Ciekawostki

Z wizytą w fabryce pamięci GOODRAM

z dnia 24-01-2015
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
40 komentarzy Dyskutuj z nami

Przedstawiamy jak wygląda proces produkcji pamięci RAM na przykładzie polskiej fabryki Wilk Elektronik – właściciela marki GOODRAM

Z wizytą w fabryce pamięci GOODRAM | zdjecie 1

Chyba każdy z nas wie do czego służy pamięć RAM. Nie każdy jednak wie, jak wygląda jej proces produkcji. Postanowiliśmy zatem to sprawdzić i odwiedziliśmy fabrykę Wilk Elektronik – jest to jedyny producent pamięci RAM w Europie. Zakład produkcyjny mieści się w Łaziskach Górnych (woj. śląskie) i to właśnie tutaj są wytwarzane karty pamięci, pendrive’y, pamięci RAM i dyski SSD marki GOODRAM.

Z wizytą w fabryce pamięci GOODRAM | zdjecie 2

Hala produkcyjna jest naprawdę spora. W październiku 2013 roku zmodernizowano tutaj linię produkcyjną o innowacyjne maszyny Panasonic NPM-D2 do montażu powierzchniowego – względem poprzednich urządzeń marki Fuji, wydajność linii wzrosła 2,5-krotnie. Dzięki inwestycji wartej milion euro, Wilk Elektronik może wytwarzać jeszcze więcej pamięci, a same produkty charakteryzują jeszcze lepszą jakością.

Z wizytą w fabryce pamięci GOODRAM | zdjecie 3

Najważniejszym elementem modułów pamięci są kości pamięci – tak naprawdę są to układy scalone zamknięte w specjalnej obudowie typu BGA (Ball Grid Array). Topowe serie bazują na wyselekcjonowanych kościach, które oferują lepsze parametry pracy i wyższy potencjał na podkręcanie.

Z wizytą w fabryce pamięci GOODRAM | zdjecie 4

Drugim najważniejszym elementem modułów pamięci jest płytka drukowana – najczęściej składa się ona z 8 warstw i odpowiada za komunikację wszystkich komponentów – zapewnia połączenia elektryczne pomiędzy elementami elektronicznymi oraz ich mechaniczny montaż. Standardowe serie najczęściej wykorzystują zieloną płytkę, a te dla graczy i entuzjastów czarną lub czerwoną.

Z wizytą w fabryce pamięci GOODRAM | zdjecie 5

Pierwszym etapem produkcji jest naniesienie pasty lutowniczej na płytkę drukowaną – to właśnie ona połączy „szkielet” pamięci z elementami elektronicznymi. Maszyna wykorzystuje tutaj specjalny szablon, który jest dostosowany do konkretnego projektu PCB.

Z wizytą w fabryce pamięci GOODRAM | zdjecie 6

Jakość „zadrukowanej” płytki można sprawdzić na specjalnym stanowisku testowym z mikroskopem. Na powiększonym obszarze da się rozróżnić nawet poszczególne składniki pasty lutowniczej.

Z wizytą w fabryce pamięci GOODRAM | zdjecie 7

Kolejnym etapem jest nałożenie elementów elektronicznych (w tym kości pamięci) na płytkę drukowaną – zajmuje się tym specjalna maszyna, której wydajność dla tylko jednej głowicy sięga 35 000 naniesionych elementów na godzinę (jeden element jest więc nanoszony w czasie 0,1 sekundy). Poszczególne części pobierane są ze specjalnych taśm lub pojemników. Jest to chyba najbardziej widowiskowy etap produkcji, choć trzeba zaznaczyć, że maszyny nie pracują z pełnią możliwości. Tutaj możecie zobaczyć filmik prezentujący działanie maszyny.

Z wizytą w fabryce pamięci GOODRAM | zdjecie 8

Na następnym stanowisku pracownik sprawdza, czy wszystkie elementy znajdują się we właściwym miejscu. Nie jest to jednak proces obowiązkowy, bo praca maszyny jest praktycznie perfekcyjna.

Z wizytą w fabryce pamięci GOODRAM | zdjecie 9

Następnie moduły przejeżdżają przez piec, który ma za zadanie podgrzać pastę lutowniczą. W ten sposób elementy elektroniczne są przylutowywane do płytki drukowanej. Ważne jest jednak dostosowanie odpowiedniego czasu i temperatur wygrzewania, gdyż ma to bardzo duży wpływ na jakość połączeń i późniejszą pracę pamięci.

Z wizytą w fabryce pamięci GOODRAM | zdjecie 10

Przy okazji możliwe jest sprawdzenie jakości połączeń lutowanych. W przypadku kości BGA, gdzie nie można tego skontrolować „wizualnie” (połączenia znajdują się między układem a laminatem), wykorzystuje się tutaj prześwietlanie promieniami roentgena

Z wizytą w fabryce pamięci GOODRAM | zdjecie 11

Jeżeli mamy do czynienia z modułami 2-stronnymi, a więc takimi, gdzie elementy elektroniczne znajdują się z obydwóch stron laminatu, płytka jest obracana, a proces odbywa się od początku.

Z wizytą w fabryce pamięci GOODRAM | zdjecie 12

Pozostało jeszcze wykonać operację depenalizacji (pocięcia panelu PCB na moduły pamięci) i wgrać odpowiednie oprogramowanie – bez niego pamięć w ogóle nie będzie działać.

Z wizytą w fabryce pamięci GOODRAM | zdjecie 13

Co istotne, przed wprowadzeniem pamięci do sprzedaży, wszystkie moduły są poddawane kontroli jakości – etap ten odbywa się na specjalnych platformach testowych, symulujących realne użytkowanie komputera. W przypadku pamięci do zastosowań serwerowych i przemysłowych, producent testuje je też pod wpływem zmiennej temperatury i wilgotności powietrza.

marketplace

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  następną pamięcią jaką kupię będzie goodram. może to naiwne, ale uważam, że należy wspierać polski rynek. zwłaszcza, że jest to jedyny w europie producent ram. reszta to już tylko azja. :)
  34
 • avatar
  baran
  O ile pamiętam GoodRamami częstuję się od czasów AMD Athlon 64 lub wcześniej. Nigdy mnie nie zawiodły. Wiem, ze niektórzy narzekają, ale ja jestem bardzo zadowolony z działalności firmy. Szkoda tylko, że SSD takie-sobie.
  24
 • avatar
  Lord_Krecitsqa
  Bardzo dobrze że chłopaki się starają!
  Szkoda tylko że postawili sobie za cel "Byle tanio"
  Oferują sprzęt kiepskiej jakości w porównaniu do np.GSkill choć bez problemu mogliby im dorównać.
  Trzymam kciuki od dawna za tą firmę.
  Stać was Panowie na znacznie wiecej!
 • avatar
  Atak-Snajpera
  Głupoty gadasz. Przykład. Goodram C100 120GB kosztuje mniej niż Crucial MX 100 128GB i ma wyraźnie szybszy zapis. (150MB/s vs 360MB/s)
 • avatar
  Konto usunięte
  Ciekaw jestem, też czy jako firma prywatna, bazująca w dużej części na robotyce, optymalizuje wydajność poprzez 3 zmianowy czas pracy. Roboty nie muszą odpoczywać, stoją to nie zarabiają.
 • avatar
  Atak-Snajpera
  Głupoty gadasz. Przykład. Goodram C100 120GB kosztuje mniej niż Crucial MX 100 128GB i ma wyraźnie szybszy zapis. (150MB/s vs 360MB/s)
 • avatar
  Konto usunięte
  Fajnie, że jest taki zakład w PL. Ciekaw jestem tylko, czy wykorzystują jakiekolwiek elementy robione w PL, tzn. choćby laminat, rezystory, naklejki, pudełka.
 • avatar
  Tyskie89
  Potwierdzam jest tak jak kolega wyżej napisał. Nawet seria C50 ma 260 zapisu. Crucial MX 100 to tak naprawde C50, który ma podobne parametry a kosztuje 209zł w sklepie z x.
 • avatar
  Barubar24
  Co by nie napisać o GoodRam - dobrze czy źle, zawsze trzeba mieć na uwadze, że to jedyna taka firma w całej "nowoczesnej" Europie.

  Wszyscy tłuką w Chinach lub na Tajwanie, a tu proszę coś PL.
 • avatar
  Konto usunięte
  Zdarzyło mi się wymieniać kostkę GoodRama na gwarancji trzy razy pod rząd.
 • avatar
  jarql
  Raz zdarzyło mi sie kupić Ram tej firmy były to wtedy pierwsze DDR'y, niestety odesłałem bo trafiły sie uszkodzone :(
 • avatar
  henry230
  Heh zdarzyło mi się tam być na szkoleniu :)fajnie wyglądały stanowiska do testowania pamięci i dysków:)
 • avatar
  Roxs_X
  a to wszystko dzieje się we wsi w której mieszkam
 • avatar
  Jigsaw
  Mam dwie kości ddr3 4Gb jedna padła po roku ale wymieniono na nową i jak na razie jest ok.
 • avatar
  irondick
  Gudramki są niezłe. Trochę ich nawtykałem i jakoś nie ma problemu. Jednakże ostatnio nie używałem i nie wiedziałem o zmianie technologii produkcji. Muszę coś zakupić i potestować. Marzy mi się jakość G-Skill... Jaka gwarancja jest w tej chwili na produkty?
 • avatar
  Konto usunięte
  Brakuje jeszcze jednej odp.NIE CZEKAM.Zakład dobrze że jest,ale nie produkuje tylko składa,a to jest różnica.Miałem do czynienia z pamięciami i jak tak działają ich ssd to nigdy więcej,chyba że jak to ktoś przede mną określił "od czegoś trzeba zacząć",testerzy do pracy rodacy...
  -6
 • avatar
  Konto usunięte
  Słabo wygląda ta fabryka. Zero zabezpieczeń esd. Jedną ręka w rękawiczce a druga nie. Na innym zdjęciu bez opaski esd. I potem dziw że padają pamięci.
 • avatar
  Konto usunięte
  Słabo wygląda ta fabryka. Zero zabezpieczeń esd. Jedną ręka w rękawiczce a druga nie. Na innym zdjęciu bez opaski esd. I potem dziw że padają pamięci.
 • avatar
  Szymon331
  Kiedyś kupowałem moduły GoodRam ale później zacząłem głosować portfelem z powodu oszczędności.

  Obecnie z chęcią bym do Polskiej firmy powrócił o ile współczesne kostki są tak samo dobre jak konkurencji.

  Ponad dwa lata temu kupiłem swój obecny zestawik Kingstonów (bo były to jedne z najtańszych modułów) i jestem z nich niesamowicie zadowolony biorąc pod uwagę jak bardzo się podkręciły. Niewykluczone że za parę lat nowe DDR4 kupię właśnie od Polaków :)