludzi, widzi się te same sprzątaczki.
Jeśli chodzi o bandziorów, to nie wyglądają zbyt srogo, chodź zdarzają się też okazy których twarzy nie chcielibyśmy nigdy widzieć.

Jest też sprawa naszego bohatera - jest on dobrze zrobiony pod względem graficznym, jednak mam pewne zastrzeżenia co do jego postępowania - mam na myśli psychikę bohatera. Vito jest twardy i dobrze bo taki powinien być mafioso - zabija ludzi bez jakichkolwiek skrupułów. Potrafi okazać też smutek - jak choćby płacz w więzieniu, gdy dowiedział się o śmierci matki. Są też jednak momenty gdy Vito jest zbyt bezwzględny, chodzi mi tu m. in. o ostatnią cut-scenkę gdzie Joe, jego najlepszy kumpel dzięki któremu nie haruje jak wół, jedzie na pewną śmierć w boczną alejkę, a Vito siedzi w aucie - na miejscu Vito wysiadłbym z wozu i zaczął biec za Joe.

Samochody

O tak, to jest to! Wozy w tej grze to istna perfekcja - są świetnie dopracowane pod względem graficznym jak i  technicznym, jednak model zniszczeń nie jest już taki super. Świetnie się je prowadzi - każde auto jest inne, różne przyspieszenia, zwrotność, maksymalna prędkość. Dodatkowo jeśli autko się nam nie podoba lub jest za wolne nie musimy kraść nowego, jedziemy do warsztatu i je tuningujemy. Jeśli chodzi o tuning, to pierw trzeba auto naprawić, dopiero później możemy zabrać się za opcje wizualne - kolor, felgi, numery rejestracyjne (by zmylić policję). Warto też zauważyć, że aby jeździć trzeba mieć paliwo. 

 

Muzyka

Wydawało mi się, że oldskulowa muzyka to nudy, dopóki nie zagrałem w Mafię II - jak może się nie podobać rock'n'roll czy blues z lat 40 i 50 - świetnie komponuje się np. Let it Snow w misji gdzie podczas zimowej nocy wracamy do domu. Gdzieś  wyczytałem, że gra ma nawet jakiś mechanizm dostosowujący typ muzyki do aktualnych wydarzeń- chmm, powiem tak: nie zaprzeczam.

Długość

To jest niestety istna porażka. Gra razi swoim niedługim scenariuszem - skończyłem ją po 3 dniach, a grałem na luzie, nie byle do przodu. Misji miało być więcej jednak 2K Czech wycięło je z Mafii 2 - po co? A no pewnie dla pieniędzy, no bo lepiej je wydać w DLC i zarobić kolejne miliony, prawda?

Walka wręcz

Walka jest podzielona na dwa etapy, a  pierwszym z nich jest zbicie wroga. Do wyboru mamy wtedy lekki i mocny cios oraz unik. Po serii mocnych uderzeń przechodzimy do drugiego etapu czyli dobicia! Jest to sekwencja np. trzech mocnych ciosów - powalanie wroga wygląda efektywnie, jednak to jedyna z niezłych rzeczy w  walce. By zrobić unik wystarczy trzymać wciśniętą spację, a aby uderzyć a samemu nie dostać czekać na cios przeciwnika i wykonywać kontry - nudne do bólu.

 

 

Ustawienia graficzne

Menu ustawień graficznych w Mafii 2 jest bardzo wygodne - po prostu zmieniamy to co chcemy, nie musimy bawić się w żadne badziewia, typu punkciki w jakiejś tam skali - chcemy daną rozdzielczość to ustawiamy sami, chcemy daną jakość obrazu to ustawiamy to według swojego "widzi mi się".

 

Dokładny test wydajności na poszczególnych kartach graficznych w Mafii 2, przygotowała redakcja, znajdziecie go tutaj.

 

No to zaczynamy grę...

Gra zaczyna od tego, że Vito Scalleta przy papierosie przegląda album ze zdjęciami rodzinnymi i przypomina swoje dawne dobre czasy. I tak zaczyna się ta jakże fascynująca i  świetnie opowiedziana historia, gdzie ani na chwilę gra mi się nie znudziła. Poniżej zamieszczam filmik, ponieważ najlepiej opowiada intro do fabuły.

 

Po walkach w Sycylii następuje filmik o tym jak Vito wraca do domu i spotyka swojego kumpla - Joe.

 

Joe jedzie z Vito napić się czegoś i  dowiaduje się, że kumpel musi wracać na front. Od razu dzwoni do speca od podrabiania dokumentów i przekazuje Vito radosną nowinę, że już nie musi wracać do wojska- tutaj również filmik.

niedostępny

I tak oto Vito znów zaczyna współpracować ze swoim najlepszym kumplem Joe. Często musimy uciekać przed policją, zabijać osoby wskazane przez naszych zwierzchników czy wreszcie odbijać członków naszej rodziny. Bywają momenty ciekawe wypełnione akcją jak i te smutne, gdzie podczas pierwszych tygodni 10 letniego wyroku Vito dowiaduje się, że jego matka umarła oraz bardzo zagadkowy koniec gry.

W końcu po 14 rozdziałach przychodzi ten ostatni mający rozwikłać wszelkie pytania i niepewności. Jednak komplikuje on tylko całą historię. Vito bowiem otrzymał zadanie likwidacji przywódcy jednej z rodzin. Gdy wtargnął do budynku został złapany a wyrok na nim miał wykonać Joe! Nastąpił jednak zwrot akcji i  Joe zdradza rodzinę ale zachowuje się lojalnie wobec swojego przyjaciela i po chwili oboje idą zabić Carlo Falcone (przywódcę rodziny). Gdy wszystkich wybiją wychodzą z budynku, a na nich czeka już Leo Galante, który był umówiony z Vitem. Pozornie wsiadają do aut, z tym że Vito jest w innym wozie niż Joe. Leo zachowuje się tajemniczo....

 

I tak tutaj gra się kończy. Odczuwam ogromny niedosyt od twórców, ponieważ gra została wykastrowana i  pozbawiona prawdziwego końca, na dodatek nic nie wskazuje na to, że kontynuacja będzie w DLC. Dokładnie opisałem to poniżej.

Niestety bohater jak dla mnie jest zbyt bezwzględny, ponieważ zabija ludzi bez jakichkolwiek skrupułów... chodzi mi też o ten kawałek, na miejscu Vito wysiadłbym z auta i zaczął biec za Joe. Nie możemy jednak go posądzać, ponieważ nie pokazano tak naprawdę prawdziwego, ukrytego końca gry.

 

Zrobili graczy w konia!

 Warto przeczytać:
 

Dział ten ma odniesienie to końcówki tekstu poprzedniego akapitu. Napisałem bowiem, że gra została wykastrowana - tak to prawda, dowody są w temacie na forum (link z boku). W internecie pojawiła się już petycja z prośbami graczy o wydanie wersji FR - czyli Full Release a nie okrojonej gry (niestety wydawca pewnie to oleje), która ma zarabiać na dodatkowych, płatnych DLC - tak oto rozpętała się wojna między graczami a  wydawcą, któremu zależy tylko na forsie.

Wymienię kilka rzeczy czy opcji, które miały pojawić się w grze i  które oficjalnie zapowiadano, a finalnie ich nie ma oraz te usunięte.

1. Gra miała mieć możliwość wyboru 4 zakończeń. Jakiś czas przed wydaniem gry poszła informacja w internecie, że gra będzie miała 1 zakończenie, a  samo 2K Czech usprawiedliwia się następującymi słowami: Wybraliśmy ten koniec, który większość graczy by wybrała.Gra była przechodzona wielokrotnie przez testerów i to właśnie wybrany koniec był zawsze przez nich wybierany - jeśli aktualny koniec to ten, który wybrała ekipa 2K Czech, to mogę ogłosić że to jakiś żart.

2. Możliwość kupna domu - chmm, być może tak w trybie Free Ride, ale nie na pewno między wątkami fabularnymi - nie było możliwości zakupu nowej posiadłości ani razu.

3. Możliwość kupna auta - no niestety albo się włamujemy po cichu albo wybijamy szybę i odjeżdżamy jak najszybciej, nie spotkałem się z  możliwością zakupu samochodu w salonie.

4. Free Ride - zaimplementowanie tego trybu w grze byłoby świetnym posunięciem, ponieważ miasto zostało by w pełni wykorzystane.

5. Motory - tak, z pewnością byłyby świetnym pomysłem.

6. Siłownia - wielu osobom brakuje tego, że nie mogą "podpakować" trochę Vito

7. Więcej misji i misje poboczne - więcej szczegółów na ten temat znajduje się na forum mafiatown.gram.pl

8. Wybór jednej z 3 rodzin - mieliśmy mieć opcję wyboru współpracy z  jedną z trzech rodzin, a wybór został podjęty za nas automatycznie.

9. Bilard - kolejna rzecz, która przedłużyła by grę, dziwne bo w grze jest stół bilardowy więc nie byłoby dużo roboty.

10. Broń biała - oprócz wszystkim karabinów i pistoletów miały być dostępne katany i inne ostrza - pozostałości po tym widać w kodzie gry

11. Chowanie ciał w bagażniku w dowolnym momencie

To zapewne nie wszystko, wiele rzeczy nie zosało przecież jeszcze odkrytych!

Jest też jeden aspekt - tego że ekipa zachowała się nie fer nie tylko względem graczy ale i fabuły. - Gracze łudzą się, że historia Joe zostanie wyjaśniona w DLC, jednak nic tego nie potwierdza a nawet zaprzecza - bowiem dodatki będą opowiadać historię zupełnie innych bohaterów. Tak naprawdę historia Joe i Vito została wycięta. Wygląda na to, że nigdy nie dowiemy się co z Joe...

 

Plusy i minusy

Cały czas pisałem o zaletach i wytykałem kilka wad, jednak przydałoby się to wszystko opisać w jednym miejscu

Po pierwsze najważniejszą rzeczą jest klimat, mafijny klimat. Tworzą to przede wszystkim misje, świetnie opowiedziana historia oraz bezbłędna muzyka - ponad 120 utworów!  Na dodatek w grze znajduje się mnóstwo świetnie wykonanych cut-scenek przez co gra staje się bardziej realistyczna i pozwala nam odczuć jej klimat. To wszystko prowadzi do świetnie wykonanej gry osadzonej w bombowym klimacie i opowiadającej o tak fascynującym temacie, czyli mafii.

Plusem jest też niewątpliwie piękna oprawa graficzna - szczegółowość miasta jest na bardzo wysokim poziomie, każda ulica i każdy budynek jest oddany graczowi perfekcyjnie pod względem wizualnym - jest tu duża oryginalność.

Czas teraz trochę ponarzekać. Tytuł nie jest grą sanboxową (gra z otwartym światem) przez co tak piękne miasto nie zostanie dokładnie zbadane a  wiele miejsc w ogóle nie zostanie odwiedzonych. To podcina skrzydła grupie 2K Czech, a przecież nie mieli by zbyt dużo roboty z trybem Free Ride (tryb swobodnej jazdy, czyli dodatek sanboxujący grę). Na szczęście jest już mod dodający opcję Free Ride, a 1 września pojawiła się aktualizacja polepszająca dodatek, wciąż jednak brakuje systemu zapisu. Ale wróćmy do tematu miasta niewykorzystanego w całości - także sklepy, bary itp. nie będą zbyt często odwiedzane - taka liniowość, gdzie mamy podążać cały czas tropem fabuły źle skutkuje i społeczność graczy jest niezbyt zadowolona.

 

Mafia II vs GTA IV

Zapewne zdążyliście zauważyć, że Mafia II bardzo mi się podoba, nie oznacza to jednak, że nie lubię GTA IV. Obie produkcje bardzo mi się podobają i ich porównanie sprawi mi pełną przyjemność tym bardziej, że nie będę żadnej strony faworyzował, a  przynajmniej będę się starał. Tym samym jestem bardzo ciekaw kto wygra, ponieważ to dopiero mogę sprawdzić po dokładnym teście obu tytułów.

Fabuła

Jest to kwestia sporna, ponieważ każdemu podoba się co innego - jednak pomimo tego postanowiłem ocenić ją, gdyż jedna z gier zasługuje na wyróżnienie pod tym względem, chodzi mi tutaj o  Mafię 2 (przypomnijmy że nie zwracam uwagi na długość rozgrywki).
Tak ta gra wyróżnia się opowiedzianą historią, pomimo że koniec zawodzi wszystko jest tak dopracowane, że nie ma tu monotonności. Gra jest po prostu dynamiczna i nie brak tu zaskakujących wydarzeń.
Jeśli jednak chodzi o GTA IV to fabuła nie jest już tak zaskakująca, często jest monotonna, pewne aspekty się powtarzają. Tak, gra zaskakuje, ale już nie opowiada równie ciekawej i zaskakującej fabuły co Mafia 2.

Długość

Jak dla mnie kwestia bezsporna. Mafia 2 jest zdecydowanie za krótka - ta nie oferuje nawet 20 godzin rozgrywki. GTA IV jest pod tym względem niepokonane - sama fabuła zajmuje dużo czasu, a misje poboczne wydłużają znacznie tę grę. Jak dla mnie nie ma co tu więcej dyskutować.

Muzyka

Tutaj kolejny raz wygrywa Mafia 2, mimo że są tylko 3 stacje utwory są po prostu super. W GTA IV z kolei mamy dużo stacji i możemy podpasować sobie zawsze jakąś piosenkę, mamy nawet własne radio, ale nic nie jest równe utworom słuchanym podczas jazdy po Empire Bay.

Bronie

Każda z tych gier ma bronie ze swojej epoki. GTA IV oraz Mafia 2 mają bardzo pokaźny arsenał - Vito mieści w  swoich kieszeniach po 4 rodzaje karabinów, strzelb czy pistoletów. To samo można powiedzieć o bohaterze z GTA IV, moim zdaniem obie gry zasługują w tym porównaniu na plusa.

Klimat

Chyba nie trzeba się dużo zastanawiać by dojść do wniosku, że Mafia II powala klimatem. Składa się na to liniowość, przez co skupiamy się tylko na doskonałej fabule, która opowiada świetną historię oraz muzyce, która jak już wspomniałem jest bezbłędna.

GTA IV nie zachwyca już tak, może dlatego że akcja dzieje się w czasach dzisiejszych. To dobra gra z  niezłą i dość ciekawą fabułą jednak klimatem nie ma co się równać Mafii 2, tak możecie tutaj mówić że jest dużo bardzo dobrych misji, które są klimatyczne, lecz nie przebiją produkcji 2K Czech.

Realność

Skupiałem się tutaj na zachowaniach ludzi w obu miastach - tych z Liberty City oraz Empire Bay. W obu metropoliach mieszkańcy toczą spokojne i zwyczajne życie, chodź w żadnym z nich nie ma oryginalności - jakiś sensacji typu kot na drzewie, czy bandyci rabujący sklep. Bardziej rzucają się w oczy jedynie funkcjonariusze policji, którzy nas gonią i się z nami strzelają. Wydaje mi się jednak, że policja więcej udziela się w Empire Bay, często przesłuchuje kogoś, goni - te mniej ważne czynniki odkrywają tutaj większą rolę.

Wolność

Miałem dylemat czy mam to ocenić czy nie, ponieważ Mafia 2 nie jest grą sanboxową, tylko z tego powodu, że nie zrobiono do niej Free Ride'a. Postanowiłem jednak ocenić to ponieważ przez to miasto nie jest w pełni wykorzystane, a gracze sami zrobili już moda - jak widać potrzebowali tego i twórcy o tym dobrze wiedzieli.

Nie mam tu chyba dużo do gadania i nie musze was przekonywać że w GTA IV możemy swobodnie wykonywać wiele czynności, a w Mafii 2 jesteśmy prowadzeni od jednego czerwonego punktu do drugiego.

Optymalizacja

To bardzo ważny aspekt - grając w grę, gdzie co chwila mamy widoczny spadek FPS'ów nie bawimy się zbytnio dobrze. Tak właśnie dzieje się z GTA IV. Mafia 2 pozwala cieszyć się wysokimi ustawieniami graficznymi na średniej jakości komputerze, jak to pewien użytkownik powiedział Mafia 2 nie potrzebuje komputera, który jeszcze nie powstał :) Dla tych co nadal nie wiedzą o co chodzi mówię wprost - GTA IV jest badziewnie zoptymalizowane, zostało nawet ujęte w  artykule o najlepiej i najgorzej zoptymalizowanych gier  w historii.

 

Modyfikacje

Twórcy wycięli z gry wiele ciekawych rzeczy, które zamierzają sprzedać w DLC. Niektórych rzeczy niestety miało nie być od samego początku. Tutaj z pomocą przychodzą moderzy, który zabrali się za grę i  wypuścili parę ciekawych modów, które np. udostępniają 3 poziom tuningu w  autach - dostępny w DLC Jimmy's Vendetta.

Nie ponoszę odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Zalecam wykonać kopię plików, które będziemy podmieniać.
Mogę napisać jedynie, że wszystkie wymienione niżej mody działają, bo sam sprawdzałem. Pliki na serwerach hostingujących są zauploadowane prze ze mnie.

Free Ride

Jest to mod umożliwiający swobodną jazdę po mieście. Dzięki niemu, nie musimy kupować DLC: Jimmy's Vendetta aby korzystać z tej opcji.

1. Tworzymy kopię zapasową pliku freeraid_main.sds znajdującego się w następującej lokalizacji:
H:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\mafia ii\pc\sds\missionscript

oraz kopię pliku gui-main.sds znajdującego się w następującej lokalizacji:
H:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\mafia ii\pc\sds_pl\gui

(początek ścieżki może się nieco różnić - w zależności od dysku oraz używanego systemu)

2. Ściągamy plik: klik!

3. Podmieniamy plik freeraid_main.sds oraz gui-main.sds (lokalizacja podana wyżej)

4. Uruchamiamy grę, wchodzimy w Historia i wybieramy Przejażdżka

Dodatkowy poziom tuningu - dostępny w DLC

Mod umożliwia modyfikację aut, a dokładniej ich osiągów. Odblokowuje 3 poziom ulepszenia silnika, dostępny w DLC: Jimmy's Vendetta. Uwaga, aby gra zaakceptowała mod trzeba używać do jej uruchamiania cracka od Skidrow'a - jeśli jednak macie legalne kopie gry nie ma się co przejmować.

1. Tworzymy kopię zapasową plików mafia2.exeoraz Steamclient.dll znajdujących się w następującej lokalizacji:
H:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\mafia ii\pc (początek ścieżki może się nieco różnić - w zależności od dysku oraz uzywanego systemu)

2. Ściągamy plik: klik!

3. Wklejamy folder cnt_lexan_upload_by_maciek1o3s do H:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\mafia ii\pc\dlcs

4. Podmieniamy pliki mafia2.exeoraz Steamclient.dll (pliki crackujące grę, od Skidrow'a)
Radzę stworzyć 2 pliki Mafii 2 - mafia2.exe dla Steama i na przykład mafia2_t.exe - wersja non-steam z działającym trzecim poziomem tuningu - jeśli chcemy grać przez Steam uruchamiamy grę przez Steam, a jeśli zamierzamy poszpanować trochę autkiem po mieście odpalamy non-steama, czyli plik mafia2_t.exe.

5. Uruchamiamy grę, jedziemy do warsztatu i ulepszamy auto, a dokładniej zwiększamy osiągi do 3 poziomu.

Więcej modyfikacji znajdziecie na forum: mafia-empire.com/forum

 

Podsumowanie

Mafia 2 to świetna gra z dużym lecz średnio wykorzystanym potencjałem. Klimat razem ze świetnie opowiedzianą fabułą tworzy świetną i zgraną parę. Dużym plusem jest też świetnie wykonane miasto, z  dbałością o najmniejsze szczegóły, oraz doskonale opracowane modele samochodów, których prowadzenie sprawia samą radochę. Niestety notę zaniża brak trybu Free Ride przez co Empire Bay nie zostanie w pełni wykorzystane, a gracze niezadowoleni. Niedobrze wpływa też na opinię grupy 2K Czech ale i gry fakt, że z produkcji wycięto wiele misji, które wydawca zamierza sprzedać w płatnych DLC. Na szczęście super muzyka łagodzi minusy i gra otrzymuje ode mnie 4

  Mafia II
 

Plusy:
 klimat

 fabuła
muzyka
miasto
samochody

Minusy:
mocno obcięta
brak trybu Free Ride

Zachęcam jeszcze do obejrzenia filmiku z gry nagranego przez redakcję:

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .B.W.
  0
  "Krótko, mało screenów = słabo." - wypadałoby tak podsumować, ale w przeciwieństwie do Ciebie nie daję minusów za to, że ktoś skrytykował - pomijając już kompletny brak argumentów - mój tekst.

  Teraz już poważnie: z ciekawości zerknąłem na Twoje wypociny i jest zdecydowanie poprawa w stosunku do tego, co napisałeś ostatnim razem... Ale mimo to mam parę uwag:

  Primo, masakryczne spoilery, o których autor nawet nie raczył wspomnieć na samym początku tekstu. Olaboga!
  Secundo, powtarzasz parę razy te same informacje (o postaci Vito),
  Tertio, zaprzeczasz sam sobie.
  We wstępie piszesz: porównałem ten sanboxowy (gra z otwartym światem) tytuł z cenionym GTA IV (co jest błędne);
  A w dalszej części czytamy: Czas teraz trochę ponarzekać. Tytuł nie jest grą sanboxową (gra z otwartym światem) przez co tak piękne miasto nie zostanie dokładnie zbadane a wiele miejsc w ogóle nie zostanie odwiedzonych. (w tym również jednak są nieścisłości: "nie zostanie dokładnie zbadane?" - owszem, są blokady, ale przecież to, co twórcy udostępnili, można zwiedzić dokładnie, o jakich "wielu miejscach", które nie zostaną zwiedzone, mówisz?).

  Są też inne błędy: np. broni białej NIGDY nie miało być w grze (w samej rozgrywce, nie mówię o np. baseballu w akcji w jednym z przerywników filmowych), tego nie było w planach. Przejrzyj sobie forum 2K i sprawdź, co tam autorzy gry piszą odnośnie broni białej. Nie mówiąc o tym, ze byłaby niemalże kompletnie nieprzydatna.

  c.d.n.
  • avatar
   .B.W.
   0
   Porównanie GTA IV i Mafii II wyszło słabiutko, delikatnie to ujmując. Nie skupiłeś się w ogóle na szczegółach, tylko sypiesz z rękawa banałami. :)

   Przykład odnośnie porównania fabuł: Mafia II: jest fajnie, brak monotonności; GTA IV: jest nieźle, ale gorzej, monotonność. Co to jest? :)

   Jeszcze jeden przykład. Długość: Mafia II jest dłuższa od większości wydawanych tytułów (wskaż mi gry niesandboksowe, który wyszły w ostatnim czasie, i które dorównują długością produkcji 2K Czech). Natomiast główny wątek w GTA IV wcale nie jest dużo dłuższy (ok. 20h).

   Różnica polega na tym, że GTA IV jest typowym sandboksem i oferuje więcej niż same misje powiązane z osią fabularną (ale nie każdemu muszą przypaść do gustu tony schematycznych side-questów), w związku z tym - rozgrywka jest dłuższa, ale niekoniecznie przyjemniejsza. :)

   A milczeniem pominę "zachętę" do użycia cracka, uważam, ze nie wypada pisać takich rzeczy na takim portalu... Bo nawet jeśli mamy legalną wersję, ingerujemy w pliki powiązane z grą.
   • avatar
    maciek1o3s
    0
    Cholera, przez kolegę wyżej kliknąłem łapkę w górę, ja pierdzielę.
    • avatar
     .B.W.
     0
     Jeszcze jedno, skąd te rewelacje z podsumowania: "z produkcji wycięto wiele misji, które wydawca zamierza sprzedać w płatnych DLC"? Do tej pory wyszło jedno DLC (nie licząc ekskluzywnego dla PS3), które mało ma wspólnego z tymi "wyciętymi" misjami, a żadne inne DLC nie zostały zapowiedziane. Skąd zatem słowo "zamierza"? Na razie nic nie zamierza, co najwyżej może mieć w planach (tylko jedno DLC, Joe Adventures, było w plikach źródłowych gry), ale to tylko przypuszczenie.
     • avatar
      maciek1o3s
      0
      Wiele misji może wyjść w Joe Adventures, wiele misji mogło być już w grze a nie w Jimmy's Vendetta
      • avatar
       ShotgunMesssiah
       0
       GTA4 przegrywa pod względem muzy?? No fuckin' way!!
       Muza w Mafii się szybko nudzi, jest bardzo mało kawałków i tylko 3 stacje...
       W gta4 poza tym że jest więcej stacji oraz utworów różnych gatunków to w między czasie lecą parodie znanych spotów reklamowych.
       • avatar
        juggler
        0
        Pytanie do osób odpowiedzialnych za system ocen: gdzie jest trójka?!

        Sporo spojlerów, zaprzeczenie samemu sobie, o którym wspomniał B.W., niektóre teksty nadają się tylko na dyskusje pod blokiem...

        Dałbym trójkę, ale z oczywistego powodu nie mogę, więc wstrzymuję się od głosu.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Spora recenzja +
         Slaba merytoryczne -

         Wiec bez oceny... doputy nie dojechalem do oceny GTA - MAFIA
         Brak obiektywizmu -

         I koniec koncowi minus
         • avatar
          Bakak
          0
          Czytałem i jestem przerażony, a czym? W zasadzie wszystko zostało napisanie wcześniej. Mnie jednak najbardziej nie podobało się, że zdradzasz zakończenie gry!! nie możesz zakładać, że jeśli ktoś nie chce go poznać to sam ominie sobie ten fragment! Powinieneś ostrzec, że w tekście znajdują się spojlery!!

          Inna bardzo denerwująca sprawa to straszny chaos. Powtarzasz się i skaczesz od jednej myśli do drugiej. Skutkuje to również zbyt długimi zdaniami i masą błędów stylistycznych. One z kolei utrudniają zrozumienie tekstu :/

          Miałeś fajny pomysł, ale bardzo kiepsko przeniosłeś go do recenzji.

          pozdr
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Coś okropnego. I ty chciałeś publikować SERIĘ poradników jak napisać rzetelną recenzję?
           Stylistycznie i językowo poziom podstawówkowo-gimnazjalny. Jest tragicznie i jeśli to jest efekt 2 tygodni(?) twojej pracy, dodatkowo wspomaganej poradami od innych użytkowników to brak mi słów. Poddaje to też pod wątpliwość czy rzeczywiście jesteś autorem innych tekstów publikowanych pod tym nickiem.

           Większość wad już inni wymienili:
           - spoilery
           - tragiczna organizacja tekstu, piszesz akurat co ci przyszło na myśl
           - brak zapowiadanego porównania z GTA 4, bo to wypunktowanie po 2 zdania to raczej żart
           - kiepsko merytorycznie

           PS. Można być młodym i jednocześnie nie zachowywać się jak rozpieszczony gówniarz. Jeśli nie potrafisz przyjąć krytyki, nie wystawiaj się na nią - nie pisz. Twoje ataki na innych użytkownikach świadczą źle tylko o tobie.
           • avatar
            0
            Moje uwagi:

            - nie bardzo wiem, czy piszesz recenzje na podstawie pełnej wersji, czy DEMA
            - masa błędów
            - skaczesz raz tu raz tam (niepoukładane to jest za bardzo)
            - piszesz o jakichś modach, które w dodatku są nielegalne !!!

            Powiem tyle - taki zapał, a wyszło coś nie bardzo. Na następny raz mierz siły na zamiary.


            Ode mnie w niestety minus
            • avatar
             Ent3x
             0
             No to tak:
             Jako, że pisałem recenzję na ten sam temat to chce się wypowiedzieć ;).

             Po pierwsze: Popełniłeś podobny błąd, który mnie się przytrafił. Podszedłeś do tematu zbyt subiektywnie. (Wiem, gra robi duże wrażenie).

             Po drugie: W tekście jest kilka niespójności, raz piszesz, że Vito jest zbyt bezwzględny a raz, że to dobrze bo taki powinien być członek mafii. Jest także kilka innych niedomówień w tej kwestii.

             Po trzecie: Słabe rozplanowanie umieszczania screenów. Strasznie ciężko mi się czytało gdyż przeszkadzały mi screeny umieszczane raz z boku a raz pod spodem. W zakładce modyfikacje kolory za bardzo się mieszają.

             Po czwarte: Po przeczytaniu porównania Mafii 2 do GTA 4 czuje lekki niedosyt. W każdym z podpunktów mogłeś dokładniej opisać o co chodzi i podać konkretne przykłady.

             Po piąte: Zdradzasz zbyt szczegółów z gry. Piszesz: "Jak dla mnie ta gra nie musi mieć intra, ponieważ zdradzałaby zbyt dużo jeszcze przed rozpoczęciem gry." a niedługo potem dodajesz film z zakończenia co jest lekkim kontrastem do tego co napisałeś wcześniej.

             Po szóste: Włożyłeś w to sporo czasu i zainteresowania i to doceniam. Recenzja byłaby bardzo dobra gdybyś dokładniej rozplanował to co chciałeś przekazać. Pomysł z porównaniem świetny lecz wykonanie mierne.

             Pamiętaj, bez sensu walczyć z ludźmi, którzy Cię krytykują. Lepiej poprawić to co robisz źle aby w przyszłości być lepszym.

             Recenzję pozostawiam bez oceny.

             Pozdrawiam Ent3x.
             • avatar
              Bakak
              0
              Troszkę się wysiliłem i przejrzałem Twoje poprzednie recenzje. Były niezłe, można by rzec że bardzo dobre. Szczególnie ta dotycząca wyszukiwarek i przeglądu kart graficznych. Owszem kilka błędów ortograficznych i stylistycznych się pojawiło, ale nic tak chaotycznego jak to co spłodziłeś teraz.

              Co się stało? Pisałeś tą reckę na HAJU? Nie chce cię obrażać, ale to jest naprawdę "katastrofa". Nie twierdzę też, że wszystko wiem bo sam popełniałem błędy w swoich tekstach i pewnie niejeden jeszcze popełnię.

              Ta recenzja wygląda tak jak by pisał ją twój młodszy brat lub siostra i nie bardzo wiedział o czym chce pisać, a Ty czasem coś mu/jej podpowiadasz.

              Rozczarowały mnie też twoje odpowiedzi na komentarze. Rozumiem, że włożyłeś w ten tekst sporo pracy i boli jak ktoś krytykuje go. Lepiej by było gdybyś przyjął to na klatę jak prawdziwy mężczyzna!

              No cóż...
              Mogę mieć tylko nadzieję, że następna recenzja Twojego autorstwa, będzie choć w połowie tak dobra jak te, które wymieniłem wcześniej.

              Pozdrawiam
              • avatar
               b1tzz
               0
               Pierwszy akapit przeczytałem i sobie darowałem -_- Szkoda gadać...
               • avatar
                krzysiek
                0
                hmmm co do optymalizacji. Aktualnie zarówno GTA4 jak i Mafia2 działa tak samo sprawnie - jedno i drugie w tej samej rozdzielczości i średnich ustawieniach osiąga mniej wiecej tyle samo FPS. Poza tym GTA4 jest znacznie większe obszarowo.

                A muzyka? Klimaty muzyczne mafi mnie nie krecą. Owszem stanowią tło i harmonizują z grą ale podniecać sie nie ma czym. Szczególnie jak sie nie przepada za muzyką lat 50. No cóż dla muzyka mnie w GTA4 jest genialna. Może nie wszystko ale czesto zdarzają sie kawałki które mogą konesera (różnych gatunków) przyprawić o dreszcze czy łzy wzruszenia :)
                • avatar
                 krzysiek
                 0
                 A i jeszcze ralność. W mafii ludzie padają jak szmaciane lalki podczas gdy w GTA "model uszkodzeń ludzkiego ciała" jest znacznie bardziej wyrafinowany.
                 Nie sposób tego nie zauważyć.
                 • avatar
                  Diana Socha
                  0
                  - bledy merytoryczne
                  - bledy jezykowe
                  - koszmarna stylistyka
                  - brak poparcia konkretymi testami
                  - pomysl na recenzje malo oryginalny

                  plusow sie doszukac jakos nie moge... :/ taka recka jakby pisana na sile....
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Soundtrack lepszy w Mafii? lul, chyba słuchasz brzuchem i pisałeś pod wpływem chwili i fanboizmu Mafii. Co do realności widziałeś żeby cało osiedle miało broń palną, zabijesz jednego murzyna/mafiozę/irola i pół miasta lata za tobą z bronią, śmiech na sali. Co do optymalizacji to widać, że Mafia to gra robiona pod NV, na gf9600gt na full detalach chodzi lepiej niż na hd4850, w GTA IV czegoś takiego nie ma, jedynie przed pierwszym patchem występowały problemy z cieniami i teksturami na Radeonach, ale to częściowa wina Catalystów. Nie wspominam już o konsolach bo obydwa tytuły wyszły na next-genowe (tylko z nazwy) konsole gdzie nikt się nie martwi o optymalizację. Co do broni to w Mafii 2 przyjemnie strzelało się tylko z Shotguna, Magnuma i Colta, reszta to plastikowe modele, pozatym zero broni białej, no to już przesada.

                   Ogólnie artykuł pisany pod wpływem zachwycenia Mafii 2, po ucichnięciu zamieszania wokół gry wszyscy o niej zapomną. GTA IV jest wyznacznikiem jakości, wszyscy porównują do tej gry ciekawe dlaczego.
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Podejmujesz się recenzji Mafii 2 i... porównujesz ją z GTA. Minusa chciałem dać od razu po zobaczeniu pierwszego obrazka, ale stwierdziłem, że przejrzę co napisałeś. Jednak to tylko pogorszyło sprawę. Słabo.

                    P.S.
                    Pierwsze pogłoski o Mafii 2 były dużo, dużo wcześniej niż 3 lata temu.
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     Muzyka świetna... tylko anachroniczna! W radyjku z 1951 roku lecą melodie o dobrych kilka lat młodsze! Ja rozumiem, dobrze brzmi, ale nie każdy gracz jest całkowitym laikiem! Czas bitników do jeszcze nie rockersi!"COME ON LETS GO" Richie'go Valensa w radiu... Gówniarz miał wówczas 10 lat!