Audio

Odtwarzacz MP3 iPod Touch 2G - Drugi dotyk

przeczytasz w 2 min.

iPod Touch 2G to niebanalne urządzenie, które trudno sklasyfikować jako zwykły odtwarzacz MP3. Bogactwo funkcji zbliża go palmtopa. Mimo wszystko to nadal głównie odtwarzacz muzyki i na tym polu spraw

Ponad rok temu na rynku zadebiutowały dwa urządzenia, które nawet w opinii sceptyków uchodzą za dość rewolucyjne. Pierwszy z nich to iPhone, o którym powiedziano już tak wiele, że tym razem darujemy sobie komentarz w tej sprawie. Drugim urządzeniem jest iPod Touch. Rok po premierze pierwszej generacji „dotykowych” odtwarzaczy, na rynku pojawia się jego odświeżona wersja. Jakie nowości wprowadza odtwarzacz po „liftingu”? Jest ich co najmniej kilka. Przyjrzyjmy się nie tylko zmianom.

iPod nieśmiało pojawił się na rynku blisko siedem lat temu za sprawą Tony'ego Fadella. Młody inżynier został zatrudniony w Apple z początkiem roku 2001 po tym jak kilka innych firm (m.in. RealNetworks) odrzuciło jego pomysł na odtwarzacz MP3 z miniaturowym dyskiem twardym. Projekt rodził się przez kilka miesięcy, a ponoć sam Steve Jobs ostatecznie nadał nowemu dziecku proste i chwytliwe imię – iPod.

Pierwszy model odtwarzacza na sklepowe półki trafił jesienią 2001 roku. Wówczas chyba nikt nie spodziewał się, że Apple zawojuje odtwarzaczami MP3 ówczesny rynek. Powodów było co najmniej kilka. Dwa pierwsze są dość oczywiste. Apple debiutował w segmencie odtwarzaczy MP3. Sam rynek „empetrójek” nie był jeszcze tak rozwinięty jak ma to miejsce w dniu dzisiejszym. Trudno przypomnieć sobie aby istniał wówczas jakikolwiek sklep internetowy sprzedający na dużą skalę pliki MP3. Warto również przypomnieć, że pierwszy iPod kierowany był wyłącznie do użytkowników komputerów Apple. Nie tylko wymagał stosunkowo mało popularnego wśród „Pecetowców” złącza FireWire – po prostu komunikował się tylko z systemem MacOS.

Mimo wszystko magiczne urządzenie jakim okazał się być iPod szybko zdobył uznanie wśród milionów użytkowników. Do dnia dzisiejszego Apple sprzedało dziesiątki milionów urządzeń w różnych odmianach i różnych generacjach. Od jakiegoś czasu jesteśmy przyzwyczajani do regularnych premier kolejnych generacji urządzeń, zatem nawet w przypadku iPod Touch należało się spodziewać, że po roku musi pojawić się coś nowego. Czym jest nowy iPod Touch? Na pewno nie jest rewolucją na miarę premiery sprzed roku ale nadal zawiera w sobie wiele ciekawych funkcji i możliwości, którym warto poświęcić kilka stron.


Nowy iPod w porównaniu do starszego modelu został poddany delikatnemu „liftingowi”. Zmieniła się tylna metalowa pokrywa wraz z wyprowadzeniem anteny dla Wi-Fi, dołożone zostały przyciski regulacji poziomu głośności, wbudowano niewielki głośnik, wprowadzono funkcję Nike+. Bardzo istotną zmianą jest wydłużenie czasu pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Teraz są to maksimum 36 godziny. Na poziomie oprogramowania użytkownik zyskuje bezpośredni dostęp do AppStore gdzie może ściągnąć dodatkowe aplikacje do iPoda. Dodana została funkcja Genius, która generuje listy odtwarzania. Na koniec warto dodać, że Apple obniżył nieco ceny odtwarzaczy.

Przyjrzymy się zatem starym, jak i nowym możliwościom iPoda Touch 2G. Być może powinienem skupić się tylko i wyłącznie na nowościach ale wychodzę z założenia, że nowy produkt Apple należy przebadać od podstaw.

Dane techniczne

Odtwarzacz
iPod Touch 2nd gen. (2G)
Typ pamięci
Pamięć Flash
Pojemność
32GB (opcje: 8/16/32GB)
Możliwości rozbudowania pamięci
Nie
Typ odtwarzanych plików
MP3 (16-320kbps), AAC (16-320kbps), zabezpieczone AAC, MP3 VBR (zmienny bitrate), Apple Lossless, AA (audiobooki), WAV, AIFF, MOV, M4V, MP4, GIF, JPEG, BMP, TIFF, PNG
Nagrywanie
Nie
Zasilanie
Wbudowany akumulator
Sposób ładowania
Gniazdo iPod Dock – USB
Czas pracy według producenta
36 godzin audio, 6 godzin wideo
Czas przetestowany
34-36 godzin audio, ok. 5,5 godziny wideo
Interfejs z komputerem
USB
Wejścia / Wyjścia
Złącze iPod dock, wyjście słuchawkowe 3.5mm stereo
Wymiary
110 x 61.8 x 8.4 mm
(iPod Touch 1G: 110 x 61.8 x 8.0 mm)
Waga
115 g (iPod Touch 1G: 120 g)
Equalizer
Tak
Wyposażenie
Słuchawki, przewód USB, adapter do stacji dokującej, ściereczka do ekranu
Oprogramowanie
iTunes (do pobrania z Internetu)
Dodatkowe funkcje
Przeglądanie plików wideo, zdjęć, kalendarz, kontakty, alarm, kalkulator, stoper, czas w innych strefach czasowych, Cover Flow, Podcasty, Przeglądarka internetowa Safari, dostęp do Youtube, dostęp do iTunes, AppStore, wbudowane Wi-Fi, Nike+, dodatkowe aplikacje (mapy, pogoda, itp.)
Instrukcja w języku polskim
skrócona
Możliwość uaktualnienia firmware'u
Tak (testowany 2.1.1)