Karty graficzne

FreeSync

przeczytasz w 2 min.

Omawiając możliwości Radeona RX Vega 56 nie sposób nie wspomnieć o wsparciu dla technologii FreeSync, która jest jednym z głównych atutów najnowszych akceleratorów „czerwonych”. W tym przypadku zagadnienie jest jednak o tyle istotne, że zdecydowaliśmy się mu poświecić osobny rozdział.

FreeSync to otwarty standard, który umożliwia poprawę jakości rozgrywki, wykorzystując synchronizację dynamicznego odświeżania ekranu z taką szybkością, z jaką karty graficzne renderują kolejne klatki obrazu.

Rozwiązanie to sprawia, że znacznie zmniejszone zostają opóźnienia reakcji oraz możliwe jest zredukowanie lub wyeliminowanie defektów obrazu typu zacinania lub rozrywania klatek, jakie pojawiają się podczas wyświetlanej animacji. FreeSync szczególnie sprawdzi się w dynamicznych grach akcji, ale jego efekty można zobaczyć nawet podczas wyświetlania wideo.

AMD FreeSync 2

Najnowsza wersja technologii – FreeSync 2, została przystosowana również do ekranów HDR, więc pozwala zmniejszyć opóźnienia reakcji, jednocześnie zachowując szeroką paletę barw (porównywalną do tej, jaką oferuje standard HDR10). Co istotne, monitory z technologią FreeSync 2 są dostępne obok modeli ze standardowym FreeSync.

No dobrze, ale przecież podobną technologię oferują też konkurencyjne karty graficzne Nvidia GeForce (mowa o funkcjach G-Sync i G-Sync HDR). Zgadza się, niemniej jednak warto jeszcze zwrócić uwagę na sytuację na rynku, bo tutaj różnice są naprawdę istotne.

AOC Agon AG272FCX
AOC Agon AG272FCX - 27-calowy model z zakrzywioną matrycą Full HD

Głównym atutem technologii FreeSync jest otwartość standardu, co bezpośrednio przekłada się na ceny i dostępność monitorów. Na naszym rynku aktualnie jest dostępnych ponad 150 modeli ze wsparciem dla FreeSync, a najtańsze z nich można kupić już poniżej 500 złotych. Ponadto pojawiają się też pierwsze modele z FreeSync 2 (od około 3400 złotych). W przypadku modeli z konkurencyjną technologią G-Sync wyrób jest znacznie mniejszy – w sprzedaży dostępnych jest około 50 modeli, a ceny zaczynają się od 1500 złotych. Premiera pierwszych modeli z G-Sync HDR została przełożona na 2018 rok.

Posiadacze karty Vega 56 to z założenia już bardziej wymagający gracze, więc zapewne będą zainteresowani lepszymi konstrukcjami o odświeżaniu 144 Hz – tutaj ceny zaczynają się od około 1100 złotych za modele o rozdzielczości 1920 x 1080 px i od około 1500 złotych za modele o rozdzielczości 2560 x 1440 px. Wersje ultrapanoramiczne to koszt około 1100 złotych. Dla porównania konkurencyjne monitory kosztują tutaj co najmniej 2000 i 2500 złotych, a wersje ultrapanoramiczne to już wydatek co najmniej 3500 złotych (!). Co tu dużo mówić, portfel na pewno odczuje różnicę między obydwoma standardami.

Samsung C49HG90
Samsung C49HG90 - jeden z pierwszych monitorów obsługujących funkcję FreeSync 2

Nie da się ukryć, że otwarty standard synchronizacji obrazu to jeden z głównych atutów kart graficznych Radeon. Co więcej, rozwiązanie to może nawet zadecydować właśnie o wyborze akceleratora "czerwonych", zwłaszcza jeżeli zależy nam na lepszej jakości rozgrywki, a nasze możliwości finansowe nie należą do kategorii „nieograniczone”.