Audio

Pentagram EON Slide-R czyli miniPMP dla mas

przeczytasz w 5 min.

2,8” ekran AMOLED, 2GB pamięci, tuner FM, filmy avi (bez konwersji), zdjęcia, gry, dyktafon oraz sprzętowe wsparcie Microsoft „PlayFX” a wszystko to obsługiwane przez panel dotykowy. Wymiary niewiele większe od karty kredytowej (grubość 6,5mm). Czyżby niesamowita uniwersalność za niewiele więcej niż 200zł?

Po prawie rocznym używaniu Creative’a Zen Stone Plus (2GB) zdarzył się wypadek, a wszystko przez moje roztargnienie. Bowiem pozostawiłem odtwarzacz w kieszeni bluzy która została dogłębnie uprana. Odtwarzacz permanentnie odmówił dalszej współpracy. Po tygodniu szukania nowej mp3 postanowiłem sobie cele:

  • Duży ekran (a na pewno większy od tego w Creative’ie).
  • Wymiary
  • Tuner FM
  • Cena
  • Jakość wykonania

Pod uwagę brałem również Vedia c6+ oraz Creative Zen. Vedia odpadła ze względu że pentagram ma znacznie lepszy ekran, a Creative ze względu na wymiary.
Po szybkim przejrzeniu forów oraz paru recenzji byłem zdecydowany, jeszcze pobieżna zabawa odtwarzaczem w sklepie (bardzo byłem ciekaw ekraniku), i dumny powrót do domu. Oczywiście podczas powrotu do domu byłem bardzo ciekaw i już chciałem rozpocząć swoją przygodę z odtwarzaczem, niestety producent nie przewidział takiej opcji jak wstępnie naładowana bateria.


Opakowanie

www.youtube.com/watch

Powyżej na filmiku zamieszczam pobieżny przegląd opakowania. Która zawiera podstawowe wyposażenie oraz parę dodatków (woreczek na odtwarzacz, oraz smycz której i tak nie mamy do czego przyczepić). Opakowanie nie jest do końca przemyślane i wszystkie rzeczy latają luzem a sam odtwarzacz nie jest niczym zabezpieczony. Samo opakowanie z zewnątrz wygląda jak przeciętne opakowanie Pentagrama, z przodu mamy najważniejsze informacje a z tyłu „suchy” tekst. Widać że producent się nie do końca postarał.


Bateria
Ładowanie przez gniazdko sieciowe trwa ok. 2,5 godz. Przez port USB też sie ładuje ale jak to zwykle czyli powoli. Niestety czas pracy urządzenia pozostawia dużo do życzenia. Akumulator trzyma ok. 9-10 godz. Muzyki oraz trochę ponad 2 godz. Przy filmach. Bardzo miłym dodatkiem jest dołączana ładowarka samochodowa, widać że producent pomyślał o długich podróżach.

Jack, guzik on/off/hold oraz miniUSB


Obsługa

www.youtube.com/watch


Obsługa przy użyciu panelu sensorów jest bardzo intuicyjna, praktycznie bez czytania instrukcji możemy używać odtwarzacza. Pomysł przewijania jest bardzo trafiony chociaż trochę czasami szwankuje (jest mało precyzyjny). Rozmieszczenie Menu oraz innych opcji jest przemyślane. Jedyne do czego można się przyczepić to brak statusu baterii oraz godziny w menu głównymi przy odtwarzaniu filmów. Miejmy nadzieje że te niedociągnięcia poprawi producent z nowym firmwarem.

Panel dotykowy


Wykonanie
Jakość stoi na wysokim poziomie, nic nie trzeszczy wszystko jest mocno spasowane. Miłym zaskoczeniem jest tylna obudowa która jest w całości wykonana z szczotkowanego aluminium. Gorzej jest jeśli chodzi o panel przedni, jest on bardzo podatny na zarysowania. Minusem też jest (w moim egzemplarzu) uszkodzona farba przy guziku on/off oraz porcie miniUSB (była tak od nowości odtwarzacza). Doskwiera czasami brak slotu na karty pamieci, które sa teraz bardzo tanie i umożliwiaja łatwe powiększnie pamięci urządzenia.

przód odtwarzacza

 
Akcesoria
Dołączone przez producenta akcesoria mają wszystko czego przeciętny użytkownik potrzebuje. Znajdziemy: Smycz, ładowarkę sieciową i samochodową, słuchawki (kanałowe), instrukcje, kabel USB->miniUSB oraz futerał. Ciekawym dodatkiem jest smycz którą możemy traktować oddzielnie bo odtwarzacz nie posiada i tak uchwytu by ją zaczepić. Słuchawki kanałowe są sygnowane logiem Pentagrama, do złudzenia przypominają taki sam model Vedi, zapewne wynika to z tego że zostały kupione jako OEM i Pentagram dodrukował tylko swoje logo. Ich jakość jest na poziomie przeciętnym, jakość dźwięku jest dobra chociaż dźwięk wydaje się trochę „płaski” a same słuchawki mogłyby lepiej izolować od otoczenia. Dziwi za to brak dołączonej płyty CD, w sumie upraszcza to tylko obsługę urządzenia które jest widziane jako dysk wymienny a pliki kopiujemy metodą „przeciągnij i upuść”. Instrukcja jest w wersji angielskiej i polskiej, cała jest czarno biała co parę stron urozmaicona prostymi schematami.

Menu

Muzyka
Jakość dźwięku jest na bardzo wysokim poziomie, w połączenie z Sennheiserami x200 tworzą duet idealny. Samo odtwarzanie jest proste i intuicyjne a duża ilość opcji jest łatwo konfigurowalna. Jedyny minus dźwięku jest taki że basy są trochę za mocne, aby temu zapobiec wystarczy przełączyć opcje zamiast wzmacniania basów na soprany i dźwięk zachwyca. Widać (może nie zdecydowaną ale lekką) poprawę dźwięku przy wykorzystaniu Microsoft PlayFX. Ciekawą funkcja jest opcja „auto volume” powodująca że głośność każdego utworu będzie podobna (nie będziemy musieli zmieniać głośności przy każdym utworze). Jedyny duży minus odtwarzacza to brak obsługi plików .ogg miejmy nadzieje że ta opcja zostanie dodana w nowym oprogramowaniu.

Filmy


Filmy
Główna zaleta odtwarzacza, to właśnie tutaj odtwarzacz pokazuje się z jasnej strony dzięki wyświetlaczowi w technologii AMOLED o przekątnej 2,8” i kontraście 10000:1 (do 30 razy więcej niż LCD -według producenta). Wyświetlacz robi niesamowite wrażenie, szczególnie z kątami widzenie bliskimi 180o (przy 180o nie widzimy już wyświetlacza). Czyni to odtwarzacz idealny do oglądania filmu np. w pociągu w dwie lub więcej osób. Niestety producent nie wyposażył go w głośnik co zmusza nas do zakupu albo osobnego głośnika albo przejściówki z dwoma Jackami. Producent deklaruje że nie trzeba konwertować plików ponieważ odtwarzacz sam je dostosuje (chodzi o rozdzielczość filmów). Jest to do pewnego momentu prawda ponieważ filmy nawet o rozdzielczości 600x300 chodzą płynnie (za to ładują się dłużej), za to filmy HD już nie pójdą, trzeba je uprzednio zmniejszyć. Podsumowują filmy chodzą pięknie i płynnie a zaletą jest to że nie trzeba każdego filmu dostosowywać „na sztywno” do określonej rozdzielczości ekranu (czego wymaga większość odtwarzaczy mp4). Niestety odtwarzacz nie wyświetli nam napisów, jeśli mamy film z takowymi musimy je „wtopić” w film. Jest to znaczny minus dla urządzenia które miało odtwarzać głównie filmy. Przed zakupem zdawałem sobie z tego sprawę ale nie znalazłem w tym segmencie rynku żadnego odtwarzacza który by je wyświetlił. Można mieć tylko nadzieje że producent poprawi to z nowym firmware.


Radio
Mogłoby być bardziej przejrzyste, ale jakość i siła dźwięku jest na dobrym/bardzo dobrym poziomie. Oferuje pamięć do 30 stacji. Jest to jak dla mnie liczba spokojnie wystarczająca.

menu-Radio


Dyktafon
Jakość nagrania mogła by być lepsza (nawet na „wysokiej” jakości w opcjach słuchać „szumienie” w mikrofonie) ale zasięg jest całkiem przyzwoity.


Gry
Nawet szkoda o nich pisać. Dostajemy: Snake, Puzzle, Koules, Russian blocks. Trzeba być bardzo zdesperowanym i bardzo się nudzić by zagrać w którąś z nich dłużej niż 5 min. Jedyna ciekawostka jest taka że urządzenie posiada emulator 8-bitowy. Możemy więc zainstalować gry na NES’a, Gameboy’a oraz SMS. Oczywiście gry musimy zainstalować we własnym zakresie (jeszcze nie próbowałem).


Zdjęcia
Funkcja jak dla mnie średnio przydatna ale w pełni działa (obracanie zdjeć, przybliżanie), jest możliwość „pokazu slajdów”.

wygląd


Ebook
Czyta pliki .txt (wiec napisy do filmów też powinien umieć czytać) wszystko pięknie działa ale odradzam jeśli ktoś liczy na „miłe i spokojne” czytanie ebooków. Po pierwsze dlatego że nie jest to urządzenie do tego (słaba bateria), oraz dlatego że tapeta (mamy 5 do wyboru, ale nie można zmienić na czarne tło) „zlewa” się z tekstem.


Podsumowanie
Jak za tą cenę odtwarzacz jest rewelacyjny. Brakuje paru funkcji (np. napisy w filmach, własna tapeta itd.) ale można mieć błoga nadzieje że producent poprawi to z nowym firmwarem. Jakość jest dobra chociaż trzeba uważać by nie zarysować panelu przedniego. Bateria pozostawia pewien niedosyt, powinna pracować ok. 18 godz. Przy muzyce, wtedy byłbym w pełni usatysfakcjonowany. Producent zawodzi trochę jakością opakowania (akcesoria powinny być ułożone osobne a nie latać luzem, oraz brakiem zabezpieczeń dla samego odtwarzacza), pozytywnym zaskoczeniem jest ładowarka samochodowa która w sposób minimalny rekompensuje trochę słaba baterię. Niesamowitą zaletą playerka jest ekran który ma aż 2,8” i oferuje niesamowitą jakość obrazu oraz niespotykane kąty widzenia (bez straty w jakości filmu). Pomysłowym rozwiązaniem jest panel dotykowy (który spisuje się dobrze chociaż momentami zdarzają się mu „przeskoki” w przewijaniu). Jeśli nie martwi Cię stosunkowo krótki czas pracy na baterii oraz brak slotu na karty szczerze polecam Ci ten odtwarzacz.

Minusy

-brak napisów

-brak obłsugi plików .ogg

-brak slotu na karty pamięci

-momentami trudne przewijanie (przeskakiwanie np. o 2 pozycje)

-bateria

-stosunkowo łatwo rysujący się przedni panel

Plusy:

+cena!

+jakość wykonania na b. dobrym poziomie

+jakość dźwięku

+wyświetlacz!

+wymiary

+ładowarka samochodowa

 PS. Niestety zdjecia nie oddają jakości wyswietlacza ponieważ aparat nie chciał wyostrzać na niego.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!