Phanteks PH-TC14PE Black - bezkompromisowa bestia - test
Chłodzenie

Phanteks PH-TC14PE Black - bezkompromisowa bestia - test

przeczytasz w 3 min.

Wentylatory i coolery marki Phanteks to produkty najwyższej jakości. Przetestowałem topowy model PH-TC14PE czy wart jest swojej ceny.

Marka

phanteks_logo

Phanteks nie był do tej pory zbyt aktywny na polskim rynku, mimo że produkcją chłodzenia zajmuje się już prawie 20 lat. Obecnie oferta Phanteks'a to wyłącznie cooler'y i wentylatory. Tak wąska specjalizacja pozwala skupić się w 100% na konstrukcji najwyższej jakości produktów. Wiele osób na początku narzekało na wysokie ceny ich produktów. Jak się wkrótce okazało była ona w pełni uzasadniona ponieważ jest to bez dwóch zdań najwyższa półka w swojej klasie. Moja recenzja skupi się na flagowym modelu czyli Phanteks'ie PH-TC14PE w kolorze czarnym.


Phanteks_PH-TC14PE

Phanteks_PH-TC14PE

Opakowanie i zawartość

Opakowanie jest standardowej wielkości i zawiera szereg informacji na temat produktu, oraz fotki poglądowe przedstawiające różne warianty kolorystyczne chłodzenia PH-TC14PE. Do wyboru jest szeroka gama kolorów: czerwony, żółty/złoty, niebieski, tradycyjny niklowany i czarny. Zawartość opakowania przedstawia się następująco: dwa wentylatory Phanteks PH-F140 o średnicy 140mm; sześć klamr mocujących wentylatory do radiatora; sześć podłużnych gumek antywibracyjnych umieszczanych na radiatorze w miejscu montażu wentylatorów; pastę termoprzewodzącą PH-NDC; elementy montażowe umożliwiające montaż radiatora na socket'ach typu Intel 775, 1150, 1155, 1156, 1366, 2011 oraz AMD FM1, AM2, AM2+, AM3, AM3+; reduktor napięcia; adapter umożliwiający podłączenie dwóch jednostek pod jedno złącze PWM na płycie głównej. Biorąc pod uwagę ciężar chłodzenia, czyli prawie 1,3kg z wentylatorami i niecały kilogram w wersji pasywnej, w zestawie nie zabrakło backplate'a.

Phanteks_PH-TC14PE

Phanteks_PH-TC14PE

Phanteks_PH-TC14PE

Wygląd i obudowa

Jak wiele najwydajniejszych konstrukcji tak i ten cooler jest konstrukcją dwu-wieżową. Aluminiowe żebra podzielono zatem na dwie odrębne części. Pomiędzy wieżami umieszczamy wentylator, a dwa kolejne na powierzchni zewnętrznej radiatora. Żebra są oczywiście aluminiowe, ale pomalowano je na czarno co z pewnością spodoba się bardzo wielu osobom szczególnie w dobie dużej popularności obudów pomalowanych w całości na czarno. Na duży plus zaliczam schowane w górnej powierzchni rurki termoprzewodzące dzięki czemu nie wystają one ponad powierzchnię żeber. Prezentuje się to bardzo ładnie i nie jest często spotykanym rozwiązaniem. Podstawę i wspomniane rurki termoprzewodzące (heat pipes) wykonano z miedzi i pokryto je warstwą niklu, która zapobiega utlenianiu się tejże miedzi. Efektywne odprowadzanie ciepła z podstawy to zadanie dla pięciu wyjątkowo grubych heat pipe'ów. Phanteks PH-TC14PE może pochwalić się takimi o średnicy aż 8mm. W celu poprawienia wydajności powierzchnia boczna części aluminiowej nie jest płaska jak w przypadku większości cooler'ów, ale posiada małe regularne wcięcia w kształcie litery U. Można je z łatwością można zaobserwować na zdjęciach. Wygięte w kształcie litery U rurki termoprzewodzące przebiegają bezpośrednio przez podstawę radiatora. Sama podstawa wyszlifowana została na idealne lustro. 

Phanteks_PH-TC14PE

Phanteks_PH-TC14PE

Funkcje i parametry

Wymiary chłodzenia są imponujące: 140 x 159,7 x 171 mm (szerokość x długość x wysokość). Wielkość może być problemem podczas montażu w przypadku standardowych, tanich obudów midi tower. Warto wspomnieć, że cooler zainstalować można pionowo lub poziomo co daje nam większe możliwości dostosowania przepływu powietrza. PH-TC14PE umożliwia instalację kości pamięci do 30mm wysokości. Należy zatem wziąć ten parametr pod uwagę ponieważ w przypadku tak dużych cooler'ów najczęściej gniazda RAM zakryte są żebrami i zainstalowanym wentylatorem. Slot PCIe umieszczony najbliżej procesora nie powinien być problematyczny i pełnoprawna karta graficzna powinna zmieścić się bez problemu.  Wentylatory, które dołączono do zestawu to również konstrukcja Phanteks'a i są to dwie 140mm jednostki o oznaczeniu PH-F140TS. Podłączenie odbywa się przy pomocy złącz 4pin lub 3pin. Ich parametry prezentują się następująco:

2x 140mm

  • poziom hałasu: 19/15,2/13,4 dBA,
  • obroty: 1200/900/750 rpm.,
  • przepływ powietrza: maks. 130,9/100,7/75,6 m3/h

Warto wspomnieć, że przewody wentylatorów są oplecione białym tworzywem. Zyskuje na tym wytrzymałość i walory estetyczne. Przydatnymi akcesoriami są wspomniane już wcześniej reduktor napięcia i adapter umożliwiający podłączenie dwóch wentylatorów pod jedno złącze 4pin. Obroty dostosowywane są zatem automatycznie dzięki technologi PWM.

Metoda i wyniki testów

Obciążeniem procesora zajął się program CPU Burn-in, pomiarem temperatur HW Monitor, a pomiarem wytwarzanego hałasu sonometr Voltcraft SL-200. 

Pomiar głośności pracy wentylatorów wykonano z odległości 40cm. Tło miało wartość 32,3db(A). Przy obrotach ok 1100rpm (obrotów na minutę) poziom hałasu wyniósł 40,4db(A) co oznacza, że wentylatory pracowały cicho, ale dało się usłyszeć szum. Nie był on jednak szczególnie uciążliwy. Kultura pracy tych jednostek jest zatem bardzo wysoka. Sytuację poprawi z pewnością zastosowanie reduktora obrotów. 

Intel i5 2500K podkręcony do 4,5GHz to nasza platforma testowa, na której wykonano pomiar temperatur. Każdy pomiar wykonano pod pełnym obciążeniem procesora co 30 minut. Uzyskany wynik to 57 stopni Celsjusza. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że jest to rewelacyjny rezultat.

Phanteks_PH-TC14PE

Podsumowanie

PH-TC14PE Phanteks'a to bez wątpienia jedno z najlepszych rozwiązań chłodzenia powietrzem, obecnie dostępne na rynku. Solidnie wykonana i estetyczna konstrukcja zwraca uwagę i budzi respekt. DO ideału ciszy może i nieznacznie brakuje, ale w zamian produkt ten oferuje zabójczo niskie temperatury. Łatwy montaż i duża kompatybilność sprawiają, że w tandemie z dobrą obudową jest to propozycja na lata.

 Phanteks PH-TC14PE Black
 

Plusy:
 bardzo dobra jakość wykonania 
 aluminiowe żebra pomalowane na
czarno
zakryte ujścia heat pipe'ów wzmaga wrażenie estetyczne
 bogaty zestaw akcesoriów
 dwa wentylatory w zestawie
 możliwość montazu trzeciego wentylatora 120mm
 kompatybilność ze wszystkimi dostępnymi na rynku socket'ami Intel i AMD
 możliwość instalacji pamięci z radiatorami do 30mm
 cicha praca
 rewelacyjna wydajność
 łatwy montaż

Minusy:
 cena
 

Cena w dniu publikacji: ok. 300 zł

Podziękowanie dla firmy Caseking za wypożyczenie sprzętu do testów.

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Tridefy
    13
    Pierwszy raz widzę "test" w którym 4/5 to opisówka a 1/5 to "test" w którym jest jedynie napisane, praktycznie nic nie jest uwzględnione tzn jaka jest obudowa, temp w pomieszczeniu, nawet wykresów zabrakło. Gdyby to w tytule nie miało nazwy"test" to bym się nie przyczepił.
    • avatar
      eryk1310
      5
      widać że artykuł na zlecenie firmy robiony :) gdzie są testy ?!!
      • avatar
        4estR
        3
        Zwykły opis produktu... Brakuje tutaj wykresów na których pokazane byłyby temperatury procesora w spoczynku i w obciążeniu, na stocku i po OC, z chłodzeniem (przynajmniej)boxowym i testowanym.
        Zabrakło tutaj także pomiarów decybelomierzem - bez niego raczej nie ma co podchodzić do testów aktywnego chłodzenia.
        • avatar
          Konto usunięte
          1
          Po takim teście wiem, że chłodzenie działa. Czyli tak jak każde inne chłodzi. A czy lepiej, czy gorzej, według autora to już nie ważne... Mając w pokoju 0*C na spartanie też osiągniemy taki wynik.
          • avatar
            usuniety_ea0769b7b0c8
            1
            Wszystko fajnie, ale brak jakichkolwiek wykresów, jak już wcześniej przedmówcy napisali.
            • avatar
              Samurai93
              -1
              Hmmm, dziwne. Jestem właścicielem tej bestii i mojego i7 ( 3820 )podkręconego na 4.6Ghz trzyma w stresie na 55 stopni Celsjusza (rendering z użyciem wszystkich rdzeni i wątków). Ta i5ątka faktycznie się tak mocno (choć z punktu widzenia samej temp to jest chłodna :) ) grzeje ?
              • avatar
                Lightning
                -1
                Fajnie, że dział MR znowu ruszył (choć niestety powoli) no ale po przeczytaniu takich recenzji zaczynam zastanawiać się nad sensem jego istnienia... Autorowi nawet nie chciało sie zrobić jednego wykresu!

                Ogólnie recenzje użytkownika Langley wyglądają jak sponsorowane przez sklep Caseking tyle, że ta "reklama" dość słabo wychodzi.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  -5
                  Wykresy dodam zatem jeszcze dziś wieczorem :) Pomiary decybelomierzem przecież są.

                  Fotki z montażu...były robione, a czemu nie ma w tekście? Dobre pytanie:P Odszukam i dodam :)
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Hmmm...A gdzie zdjęcia z montażu? :D
                    • avatar
                      grbprc
                      0
                      słabiutki ten test
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Spokojnie, wszystko będzie jasne wkrótce jak uzupełnię recenzję ;) W każdym razie dzięki Waszym komentarzom do śmierci będę pamiętać how to do it ;)
                        • avatar
                          jopekanna
                          0
                          Jest wart tych pieniędzy. polecam ten produkt.