Pod znakiem 4K – berlińskie targi IFA 2014
Wydarzenia

Pod znakiem 4K – berlińskie targi IFA 2014

przeczytasz w 2 min.

Fotorelacja z berlińskich targów IFA 2014

Targi IFA 2014

W piątek 5 września rozpoczęły się jedne z największych targów związanych z elektroniką użytkową i sprzętem AGD na świecie. Targi IFA 2014 w Berlinie, bo o nich mowa, potrwają do 10 września. Redakcja Biznes Benchmark miała okazję odwiedzić te targi jeszcze dzień przed oficjalnym otwarciem na tak zwanych dniach dla prasy.

Berlińskie targi IFA (Internationale FunkAusstellung) czyli Międzynarodowa Wystawa Radiowa mają bardzo długą tradycję. Ich pierwsza edycja odbyła się w grudniu 1924 roku pod nazwą Grosse Deutsche Funkausstellung. Na powierzchni 7000 m2 wystawiły się wówczas 242 firmy a targi odwiedziło ok. 180 000 zwiedzających. Ciekawostką z pierwszych lat istnienia imprezy jest też fakt, że sześć lat później na siódmej edycji targów mowę otwierającą wygłosił sam Albert Einstein. Po II wojnie światowej, targi wędrowały po terenie Niemiec (m.in. wystawa odbywała się Düsseldorfie, Frankfurcie i Stuttgarcie), aby już jako międzynarodowa impreza pod nazwą IFA wrócić do Berlina w 1971 roku. W 1995 roku targi przekształciły się w pierwsze na świecie targi o tematyce multimedialnej. Od kilku lat prezentowany na targach IFA jest również sprzęt AGD.

Tegoroczna edycja targów według danych organizatorów zgromadziła około 1500 wystawców pokazujących swoje produkty na stoiskach o łącznej powierzchni 145 000 metrów kwadratowych. Przewiduje się, że tego roczne targi odwiedzi od 250 do 300 tys. zwiedzających.  

Under construction

Jak się okazało, na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem targów, w halach panowała gorączka budowlana. Wiele stoisk dopiero powstawała, robotnicy układali podłogi i ścianki, na innych zwożone były i rozstawiane eksponaty. Część stoisk była już gotowa. Dotyczyło to głownie tych firm które postanowiły zaprezentować swoje nowości na konferencjach prasowych zorganizowanych w przeddzień otwarcia targów. Z samego rana te stoiska były jeszcze zamknięte, ale większość konferencji zaczynała się w okolicach godziny 12-15. Tu ekipy montażowe uwinęły się ze swoim zadaniem i przychodząc na te stoiska dziennikarze mogli zobaczyć ekspozycje w całej okazałości.

Na dzień przed rozpoczęciem targów większość stoisk była jeszcze nie gotowa. Prace budowlane trwały do samego rana.

Podczas „zerowego” dnia targów udało nam się zobaczyć m.in. stoiska Philipsa, AVM, Acera, WD, LG, Toshiby, Lenovo. Verbatima. Uczestniczyliśmy też w wilku zorganizowanych na targach konferencjach. Poniżej prezentujemy na zdjęciach część nowości, które osoby wybierające się na targi IFA będą mogły zobaczyć na przygotowanych przez firmy ekspozycjach.