Siedmiu wspaniałych - porównanie zdjęć smartfonów
Smartfony

Siedmiu wspaniałych - porównanie zdjęć smartfonów

przeczytasz w 2 min.

Porównanie jakości zdjęć z siedmiu popularnych smartfonów. Prosto z ręki, w trybie auto i z nieco subiektywnym nastawieniem.

Smartfon z segmentu cenowego od 2500 złotych w górę, czyli tak zwany flagowiec, powinien być uniwersalny i zadowolić nas w większości sytuacji, oferując dobrą szczegółowość, naturalne kolory i nienajgorsze zachowanie przy słabym świetle. Jednak podobnie jak w przypadku topowych aparatów cyfrowych, każdy producent kładzie nacisk na nieco inne aspekty fotografii, zarówno techniczne jak i artystyczne. Tak samo jest w przypadku smartfonów.

Nasz najnowszy test porównawczy to starcie sześciu topowych smartfonów oraz jednego tańszego modelu, który w wielu sytuacjach depcze po piętach najlepszym.

Chciałbym podkreślić jedną kwestię: poniższe zestawienie nie jest kompleksowym testem możliwości fotograficznych lecz szybkim porównaniem jakości zdjęć. Nie wszystkie zasługujące na to smartfony trafiły do stawki bo nie było możliwości ściągnięcia ich wszystkich do redakcji w tym samym czasie. Jest to jednak szybki sprawdzian, który może pomóc Wam wyciągnąć własne wnioski przez zakupem.

Smartfony w porównaniu

Smartfony Huawei Mate 9 Porsche Design
Za Porsche nawet jeśli tylko Design, trzeba słono zapłacić. Ten Huawei Mate 9 Pro kosztuje prawie tyle co pełnoklatkowa lustrzanka.
 

Od razu zauważycie, że mamy tu sporo smartfonów marki Huawei (a Honor to w zasadzie ten sam producent). Usprawiedliwieniem jest fakt, że akurat tyle trafiło jednocześnie do redakcji, a przy okazji każdy z nich oferuje nieco inne fotograficzne doświadczenia. Honor 8 debiutował już rok temu i jest znacznie tańszy od reszty. Dziś kosztuje jedynie 1500 złotych (lub mniej). Technicznie jest to prawie dokładnie to samo co Huawei P9 (na co wskazywało ubiegłoroczne porównanie). Huawei P10 Plus to z kolei tegoroczny flagowiec. W porównaniu do Huawei P10, jak i P9, ma jaśniejsze obiektywy.

Huawei Mate 9 ma z kolei takie same obiektywy i sensory co P10. Jednak doświadczenie uczy, że seria Mate radzi sobie inaczej niż seria P ze zdjęciami, dlatego porównanie będzie jak najbardziej na miejscu. Droższy Huawei Mate 9 Pro i jeszcze droższy, eskluzywny Huawei Mate 9 Pro Porsche Design mają te same aparaty co Mate 9. Czy jednak zdjęcia robią takie same? Za chwilę to sprawdzimy.

Nie mogło zabraknąć też Samsunga Galaxy S8 oraz Apple iPhone 7. Już sam fakt, że jest to iPhone pozwala nam oczekiwać innych doświadczeń, ale nie na nich się skupiamy a na samych zdjęciach.

Poniżej tabela z najważniejszymi parametrami aparatów w porównywanych smartfonach - tylko Honor 8 nie ma stabilizacji optycznej.

 Sensor (Mpx)Obiektyw
ogniskowa (mm)
Obiektyw
jasność (f/X)
OIS
Apple iPhone 712 28f/1,8jest
Samsung Galaxy S81226f/1,7jest
Honor 812 + 12
(kolor+mono)
27+27f/2,2+f/2,2brak
Huawei P10 Plus12 + 20
(kolor+mono)
27+27f/1,8+f/1,8jest
Huawei Mate 912 + 20
(kolor+mono)
27+27f/2,2+f/2,2jest
Huawei Mate 9 Pro12 + 20
(kolor+mono)
27+27f/2,2+f/2,2jest
Huawei Mate 9 Pro PE12 + 20
(kolor+mono)
27+27f/2,2+f/2,2jest

Metodologia

Wszystkie aparaty przetestowaliśmy w trybie automatycznym, a zdjęcia wykonano z ręki. Możecie więc zobaczyć na co stać każdy ze smartfonów w rękach przeciętnego mobilnego fotografa, a nie tylko takiego, który wie jak wyciągnąć ostatnie poty z trybu ręcznego.

Przygotowaliśmy dla was 7 różnych scen plenerowych. W każdym przypadku zdjęcia zostały ocenione, a na koniec podsumowaliśmy punkty i wskazaliśmy ten najlepszy naszym zdaniem.

W sondzie możecie podzielić się z nami własną opinią wskazując najlepszy fotosmartfon według was.

Zaczynamy.