Aparaty cyfrowe

Przegląd aparatów cyfrowych: Olympus C-765 Ultra Zoom

przeczytasz w 2 min.

W poprzednim teście pisaliśmy o modzie na aparaty z długim zoomem, oferowane w średnim zakresie cenowym. Pora na kolejny "cyfrak" z tej rodziny, produkt firmy Olympus. Model C-765 jest stosunkowo nowy

W poprzednim teście pisaliśmy o modzie na aparaty z długim zoomem, oferowane w średnim zakresie cenowym. Pora na kolejny "cyfrak" z tej rodziny, produkt firmy Olympus. Model C-765 jest stosunkowo nowy na polskim rynku, zdążył już jednak zdobyć sporą grupę nabywców i ciągle cieszy się dużym powodzeniem. Trudno jest określić, czy aparat ten jest rozwinięciem starszego modelu, czy raczej kolejnym przedstawicielem rodziny 7XX, która jest najpopularniejszą wśród produktów ze stajni Olympus. Chyba najbliższy mu model, to bardzo popularny w zeszłym roku C-750, choć 750-tka w momencie premiery pozycjonowana była jako bardziej zaawansowany kompakt (chociażby poprzez możliwość podłączenia zewnętrznej lampy błyskowej i zastosowania pilota) i była droższa. Zobaczmy, co Olympus oferuje w swoim nowym modelu.

Pierwsze wrażenie

Gdybym miał określić to jednym zdaniem, powiedział, że chyba czegoś zapomnieli włożyć do korpusu, bo to niemożliwe, aby aparat z 10-krotnym zoom'em był aż taki mały. Nasz aparat jest jednym z najmniejszych tego typu "cyfraków", testowany poprzednio Canon to olbrzym w porównaniu z 765. Do tego jest również lekki, co jest zarówno zaletą i wadą, sympatycznie się go nosi, ale jest jednocześnie mało "stabilny" - przynajmniej dla mnie, lubię nieco cięższe aparaty. Zobaczcie, o ile zmalał w stosunku do C750.

zdjecie pochodzi ze strony steves-digicams.com

Korpus jest plastikowo-metalowy, nieźle wykonany, choć ma dużą wadę - brak warstwy materiału antypoślizgowego. W słoneczny dzień, kiedy dłużej trzyma się aparat, ręce mogą stracić "pewny" chwyt i można pozbyć się swojego cacka. Tak mały aparat zdecydowanie powinien mieć taki materiał na obudowie. Kolejny minus za plastikowy gwint do statywu i nieco tandetny przycisk podnoszenia lampy błyskowej.

A teraz o zaletach. Sensownie rozwiązane i łatwo podnoszące się klapki zamykające baterie i złącza zewnętrzne. Po drugie, solidne uchwyty do paska, dobrze wykonane główne pokrętło i sterowanie zoom'em. Po trzecie dość szeroka tulejka, z której wysuwa się obiektyw - zabezpiecza to przed niepożądanymi odciskami palców na szkle, przy chwytaniu aparatu. Po czwarte, klapka do zakrywania obiektywu, która zamyka się na zacisk - bardzo dobrze!

Dane techniczne

Nieco parametrów technicznych. Więcej szczegółowych danych o Olympus C-765 znajdziecie na stronie Olympusa.

 • Przetwornik 4.0 miliony pikseli
 • 10-krotny optyczny zoom f2.8/3.7 (odpowiednik dla filmu 35mm to 38 - 380mm)
 • Procesor obrazu TruePic Turbo
 • dostępne czasy otwarcia migawki :
  Auto: 1/1000 sec. - 1/2 sec.
  Manual: 1/1000 sec. - 15 sec.
 • 4 programy tematyczne (portret, zdjęcia sportowe, sceneria nocna, krajobraz) oraz program, preselekcja migawki, priorytet przysłony oraz pełen manual
 • Tryb SuperMakro : fotografowanie z odległości 3cm
 • rejestrowanie sekwencji wideo z dźwiękiem, 640x480/15 klatek na sekundę
 • Elektroniczny celownik zawierający 240,000 pikseli
 • Monitor LCD 1.8 cala zawierający 110,00 pikseli
 • USB 2.0 (AutoConnect)

Ładowarka do akumulatorów Olympus - w zestawie z aparatem