Płyty główne

Ocena końcowa

przeczytasz w 4 min.

Już wkrótce na naszych łamach spodziewajcie się większej ilości testów płyt głównych z chipsetami serii 7. Sytuacja na razie przypomina premierę płyt głównych AMD z chipsetami serii 9 - płyty są, ale by w pełni rozwinęły swoje możliwości potrzebują również najnowszych procesorów. Oczekiwanie na szczęście nie potrwa już długo.MSI Z77A-GD55 to solidny i dopracowany sprzęt, zbudowany na bazie świetnej jakości podzespołów. Właściwie trudno znaleźć tu cokolwiek, do czego można mieć zastrzeżenia. To, co zwróciło naszą uwagę, to możliwość przypisania jedynie 256 MB dla zintegrowanego układu graficznego - w tej chwili nie możemy jednak powiedzieć, czy takie ograniczenie występuje w przypadku HD 4000, który ma być przecież znacznie wydajniejszy od swojego starszego brata.

W "wyższym segmencie średnim" jest to z pewnością model, którym warto się zainteresować. MSI Z77A-GD65 jest wyposażona praktycznie we wszystko, czego potrzebuje większość użytkowników, a jednocześnie pozbawiona jest mniej potrzebnych dodatków, które podbijałyby jej cenę.

Przypominając sobie ceny płyt z podstawką LGA 2011, w końcu można odetchnąć z ulgą - płyty wyposażone z nowy układ logiki Intela nie będą droższe od poprzedniej generacji modeli ze średniego segmentu. Odbiorcy zapewne czekają teraz na obniżkę płyt z chipsetami P67 i Z68, które to mają pozwolić na obsługę Ivy Bridge (pod warunkiem odpowiedniej aktualizacji EFI) oraz obsługę PCIe 3.0 (wybrane modele). Oczywiście płyta mogłaby być nieco tańsza, ale mamy tu do czynienia z produktem, który spełni oczekiwania lwiej części odbiorców. Dochodzi również fakt, że to rynkowa nowość, więc powinna się po pewnym czasie zmniejszyć. 
 

  Podsumowanie: MSI Z77A-GD65
 

plusy:
obsługa procesorów Sandy Bridge i Ivy Bridge
PCIe 3.0
nominalna obsługa USB 3.0 przez układ logiki
wysokiej jakości podzespoły zapewniające świetne osiągi OC
obsługa NVIDIA SLI i AMD CrossFireX
energooszczędność

 minusy:
maks. 256 MB dla zintegrowanej grafiki
brak eSATA

 

Ocena: MSI Z77A-GD55
Jakość wykonania:
dobra
Dodatkowe wyposażenie:
dobre
Układ komponentów:
dobry
Ergonomia:
bardzo dobra
BIOS/UEFI:
dobry
Wydajność:
dobra
Podkręcanie:
bardzo dobre
Chłodzenie:dobre
Oprogramowanie:
dobre
Stosunek możliwości/cena:
dobry
Ogólna ocena:
Orientacyjna cena w dniu publikacji: ok. 620 zł