NEC EX341R - ultrapanoramiczny, zakrzywiony i do pracy
Monitory

NEC EX341R - ultrapanoramiczny, zakrzywiony i do pracy

przeczytasz w 3 min.

Test profesjonalnego monitora z 34-calowym, zakrzywionym i panoramicznym ekranem o rozdzielczości 3440x1440, głębokim kontrastem i dobrym odwzorowaniem kolorów.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

możliwość sprzętowej kalibracji; ponad 99-procentowe pokrycie sRGB; dobra jakość obrazu; wielka przestrzeń robocza do dyspozycji; czujnik obecności użytkownika przed ekranem; możliwość podłączenia dwóch źródeł obrazu; atrakcyjna stylistyka obudowy

Minusy

nie najlepsza równomierność podświetlenia ekranu; nie sprawdza się w grach; mało wygodne dotykowe przyciski menu

Do zastosowań biurowych, profesjonalnych bardzo dobrze nadają się monitory ultrapanoramiczne. Dzięki proporcjom ekranu w układzie 21:9 zwiększają realną powierzchnię roboczą, jaką mamy do dyspozycji, co pozwala na wygodną pracę na kilku otwartych jednocześnie oknach. W przypadku takich monitorów ważna  jest także odpowiednio wysoka rozdzielczość.

Na rynku powszechnie dostępne są modele z wyświetlaczami w rozszerzonym FullHD (czyli 3440x1080, czy 2560x1080), ale dla wielu osób jest to wartość niewystarczająca, nie przystająca do współczesnych standardów. Dla takich właśnie użytkowników stworzony jest NEC MultiSync EX341R, wyposażony w 34-calowy ekran o rozdzielczości WQHD (3440x1440).

Specyfikacja NEC MultiSync EX341R:

ModelNEC MultiSync EX341R
Przekątna ekranu34''
Rozdzielczość3440 x 1440 px
Proporcje ekranu21:9
Czas reakcji4 ms
Częstotliwość odświeżania60 Hz
Rodzaj matrycyVA
Powłoka ekranumatowa
PodświetlenieLED
Jasność i kontrast290 cd/m2, 3000:1 (statyczny)
Kąty widzenia
poziom/pion
178º/178º
Złącza2x DisplayPort 1.2, 2x HDMI
Złącza audioaudio, wbudowane głośniki 2x 2W
Złącza danych4x USB 3.0 (downstream), 2x USB 3.0 (upstream)
Dodatkowe funkcjonalnościVESA 100x100, czujnik natężenia światła, czujnik obecności użytkownika przed monitorem
Regulacja pozycji ekranunachylenie przód tył w zakresie -5 / 30 stopni, regulacja wysokości 130 mm, obrót w poziomie
Zasilaczwewnętrzny
Akcesoria w zestawiekable: zasilający DisplayPort, HDMI, USB, skrócona instrukcja obsługi, instrukcja bezpieczeństwo
Wymiary808 x 419 x 230 mm
Waga10,5 kg
Sugerowana cena3999 zł

Ergonomia i złącza

Co tu dużo mówić, NEC MultiSync EX341R prezentuje się naprawdę imponująco. Nie powinno to zresztą dziwić - jego rozmiary robią swoje. Wystarczy ustawić go na biurku, aby odruchowo zapaść się głębiej w fotelu. Nie tylko z wrażenia, ale także aby objąć wzrokiem cały ekran.

NEC MultiSync EX341R podzielony ekran

Wyświetlacz o przekątnej 34 cale o proporcjach 21:9 przekłada się na bardzo dużą przestrzeń roboczą. Bez problemu zmieścimy na nim trzy pełne okna, co znacząco poprawia komfort pracy i jej efektywność.

NEC MultiSync EX341R ramka ekranu

Ramki wokół ekranu są wąskie. Doliczyć jeszcze trzeba jednak ponad półcentymetrowy czarny pasek po bokach. Wbrew pozorom nie psuje to ogólnie bardzo atrakcyjnej stylistyki monitora, który prezentuje się nowocześnie i elegancko. W dodatku jest zakrzywiony, co nie tylko dodaje mu charakteru, ale też poprawia delikatnie komfort pracy. Takie przynajmniej mam odczucie po kilkunastodniowym korzystaniu z tego monitora.

NEC MultiSync EX341R zakrzywiony ekran

 

W dolnej części ramki ekranu znajduje się czujnik obecności użytkownika przed ekranem. Jeśli włączymy tę funkcjonalność, w momencie kiedy odejdziemy od monitora, ten po ustalonym czasie przejdzie w tryb uśpienia, aby oszczędzać energię. Kiedy usiądziemy z powrotem na swoim miejscu, monitor automatycznie się wybudzi. Bardzo przydatna funkcja.

NEC MultiSync EX341R czujnik obecności użytkownika

Ergonomia monitora także zasługuje na pochwałę, pozycję ekranu można regulować w dowolny sposób - odchylać go w przód, w tył (-5 / 30 stopni) a także ustawić wysokość (130 mm).

NEC MultiSync EX341R bok

W tylnej części znajduje się uchwyt ułatwiający przenoszenie monitora.

NEC MultiSync EX341R uchwyt

Monitor wyposażony jest w dużą liczbę złączy. Gniazda wideo skierowane są w dół. Do dyspozycji mamy po dwa porty HDMI i DisplayPort.

NEC MultiSync EX341R złącza wideo

Jak na monitor do zastosowań biurowych przystało, NEC dysponuje także portami USB, które znajdziemy na bocznej krawędzi obudowy. Są one w standardzie 3.0.

NEC MultiSync EX341R porty USB

Monitor jest w pełni stabilny, co jest szalenie istotne przy tak wielkiej przekątnej ekranu. Stopka jest obrotowa, więc możemy regulować pozycję ekranu także w poziomie.

NEC MultiSync EX341R stopka obrotowa

Obsługa menu OSD

Menu monitora obsługujemy za pomocą dotykowych przycisków umieszczonych w przedniej części ramki ekranu. Jest ich aż 8 i działają tak, jak zazwyczaj działa tego typu rozwiązanie w monitorach - tak sobie. Nie są do końca precyzyjne, przez co poruszanie się po menu nie jest w pełni wygodne. Znacznie lepiej sprawdzają się fizyczne przyciski, nawet jeśli wydają się mniej nowoczesne.

 

Jeśli menu główne nie jest uruchomione, to za pomocą pierwszego z nich możemy uzyskać szybki dostęp do źródła obrazu, drugi uruchamia menu, czwarty pozwala wybrać domyślny port USB, piąty reguluje głośność, szósty jasność, a siódmy to skrót do Mutli Picture.

NEC MultiSync EX341R menu OSD

W menu głównym mamy aż osiem zakładek, nie widzę potrzeby aby omawiać dokładnie każdą z nich, wymienię najważniejsze z nich. W pierwszej ustawimy m.in. jasność, kontrast, poziom czerni, tryb ECO, włączymy czujnik obecności użytkownika przed ekranem, a także wybierzemy jeden z fabrycznie przygotowanych profili obrazu (stanard, tekst, film, gry, zdjęcia i dynamiczny). W drugiej znajdują się m.in. opcje Over Scan oraz kompensacja podświetlenia.

W trzeciej zakładce możemy wybierać spośród różnych ustawień obrazu różniących się temperaturą kolorów, z możliwością zmiany parametrów poszczególnych składowych barw RGB. Kolejna zakładka daje dostęp m.in. do regulacji głośności, Multi Picture, czy przywrócenia fabrycznych ustawień, w piątej zakładce można zmienić język, ustawienia menu OSD.

 

Na kolejnych stronach prezentujemy szczegółowe wyniki testów obrazu prezentowanego monitora.