Płyty główne

Podkręcanie Core i7 965 EE na testowanych płytach

przeczytasz w 1 min.

Jako, że płyty te są narzędziem dla overclockerów pokusiłem się o mały zabieg.

W pierwszej kolejności zabrałem się za Gigabyte’e.

Niestety, modyfikacje FSB nie przynosiły pożądanych efektów. EX58 miał problem z dostosowaniem częstotliwości pracy pamięci dlatego FSB stanęło ostatecznie na 150MHz. Po kilkudziesięciu minutach prób, różnych modyfikacji i wypatrywania magicznych cyferek „7” i „5” udało mi się uruchomić dostarczonego i7 965 EE na zadanych parametrach i otrzymać w rezultacie zegar 4,05 GHz.

Procesor jednak strasznie się grzał co sprawiało, że przy najwyższym obciążeniu zwalniał (przydało by się WC zwłaszcza że płyta jest do tego przystosowana). Wpływało to niestety negatywnie na wyniki. Układ chłodzący mostek zasługuje tutaj na uznanie, temperatura nie przekroczyła tam 70 stopni.

Mimo to otrzymane wyniki to z pewnością najwyższe do tej pory (jak na razie) jakie miał okazję wyświetlać mój monitor.

Revolution pozwolił mi już na przetaktowanie procesora przy pomocy FSB. Udało mi się nawet uzyskać taktowanie 4255MHz (185x23) jednak uzyskany w 3DMark’u CPU test wskazał tylko 43037.

Podczas testu „samolotowego” następowało przegrzanie, które wymuszało redukcję częstotliwości.
Najlepsze wyniki osiągnąłem przy ustawieniach 160MHz x 25 co dawało równe 4,0GHz na procesorze.

Rampage również pozwalał na swobodną zabawę z FSB, a dzięki swojemu wyświetlaczowi pozwolił mi na dokładniejsze wyłapanie krytycznego momentu przegrzania się procesora. Konfiguracja również działała stabilnie po obniżeniu napięcia procesora co pozwoliło w tym przypadku na sprawne przejście testów z maksymalnie zredukowanym momentem przegrzania.

Niestety, w przypadku tej płyty konieczne jest korzystanie z wiatraczka chłodzącego mostek północny. Zdecydowanie na tej właśnie płycie temperatura na nim była najwyższa. Wiatraczek jednak spełnił swoje zadanie. Ja osobiście polecam do tej płyty zastosowanie chłodzenia, które rozdmuchuje powietrze dookoła procesora (np. typu „orb”).