SSD

Testy przy długotrwałym obciążeniu

przeczytasz w 1 min.

Poszerzyliśmy naszą procedurę testową o jeszcze jeden interesujący test – mierzący wydajność przy długotrwałym obciążeniu dysku. W tym celu wykorzystaliśmy aplikację IOmeter, która sprawdza liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) – została ona skonfigurowana w ten sposób, że przez 12 godzin, w krokach co 5 minut, testowała liczbę IOPS przy losowym zapisie próbki 4 KB.

Oczywiście w tradycyjnych zastosowaniach rzadko kiedy dysk pracuje przez tak długi czas, ale test ten sprawdza się przy zobrazowaniu realnej wydajności używanego nośnika. Okazuje się bowiem, że nowy dysk oferuje zauważalnie wyższą wydajność, ale z kolejno zapisanymi danymi jego osiągi po prostu spadają. Nietrudno się domyślić, że część producentów skupia się na osiągach „świeżego” dysku, zapominając co się stanie po dłuższym czasie użytkowania, a więc kwestii bardzo istotnej z punktu widzenia klienta.

Vector 180 zaraz na początku uzyskuje wydajność mniej więcej na poziomie 80 000 IOPS, lecz z biegiem czasu jego osiągi spadają do około 18 000 IOPS. Dla porównania, model Radeon R7 SSD startuje od około 65 000 IOPS, a jego stała wydajność to około 19 000 IOPS. Producent deklaruje nieco wyższą stałą wydajność – w przypadku Radeona R7 SSD 240 GB jest to 20 000 IOPS, a dla Vectora 180 960 GB już 22 000 IOPS.