Płyty główne

Gigabyte GA-EX58-Extreme

przeczytasz w 2 min.

Jako pierwszą podłączyłem Gigabyte GA-EX58-Extreme

Płyta to rozbudowana i przystosowana do ekstremalnych zadań, opisywana wcześniej na łamach naszego serwisu GA-EX58-UD5.

Po wyjęciu jej z pudełka i zainstalowaniu nowego układu chłodzenia Hybrid Silent-Pipe 2 trzeba dać sobie chwilę by ochłonąć. Płyta prezentuje się wspaniale, z pewnością zasługuje na obudowę z oknem.

Konstrukcyjnie płyta jest bardzo podobna do opisywanej wcześniej GA-EX58-UD5. Co do rozmieszczenia elementów na płycie nie ma się za bardzo do czego przyczepić. Jedyną sprawą rzucającą się w oczy jest odległością slotu PCI-E od wspomnianego układu chłodzenia.

Niestety pionowy radiator pozostawia mało miejsca na zwolnienie blokady karty graficznej. Jej wyjęcie dla niezaawansowanych użytkowników może okazać się nie lada wyzwaniem.

Podobnie jak w przypadku GA-EX58-UD5 na powierzchni płyty zainstalowane zostały przyciski pozwalające na włączenie komputera, zresetowanie oraz wyczyszczenie Biosu - pozwala to na niezwykle łatwe sterowanie płytą bez konieczności podłączania panelu przedniego obudowy lub zabawy ze zworkami.

Z pewnością jest to olbrzymi plus dla wszystkich zwolenników podkręcania, dla których płyta ta jest przeznaczona. Sugerują to również wszelkiego rodzaju udoskonalenia, które mają takie zabiegi ułatwiać. Mam tutaj na myśli system precyzyjnego zarządzania napięciem oraz oczywiście DUAL BIOS.

Płyta pozwoli nam również monitować temperaturę procesora oraz mostka północnego jak i napięcia zasilania. Będziemy również mogli kontrolować podłączone do płyty wiatraki. Oczywiście tak jak i na płycie GA-EX58-UD5 mamy do dyspozycji, działający już, dwuznakowy wyświetlacz, pokazujący kody procedury POST – podczas mojej zabawy z tą płytą najbardziej oczekiwanym kodem po każdym „F10” był 75, ale o tym później.

Przedostatnią dużą zaletą płyty jest układ chłodzenia, o którym pisałem na początku. Spory radiator odprowadzający ciepło może być dodatkowo wspomagany znajdującym się na mostku blokiem do chłodzenia cieczą.

Na koniec oczywiście pozwalający na bardzo zaawansowane manipulacje zasobami BIOS. To właśnie złożoność Biosu czyni tą płytę idealną maszyną do overclockingu – jednak uwaga, jeśli liczycie na to, że spędzicie z niebieskim ekranem kilkadziesiąt sekund i uzyskacie oszałamiające rezultaty możecie się rozczarować. GA-EX58-Extreme jest płytą dla profesjonalistów, którzy wiedzą co robią. Wymaga dużo czasu i wiedzy, ale za to ma na prawdę duże możliwości.

Trzeba pamiętać, że jest to właśnie płyta, na której ustalono jeden z pierwszych rekordów i podkręcono Core i7 do ponad 5,2GHz.