Płyty główne

Technologie dla overclockerów

przeczytasz w 2 min.

Najnowsze płyty MSI z serii Big Bang to także gratka dla miłośników podkręcania. Producent oferuje szereg rozwiązań, dzięki którym overclocking przestaje być trudny do przeprowadzania.

OC Genie

Pierwszym ułatwieniem jest OC Genie. To specjalny układ znajdujący się na płytach głównych, który służy do automatycznego podkręcania. Użytkownik wciska przycisk, a technologia OC Genie wykonuje całą resztę za niego.


OC Genie jest lepszą technologią niż Intel Turbo Boost - zwiększy wydajność procesora do 36 proc., nie zaś do 12 proc., jak ma to miejsce w przypadku Turbo Boost.

Dawniej overclocker musiał posiadać rozległą wiedzę na temat różnych komponentów komputerowych i BIOS-u. Z tego powodu podkręcanie było zajęciem wyłącznie dla entuzjastów - przeciętny użytkownik nie wiedział jak się za to zabrać. Chcąc zwiększyć wydajność komputera kupował po prostu lepszy sprzęt. OC Genie samodzielnie wykrywa procesor i rodzaj pamięci, by kolejno ustawić sprzęt w taki sposób, aby zapewnić możliwie najwydajniejszą pracę komputera. A wszystko w ciągu jednej sekundy!

Cechy OC Genie:

  • pierwsze na świecie narzędzie do automatycznego podkręcania procesora
  • poprawia wydajność systemu już w jedną sekundę!
  • automatycznie wykrywa maksymalne ustawienia pamięci i procesora
  • kompatybilny z  platformami Intel i AMD

OC Genie zmienia: zegar głównego procesora, napięcie na procesorze, napięcie pamięci głównej, opóźnienie i taktowanie pamięci.

V-Kit

Następna technologia nazywa się V-Kit i umożliwia łatwy pomiar napięcia na wszystkich komponentach za pomocą multimetra. To niezwykle przydatne rozwiązanie dla osób, które chcą przekroczyć ograniczenia napięcia bez konieczności modyfikacji sprzętu.

Korzystając z narzędzi oferowanych przez V-Kit, czyli V-Check Point i V-Switch, wszystkie te czynności okazują się bardzo proste i dostępne dla przeciętnego użytkownika.

Cechy V-Check Point:

  • zapewnia CPU VCORE, VTT, DDR, miernik napięcia PCH
  • pozwala na mierzenie napięcia wszystkich kluczowych komponentów

Cechy V-Switch:

  • zapewnia CPU VCORE, VTT, DDR, ostateczne zmiany napięcia PCH
  • pozwala na ciągłe przekraczanie ograniczeń sprzętowych

OC Dashboard

Gdyby tego było mało, MSI oferuje jeszcze zewnętrzny panel kontrolny OC Dashboard. To świetne urządzenie zapewnia bezpośredni dostęp do najważniejszych funkcji overclockerskich, mających wpływ na ilość wyświetlanych klatek/s w grach, bez konieczności przerywania zabawy.

Jeśli szukasz płyty najwyższej jakości, która jest wydajna i oferuje przydatne funkcje do podkręcania, urządzenia z serii Big Bang to bardzo dobre propozycje.