Monitory

Przegląd paneli LCD 15": iiyama BX3814UT

przeczytasz w 2 min.

Dziś do naszego przeglądu paneli piętnastocalowych dodajemy model znanej i cenionej firmy iiyama. BX3814UT nie jest produktem najnowszym, ale dzięki atrakcyjnej cenie nadal jest wokół niego duże zaint

Typ ekranu
TFT
Rozdzielczość optymalna (piksele)
1024x768
Wielkość plamki (mm)
0.297
Przekątna ekranu (cale)
15.0
Czas reakcji (ms)
30
Jasność (cd/m2)
320
Kontrast
300:1
Paleta barw (mln kolorów)
16.2
Kąt widzialności poziom/pion
120/100
Wejścia sygnałów
D-Sub
Pobór mocy: maksymalny/czuwanie(W)
48/3
Wbudowane głośniki (W)
-
Dodatkowe funkcje
-

Budowa BX3814UT jest jak widać bardzo tradycyjna. Stylistyka spokojna, co w połączeniu z beżowym kolorem obudowy daje mu wygląd, który być może nie zachwyca, ale jest całkowicie neutralny.Duża podstawa zapewnia stabilność monitora. Szerokie ramki wokół ekranu sprawiają, że panel wydaje się większy, niż jest w rzeczywistości. Niestety zasilacz zewnętrzny zwiększy nieco plątaninę kabli za monitorem. Regulacja położenia ekranu tylko jedna - pochylanie o 30 stopni do tyłu.

Przyciski umożliwiają wygodne sterowanie parametrami OSD. Na plus można zaliczyć osobny przycisk szybkiego autodostrajania. Ponadto mamy szybki dostęp do regulacji jasności i kontrastu za pomocą przycisków "+" oraz "-" .

Całość wykonana solidnie, starannie, bez żadnych niedoróbek.

Menu OSD jest przejrzyste i intuicyjne. Zapewnia użytkownikowi możliwości dostrojenia obrazu do własnych preferencji.

  • regulacja jasności (10-stopniowa) i kontrastu
  • dostrajanie kolorów - 9300K, 6500K i user, czyli osobna regulacja RGB
  • opcje dostrojenia obrazu - autodostrojenie, autobalans kolorów, likwidacja drobnych zakłóceń oraz regulacja położenia obrazu
  • wybór języka OSD
  • reset ustawień

Z tyłu monitora są tylko dwa gniazda wejściowe: zasilania oraz podłączenie do karty graficznej typu D-Sub. Wyposażenie to: kabel zasilający, zasilacz, kabel D-Sub oraz instrukcja w kilku językach. Niestety bez polskiego.

Jakość obrazu

Rozdzielczość 1024x768 to wielkość w zupełności wystarczająca do komfortowej pracy biurowej oraz wygodnego przeglądania Internetu. Panel BX3814UT ma ładne, głęboko nasycone kolory, jednak przejścia pomiędzy nimi nie są idealnie płynne. Nie widać tego jednak podczas użytkowania w zastosowaniach wymienionych powyżej. Ekran jest jasny i "świeci" mocno (janość aż 320 cd/m2), co odbija się niestety na odwzorowaniu czerni i odcieni szarości. Czerń jest płytka i zbyt jasna, tak samo jak odcienie koloru szarego. Na brzegach ekranu, gdzie podświetlenie jest większe widać to jeszcze wyraźniej.

Kąty widzenia w tej matrycy są bardzo małe. Jest to panel zdecydowanie dla jednej osoby siedzącej dokładnie przed ekranem. Odchylenie się w którąkolwiek stronę natychmiast powoduje wyraźne przekłamania w obrazie.
Filmy prezentują się średnio. Można oglądać, ale wyraźnie lepiej jest na telewizorze ;-)

Gry również nie są najmocniejszą stroną tego wyświetlacza. Smużenie (30 ms) jest cały czas zauważalne, ponadto występuje rwanie się obrazu. To, co widzimy na ekranie jest za jasne i niewiele pomagają tu dostępne regulacje. W sumie BX3814UT to bardzo dobry, solidny i przede wszystkim stosunkowo tani panel do pracy i nauki. Do rozrywki polecalibyśmy inne modele w podobnej cenie, a jednak z dużo lepszym obrazem.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login