Obudowy

Rzut Okiem: Nowe obudowy MODE COM

przeczytasz w 2 min.

Wymagania stawiane obudowie przez domowego użytkownika nie są wygórowane. W środku znajdzie się współczesny, uniwersalny komputer, który ma być wydajny, w miarę cichy, stabilny, no i ma wyglądać cieka

Kto tego nie zna. Szukamy dobrej i ładnej, ...ale jednocześnie taniej obudowy komputerowej. Stajemy przed dylematem: czy za 200 złotych obudowa może spełniać nasze podstawowe wymagania? No i najlepiej, żeby w środku za te 200 zł był jeszcze - zasilacz. Przynajmniej 350W. Robi się 'niebezpiecznie' tanio, bo przecież to przede wszystkim od niego zależy stabilność i bezpieczeństwo naszego sprzętu.

Firma ModeCom od dawna specjalizuje się w produkcji właśnie takich obudów, z średniej półki cenowej. Bez zbędnych bajerów, względnie solidnie wykonane, dobrze zaprojektowane, z dobrymi zasilaczami. A różnorodność oferty jest przy tym tak bogata, że można dostać zawrotu głowy...

Postanowiliśmy obejrzeć kilka nowych obudów ModeCom, aby przekonać się, czy odpowiadają wymaganiom współczesnych komputerów, czy zadowolą przeciętnego, domowego użytkownika, czy będą pasować do wszechstronnego, multimedialnego sprzętu.

Zarzucano nam, że testujemy tylko drogie i 'wypasione' obudowy. A wymagania stawiane obudowie przez domowego użytkownika nie są wygórowane. W środku znajdzie się współczesny, uniwersalny komputer, który ma być wydajny, w miarę cichy, stabilny, no i ma wyglądać ciekawie, nie psując wystroju mieszkania.
Dla takich komputerów najlepsze są średniej wielkości obudowy Midi Tower. Mniejsze formaty (Micro-ATX, slim, barebone) wymagają starannie dobranych - pod względem wydzielania ciepła - podzespołów, aby w środku nie zrobił się piekarnik. Cena komputera rośnie... a tego przecież nie chcemy. W dobrej obudowie Midi Tower można zmieścić wydajne komponenty, schłodzić je zachowując ciszę, no i przyszła modernizacja nie sprawi większych problemów.

Mając do dyspozycji skromny budżet, naprawdę nie powinnśmy próbować zaoszczędzić, kupując byle jaką obudowę za 120 zł (np: TRACER z 400 Watowym zasilaczem). Oczywiście 'wolna wola', ale to się po prostu nie opłaca. Zasilacz w takim komplecie jest najtańszy z możliwych, bez stosownych zabezpieczeń, nie zapewniający wystarczającej mocy wydajnemu procesorowi, grafice, dyskowi. Bo pamiętajmy, że to nie moc zasilacza decyduje o jego 'wydajności'. Bądźmy realistami - za 150 złotych nie kupimy dobrej obudowy z zasilaczem powyżej 300W. Trzeba nieco dopłacić.

Zajmiemy się więc najpopularniejszymi obudowami ModeCom Midi Tower, z nowej na polskim rynku serii. Są to konstrukcje niemal bliźniaczo podobne do siebie, a zasadnicza różnica między nimi to kolorystyka oraz wygląd przedniego panelu. Pomimo, że od producenta otrzymaliśmy aż sześć różnych obudów, to nie byłoby najmniejszego sensu zamieszczać osobnych opisów. Omówimy ogólnie nowe obudowy ModeCom na przykładzie Feel 707, odnosząc się jednocześnie do pozostałych, dostarczonych nam na testy.