MSI GT75VR Titan Pro - żadne wyzwanie nie jest mu straszne
Laptopy

MSI GT75VR Titan Pro - żadne wyzwanie nie jest mu straszne

przeczytasz w 3 min.

Test MSI GT75VR 7RF Titan Pro, czyli ekstremalnego laptopa do gier z najmocniejszymi podzespołami - procesorem Intel Core i7-7820HK, grafiką Nvidia Geforce GTX 1080, 32 GB pamięci RAM, mechaniczną klawiaturą oraz 17,3-calowym ekranem FHD z odświeżaniem 120 Hz.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

wydajność, wydajność, wydajność; szybka matryca z odświeżaniem 120 Hz; Nvidia G-Sync; mechaniczna klawiatura; duża liczba złączy

Minusy

bardzo głośna praca wentylatorów; wąskie kąty widzenia; niektórzy mogą narzekać na niską rozdzielczość; waga i rozmiary obudowy; krótki czas pracy na baterii

Tak, laptopy do gier istnieją. Powtarzam to zdanie jak mantrę przy każdej okazji, kiedy testuję kolejny gamingowy model, ale przy takim notebooku jak MSI GT75VR nie powinno ono budzić żadnych wątpliwości. Bo czy można mieć jakiekolwiek zawahanie, czy jakaś gra będzie działać płynnie na komputerze wyposażonym w Intel Core i7-7820HK i Geforce GTX 1080? No właśnie.

Oddzielną kwestią jest mobilność, ale nawet tak nieporęczny i ciężki laptop, jest bardziej mobilny niż stacjonarny pecet, którego GT75VR może być zamiennikiem. MSI nie oszczędzało tutaj na niczym - mamy utlramocne podzespoły, typowo gamingowy wyświetlacz o częstotliwości odświeżania 120 Hz, mechaniczną klawiaturę i solidną obudowę.

Czy to wszystko warte jest kilkunastu tysięcy złotych?

Specyfikacja techniczna MSI GT75VR 7RF Titan Pro:

ModelMSI GT75VR 7RF Titan Pro
Cena w dniu testu13799 zł
Gwarancja2 lata
System operacyjnyWindows 10
Klawiaturamechaniczna, regulowane podświetlenie
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 17,3", 1920x1080
» TN, matowy, 120 Hz
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 140 stopni
Procesor» Intel Core i7-7820HK
» 4 rdzenie/8 wątki
» 2.9 GHz, Turbo 3.9 GHz, 8MB cache
» technologia 14 nm, TDP 45W
Pamięć» RAM: 32 GB, DDR4, 2133 MHz
» max: 64 GB RAM
Karta graficzna» Nvidia Geforce GTX 1080, pamięć 8GB GDDR5X
» Intel HD 630
Dysk twardy» 512 GB SSD (2x 256 GB RAID 0)
model: SM961 MZVPW256HEGL NVMe
» 1 TB HDD, 5400 RPM
model: HGST HTS721010A9E630
Napęd optycznybrak
Bateria75 Wh
Wymiary43 x 31 x 5.8 cm
Waga4,6 kg (zasilacz 1,24 kg)
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, aluminium
» ramka ekranu - matowa, tworzywo sztuczne
» panel roboczy - matowy, aluminium, tworzywo sztuczne
» spód i boki - matowe, tworzywo sztuczne
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Bluetooth 4.2
Złącza» 5x USB 3.0
» 1x USB 3.1 typ C / Thunderbolt
» 1x USB 2.0
» 1x HDMI
» 1x mini DisplayPort
» 1x RJ45
» czytnik kart pamięci SD
» gniazdo słuchawkowe
» gniazdo mikrofonowe
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» kamerka internetowa
» złącze blokady Kensington
» oprogramowanie: Nahimic 2 Audio Driver, SteelSeries Engine, Killer Control Center, XSplit Gamecaster, MSI True Color, Dragon Center

Wygląd i jakość wykonania

Powiedzieć, że MSI GT75VR jest duży, to nic nie powiedzieć. To po prostu kawał, solidny kawał komputera, który tylko umownie można nazwać laptopem. Żartuję oczywiście, ale trochę w tym prawdy jest. Wystarczy spojrzeć na jego rozmiary - prawie 6 cm grubości, ponad 4,5 kilograma wagi, to zdecydowanie nie jest sprzęt z którym można się wybrać do modnej kawiarni. Ale przecież nie o to w nim chodzi, nie po to został stworzony, więc zmuszony jestem nieco przymknąć na to oko.

MSI GT75VR 7RF Titan Pro

Zwłaszcza, że te same rozmiary, które mogą przytłaczać, jednocześnie robią ogromne (sic!) wrażenie i zapowiadają konkretne możliwości i moc, kryjące się w jego wnętrzu. A że wnętrze jest spore, to i możliwośc odpowiednie. Gdzieś przecież musiały się pomieścić grafika Nvidia Geforce GTX 1080 (albo dwie karty GTX 1070) i miejsce na cztery dyski (w testowanym przeze mnie egzemplarzu dwa sloty były puste).

MSI GT75VR 7RF Titan Pro przód i tył

Jak można się też spodziewać, obudowa jest solidna i nawet silny nacisk nie robi na niej wrażenia, chociaż dotyczy to głównie jednostki zasadniczej. Ekran można już wyginać w pewnym stopniu, ale na szczęście ani nacisk, ani wyginanie nie powoduje zakłóceń wyświetlanego obrazu. Mam pewne zastrzeżenie odnośnie spasowania niektórych elementów. Widać to szczególnie na gumowanym elemencie pokrywającym panel roboczy, gdzie pojawiają się nierówne szczeliny, w których może zbierać sie kurz.

MSI GT75VR 7RF Titan Pro panel roboczy

W pozostałych elementach jest już pod tym względem lepiej. Tym co nie spodobało mi się jest natomiast łatwość, z jaką obudowa laptopa się brudzi. Zarówno na pokrywie ekranu jak i na panelu roboczym, odciski palców pojawiają się błyskawicznie.

Złącza

Liczba złączy w jakie laptop jest wyposażony zadowolić powinna każdego. Na lewym boku mamy trzy porty USB 3.0 oraz gniazda audio.

MSI GT75VR 7RF Titan Pro lewy bok

Po przeciwnej stronie znajdziemy kolejne dwa porty USB 3.0 oraz czytnik kart pamięci.

MSI GT75VR 7RF Titan Pro prawy bok

Natomiast w tylnej części obudowy umieszczono pełnowymiarowe HDMI, mini Display Port, USB 3.1 typu C / Thunderbolt, gniazdo sieciowe oraz zasilania.

MSI GT75VR 7RF Titan Pro tył

Mimo rozmiarów obudowy nie zdecydowano się na zamontowanie napędu optycznego, ale tak naprawdę nie jest on już nikomu do szczęścia potrzebny, więc trudno się dziwić tej decyzji.

Klawiatura i touchpad

Nieczęsto spotyka się laptopa wyposażonego w klawiaturę mechaniczną, dlatego muszę podkreślić, że jest to jeden ze znaków rozpoznawczych MSI GT75VR. Ten typ klawiatury jest przez graczy szczególnie ceniony, dlatego tym bardziej jest to godne pochwały. Jeśli ktoś do tej pory nie miał styczności z mechanikami, będzie potrzebował chwili na przystosowanie się, ale warto poświęcić na to trochę czasu.

MSI GT75VR 7RF Titan Pro klawiatura

Skok klawiszy jest bardzo głęboki, a klik głośny. Jeśli przesiądziemy się prosto z ultrabookowej klawiatury, to będzie wrażenie jakbyśmy zaczęli stukać na maszynie do pisania. I w sumie wrażenie nie będzie do końca mylne. Pisanie jest bardzo wygodne, podobnie zresztą jak granie, głównie za sprawą precyzyjnego wyczucia momentu zarejestrowania kliku. Jest jednak jedno, ale dla mnie istotne ale - umiejscowienie prawego klawisza Alt jest bardzo nieituicyjne, bowiem nie znajduje się on bezpośrednio przy spacji, ale o jeden klawisz na prawo. Z tego powodu bardzo często wciskał odruchowo niewłaściwy klawisz szukając tego odpowiedzialnego za polskie znaki.

Po prawej stronie znalazło się jeszcze miejsce dla panelu numerycznego, chociaż jest on nieco nietypowy, bowiem złożon z trzech kolumn. Na prawo od nich są jeszcze dodatkowe przyciski, za pomocą których można uruchomić wentylator, przełączyć na tryb pracy na zintegrowanej grafice, a także uruchomić aplikację XSplit Gamecaster oraz SteelSeries.

MSI GT75VR 7RF Titan Pro panel numeryczny

Klawiatura jest też wyposażona w efektowne podświetlenie, które oczywiście można regulować. Warto podkreślić, że każdy klawisz podświetlany jest oddzielnie. Oprócz podświetlenia, można poszczególnym klawiszom przypisać funkcje makra, co jest bardzo istotne z punktu widzenia graczy.

MSI GT75VR 7RF Titan Pro podświetlenie

Touchpad jest sporych rozmiarów, działa precyzjnie i dobrze odczytuje dotyk i ruch palca. Powierzchnia gładzika wykonana jest z tworzywa sztucznego o gumowanej charakterystyce (podobnie jak cała przestrzeń pod nadgarstki). Niestety widać na niej każdy odcisk palca, co szybko staje się nieestetyczne.

MSI GT75VR 7RF Titan Pro touchpad

Przyciski są wyodrębnione od płytki sensorycznej i ozdodione podświetleniem. Pracują dość głośno, ale spełniają swoje zadanie.

Głośniki

Za dźwięk odpowiadają głośniki sygnowane marką Dynaudio, na który składają się dwa głośniki o mocy 3W każdy oraz subwoofer 5W. Grają naprawdę głośno, ale to nie jedyna ich zaleta, bowiem przede wszystkim oferują wysoką jakość. Dźwięk jest czysty, a subwoofer dostarcza mocnego basu.

Nahimic

Oprócz tego na laptopie jest jeszcze oprogramowanie Nahimic oferujące spore możliwości konfiguracji profili dźwięku i jego dalsze dostosowanie do własnych preferencji.

Na kolejnych stronach znajdziesz szczegółowe wyniki testów wydajności, kultury pracy, wytrzymałości baterii oraz test ekranu.