Nokia X – jak zainstalować dowolny program APK?
Smartfony

Nokia X – jak zainstalować dowolny program APK?

przeczytasz w 2 min.

Nokia X nie oferuje dostępu do sklepu Google Play. Czy jesteśmy więc skazani na sklep Nokia Store? Na szczęście nie! Pokazujemy jak zainstalować pakiety APK.

Ocena benchmark.pl
 • 4/5
Plusy

dość niska cena, poręczna obudowa, matowy tył odporny na zarysowania, dwa sloty kart micro SIM, przejrzysty interfejs kafelkowy na wzór Windowsa Phone, darmowe mapy offline,

Minusy

niska jakość zdjęć i nagrań z aparatu, brak kamerki przedniej, mało pamięci RAM, dość słaby procesor główny i układ graficzny, procesor potrafi się mocno grzać, płynność działania znacznie gorsza niż w tanich Lumiach z WP8, brak dostępu do sklepu Google Play,

Nokia X to jeden z pierwszych smartfonów fińskiego producenta które działają pod kontrolą systemu Android. Tak naprawdę nie jest to jednak zwykły „Andek 4.x”, lecz jego silnie zmodyfikowana wersja o nazwie Nokia X Software Platform 1.0. Odróżnia się ona nie tylko interfejsem kafelkowym podobnym do tego z Windowsa Phone, ale również brakiem oficjalnego wsparcia dla sklepu Google Play.

Tak, tak... to nie pomyłka. Nokia X ma własny sklep Nokia Store, który oferuje całkiem wiele ciekawych aplikacji użytkowych i gier, ale wciąż nie dysponuje tak bogatym asortymentem jak sklep Play. Nie musicie się jednak martwić – Nokia X nie została zupełnie odcięta od programów androidowych. Można je bez problemu doinstalować w postaci plików APK, które ściągniemy z oficjalnych stron producentów, lub ze sklepu Google Play za pomocą specjalnych „downloaderów”.

Jak tego dokonać? Poniższą procedurę przeprowadzamy na smartfonie Nokia X Dual SIM (RM-980) oraz przy wykorzystaniu pliku .apk programu WhatsApp. Porady przeznaczone są dla osób rozpoczynających przygodę z systemem Android (a do takich kierowana jest właśnie Nokia X). Pełen test smartfona już wkrótce na benchmark.pl.

Instalujemy APK na Nokii X

Aby zainstalować pakiet APK musimy go najpierw zapisać w pamięci smartfona lub na umieszczonej w nim karcie microSD. W tym przypadku przykładową aplikację pobieramy bezpośrednio ze strony producenta (czyli WhatsApp.com).

W menu głównym uruchamiamy przeglądarkę internetową i wpisujemy whatsapp.com/android.

Na stronie programu dotykamy przycisku „Download Now”.

Po zakończeniu pobierania pliku wchodzimy w pliki pobrane (w menu głównym telefonu).

Nasz plik APK został zapisany i widoczny jest na liście. Wybieramy go.

W tym momencie na ekranie pojawia się informacja, że aplikacja jest zablokowana ze względów bezpieczeństwa. Ten stan można jednak zmienić – dotykamy przycisku Ustawienia.

Otworzy się menu Zabezpieczeń w którym odnajdujemy pozycję Nieznane źródła.

Po jej zaznaczeniu musimy musimy potwierdzić, że zapoznaliśmy się z informacją o potencjalnych zagrożeniach dla telefonu i danych użytkownika jakie może powodować ta zmiana. Jeśli się zgadzamy – wybieramy OK.

Teraz dotykamy przycisku BACK (cofnij) umieszczonego pod ekranem powracając tym samym do pakietu APK, który ściągnęliśmy. Wybieramy go ponownie, ale tym razem po zaznajomieniu się z wymaganymi prawami dostępu dotykamy przycisku Instaluj.

Nasza przykładowa aplikacja zostanie zainstalowana w systemie operacyjnym smartfona Nokia X.

Tym samym zainstalowaliśmy program, którego nie znaleźliśmy w sklepie Nokia Store.

W podobny sposób instalujemy wszelkie inne pakiety APK, z tą różnicą, że nie wszystkie będziemy pobierać z oficjalnej strony producenta. Radzimy jednak zachować daleko idącą ostrożność w stosunku do plików pobranych z forów, torrentów i mniej wiarygodnych źródeł. Aplikacje spoza sklepu instalujecie wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Avantu
  1
  Czyli tak jak w typowym Androidzie. Po co ten poradnik?
  • avatar
   adrpl
   0
   Czy wbudowana przeglądarka www nadaje się do czegoś czy to jest jeszcze gniot pamietajacy Symbiana ?
   • avatar
    Logox
    0
    Wielka szkoda, że brak dostępu do GooglePlay :( Obecna forma instalacji aplikacji APK na Nokia X przypomina mi dawniejsze pobieranie aplikacji Java np. na Nokia 5130/5310 i całe procedury instalacyjne.